Διεύρυναν το αήττητο τους σερί...

Λευκή ισοπαλία στο Τάσος Μάρκου

Στο τελευταίο παιχνίδι της 11ης αγωνιστικής ΈΝΠ και Πάφος εξήλθαν ισόπαλες χωρίς τέρματα. Καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο η Πάφος, όμως στην επανάληψη η Ένωση ισορρόπησε το παιχνίδι και παρά το ότι δεν απείλησε ιδιαίτερα τον Ρούτκο, κατάφερε να κρατήσει τους φιλοξενούμενους μακριά από την εστία της.

Τέταρτη συνεχόμενη ισοπαλία για τους γηπεδούχους που έφτασαν τους εφτά βαθμούς και παραμένουν στη τελευταία θέση της βαθμολογίας. Η Πάφος που μετρούσε τέσσερεις νίκες συνεχόμενες, με την σημερινή ισοπαλία έφτασε τους 15 βαθμούς.

Στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου μέρους η Πάφος κρατούσε περισσότερο μπάλα και προσπαθούσε να απειλήσει με οργανωμένες επιθέσεις, ενώ η Ένωση έψαχνε να βγει μπροστά κυρίως με γρήγορες αντεπιθέσεις.

Επίσης οι φιλοξενούμενοι, που ήταν καλύτεροι έναντι του αντιπάλου τους, είχαν και τις πιο ξεκάθαρες ευκαιρίες.

Η πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα σημειώθηκε στο 16’, όταν ο Μπεριγκό σούταρε λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή της Ένωσης, με τον Πέτρου να διώχνει σε κόρνερ.

Η πρώτη και μοναδική τελική στον στόχο για την Ένωση στο πρώτο μέρος ήρθε στο 28’, με μακρινό δυνατό σουτ του Μπαλοτέλι του 28’, αλλά ο Ρούτκο σωστά τοποθετημένος μάζεψε με σχετική ευκολία.

Δύο λεπτά αργότερα η Πάφος έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του ημιχρόνου, όταν ο Μπεριγκό από καλή θέση εντός περιοχής έκανε το σουτ, αλλά ο Πέτρου κατάφερε να αποκρούσει.

Στο 38’ το συγκρότημα του Μιχαϊλένκο έιχε νέα χαμένη ευκαιρία. Πιο συγκεκριμένα, οι ποδοσφαιριστές των φιλοξενουμένων αντάλλαξαν τη μπάλα εντυπωσιακά με τελικό αποδέκτη τον Κούζικ, που εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα μόλις έξω.

Β΄ Ημίχρονο

Όπως και στο πρώτο ημίχρονο έτσι και με την έναρξη της επανάληψης, η Πάφος μπήκε καλύτερα σε σχέση με τον αντίπαλο της και έψαχνε να ανοίξει το σκορ.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν αρχικά στο 48’ με άστοχη κεφαλιά του Βαλακάρι εντός περιοχής, μετά από μακρινή εκτέλεση φάουλ του Πάντσεον.

Στο 58’ καταγράφηκε η πρώτη τελική των γηπεδούχων στην επανάληψη με μια κακή εκτέλεση φάουλ από τον Φελίπε.

Στη συνέχεια η Πάφος συνέχισε να έχει τη κατοχή της μπάλας, αλλά χωρίς αποτέλεσμα αφού οι γηπεδούχοι αμύνθηκαν πολύ σωστά και κράτησαν τον αντίπαλο τους μακριά από την εστία του Πέτρου.

Επίσης ούτε η Ένωση κατάφερε να απειλήσει την αντίπαλη εστία και έτσι το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος.

Highlight: Η αδυναμία της Πάφου να μετουσιώσει σε γκολ τις ξεκάθαρες ευκαιρίες που είχε το πρώτο ημίχρονο.