Τελικός και Τόκιο για Μίλαν!

Κατέλαβε τη 2η θέση στην τρίτη σειρά των ημιτελικών στα 110μ. μετ’ εμποδίων - Απόψε ο τελικός

Στον τελικό του παγκοσμίου πρωταθλήματος στίβου προκρίθηκε ο Μίλαν Τραϊκοβιτς ο οποίος κατέλαβε τη 2η θέση στην τρίτη σειρά των ημιτελικών στα 110μ. μετ’ εμποδίων, εξασφαλίζοντας παράλληλα και το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς του Τόκιο.

Ο πρωταθλητής μας έκανε χρόνο 13:29 που αποτελεί την καλύτερη φετινή του επίδοση και έπιασε το όριο των Ολυμπιακών που ήταν στο 13:32. Ο τελικός στα 110μ. μετ’ εμποδίων θα γίνει απόψε στις 22:55.

Πρώτος στην τρίτη σειρά ήταν ο Κουβανός συναθλητής του Τράικοβιτς (προπονούνται αμφότεροι με τον Αντώνη Γιαννουλάκη), Ορλάντο Ορτέγα, ο οποίος εκπροσωπεί την Ισπανία. Ο Ορτέγα πέτυχε επίδοση 13.16, νικώντας με άνεση, αλλά με τον ίδιο άνετο τρόπο πήρε το δεύτερο εισιτήριο για τον τελικό ο Τράικοβιτς. Έφυγε καλά από τον βατήρα ο Μίλαν και «ανέβηκε» πολύ ωραία από τα μισά της κούρσας, για να φτάσει στον τερματισμό αφήνοντας πολύ μακριά του (δύο μέτρα σχεδόν) τον τρίτο.

Η σειρά τερματισμού: Ορτέγα (Ισπ.) 13.16, ΤΡΑΪΚΟΒΙΤΣ (Κύπρος) 13.29, Αλκάνα (Ν. Αφρ.) 13.47, Δουβαλίδης (Ελλάς) 13.54, Ράιλι (Τζαμ.) 13.57, Τακαγιάμα (Ιαπ.) 13.58, Μπελοσιάν (Γαλ.) 13.60, Χάουκ (Αυστραλ.) 13.61.

Από την πρώτη σειρά προκρίθηκαν απευθείας στον τελικό οι Χάλογουεϊ (ΗΠΑ) με 13.10 και Σουμπένκοφ (Ρωσία) 13.18. Απευθείας από τη δεύτερη σειρά πέρασαν οι Μακ Λάουντ (Τζαμ.) με 13.08 και Μαρτινό-Λαγκάρντ (Γαλ.) με 13.12. Λόγω καλύτερου χρόνου, από τους αθλητές που έμειναν έξω από την πρώτη δυάδα κάθε σειράς, προκρίθηκαν οι Σίε (Κίνα) με 13.22 και Άλεν (ΗΠΑ) με 13.36.