Χιλιάδες δρομέων και ρεκόρ στον 2ο Radisson Blu Διεθνή Μαραθώνιο Λάρνακας

Από το εξωτερικό προήλθαν και πολλοί νικητές στις διάφορες κατηγορίες της διοργάνωση

Kathimerini.com.cy

info@kathimerini.com.cy

Χιλιάδες δρομείς έτρεξαν το πρωί της Κυριακής στη Λάρνακα, με σημείο εκκίνησης τις Φοινικούδες, με συμμετοχές από περισσότερες από 40 χώρες.

Από το εξωτερικό προήλθαν και πολλοί νικητές στις διάφορες κατηγορίες της διοργάνωσης (Μαραθώνιος, Ημιμαραθώνιος, 10 χλμ., 5 χλμ, ατομικό, 5 χλμ. εταιρικό, McDonald’s Kids Race, RMHC Fun Race).

Σύμφωνα με ανακοίνωση, οι συμμετοχές, οι επισκέπτες και τα ρεκόρ διαδρομής ξεπέρασαν κάθε προσδοκία.

Σημειώνεται ότι την εκκίνηση των 5 χλμ έδωσε ο Υπουργός Παιδείας, Κώστας Χαμπιαούρης, με τον Δήμαρχο Λάρνακας, Ανδρέα Βύρα και τον Σάββα Κάκκο, εκπρόσωπο του Radisson Blu.

Στα 10 χλμ., στους άνδρες, πρώτος τερμάτισε ο Γιώργος Μίνος (00:31:16), με τους Αβραάμη Αβραάμ (00:34:55) και Evgeni Zarakovskii (000:35:27) να ακολουθούν. Στις γυναίκες την τριάδα αποτέλεσαν οι Dagmara Handzlik (00:35:43), Ζωή Ανδρικοπούλου (00:39:07) και Ελένη Ιωάννου (00:39:46).

Ο φετινός Radisson Blu Διεθνής Μαραθώνιος Λάρνακας ήταν ξεχωριστός, καθώς ήταν αφιερωμένος στη μνήμη του Γιώργου Μεσημέρτση, ο οποίος απεβίωσε το καλοκαίρι.