ΚΛΕΙΣΙΜΟ
Loading...
ΚΛΕΙΣΙΜΟ
 

Η τελετή βράβευσης των 33ων Παγκύπριων Σχολικών Αγώνων Θεάτρου

Η διοργάνωση έγινε το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού και τον Θεατρικό Οργανισμό Κύπρου

Kathimerini.com.cy

info@kathimerini.com.cy

Το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού και ο Θεατρικός Οργανισμός Κύπρου διοργάνωσαν την τελετή βράβευσης των 33ων Παγκύπριων Σχολικών Αγώνων Θεάτρου, την Παρασκευή 13 Μαΐου 2022 στο Θέατρο ΘΟΚ, Κεντρική Σκηνή Αίθουσα Εύης Γαβριηλίδης στη Λευκωσία.

Στην τελετή απονεμήθηκαν τα βραβεία στις θεατρικές ομάδες των σχολείων που διακρίθηκαν στους φετινούς Παγκύπριους Σχολικούς Αγώνες Θεάτρου. Για τη συμβολή του στη θεατρική αγωγή βραβεύθηκε ο εκπαιδευτικός Ραμίρο Ραμίρεζ.

Κατά τη διάρκεια της τελετής παρουσιάστηκε η θεατρική παράσταση Τα διηγήματα μιας γραφομηχανής, συλλογική δημιουργία, σε σκηνοθεσία Ραμίρο Ραμίρεζ, από το Παγκύπριο Λύκειο Λάρνακας (1ο βραβείο Λυκείων Περιφέρειας Λάρνακας-Ελ. Αμμοχώστου).

Το Διοικητικό Συμβούλιο του Θεατρικού Οργανισμού Κύπρου αναγνωρίζοντας ότι όσο σημαντική είναι η εμπλοκή μαθητών και εκπαιδευτικών στη διαδικασία ανεβάσματος μιας θεατρικής παράστασης άλλο τόσο σημαντική για τη θεατρική αγωγή είναι η δυνατότητα να παρακολουθούν επαγγελματικές θεατρικές παραστάσεις, αποφάσισε την παραχώρηση Κάρτας Θεατρόφιλου για κάθε Μαθητή και τρεις Κάρτες για Εκπαιδευτικούς για κάθε σχολική θεατρική ομάδα, με διάρκεια από τώρα μέχρι το Μάιο 2023.
Με την Κάρτα Θεατρόφιλου δίδεται η δυνατότητα παρακολούθησης δωρεάν όλων των παραγωγών του ΘΟΚ.

Παράλληλα, όλοι οι συμμετέχοντες στους Αγώνες δικαιούνται δωρεάν είσοδο στο Θεατρικό Μουσείο Κύπρου, στη Λεμεσό.

ΤΑ ΒΡΑΒΕΙΑ

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ

ΛΥΚΕΙΑ

●1ο Βραβείο
Λύκειο Λατσιών
με το έργο Νούρα, ένα πένθιμο μπλουζ της Βάσιας Αργέντη

●2ο Βραβείο
ΤΕΣΕΚ Μακάριος Γ΄
με το έργο Οι ηλίθιοι του Νηλ Σάιμον

●3ο Βραβείο
Λύκειο Κύκκου Α΄
με το έργο Το πανηγύρι του Δημήτρη Κεχαΐδη

ΓΥΜΝΑΣΙΑ

●1ο Βραβείο
Γυμνάσιο Γερίου «Ιωνά και Κολοκάση»
με το έργο Κωμοδύσσεια της Μαρίας Κίτρα

●2ο Βραβείο
Γυμνάσιο Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου
με το έργο Το σταυρουδάκι της Γεωργίας Ιορδάνου

●3ο Βραβείο
Γυμνάσιο Αγίας Βαρβάρας
με το έργο Ειρήνη! Ειρήνη! Ειρήνη! της Βασιλικής Φωτίου

Επιτροπή Ειδικών (αλφαβητικά)

Κριστιάνα Γεωργίου, Ηθοποιός
Έλενα Κονή, Ηθοποιός, Εμψυχώτρια θεατρικού παιχνιδιού
Έλενα Σάββα, Ηθοποιός

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΛΕΜΕΣΟΥ

ΛΥΚΕΙΑ

●1ο Βραβείο
Λύκειο Αγίας Φυλάξεως
με το έργο Πινακοθήκη ηλιθίων του Νίκου Τσιφόρου

●2ο Βραβείο
Λύκειο Αγίου Νικολάου
με το έργο Παραμύθι για 2 του Φίλιπ Ρίντλεϋ

●3ο Βραβείο
Λύκειο Πολεμιδιών
με το έργο Σμύρνη μου αγαπημένη της Μιμής Ντενίση

ΓΥΜΝΑΣΙΑ

Έπαινοι

●Γυμνάσιο Αγίου Αθανασίου
με το έργο Σμύρνη μου αγαπημένη της Μιμής Ντενίση

●Γυμνάσιο Ζακακίου
με το έργο Ειρήνη-Ειρήνη της Βασιλικής Φωτίου

Επιτροπή Ειδικών (αλφαβητικά)

Σαββίνα Γεωργίου, Ηθοποιός, Θεατρολόγος
Μαρίλια Χαριδήμου, Ηθοποιός, Θεατρολόγος

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΠΑΦΟΥ

ΛΥΚΕΙΑ

●1ο Βραβείο
Λύκειο Α’ Εθνάρχη Μακαρίου Γ’ Πάφου
με το έργο Τα δέντρα πεθαίνουν όρθια του Αλεσάντρο Κασσόνα

●2ο Βραβείο
Γυμνάσιο Λύκειο Πολεμίου
με το έργο Ικέτιδες (απόσπασμα, σύγχρονη προσαρμογή) βασισμένο στο έργο του Αισχύλου Ικέτιδες

●3ο Βραβείο
Λύκειο Γιαννάκη Ταλιώτη Γεροσκήπου
με το έργο Ζητείται ψεύτης του Δημήτρη Ψαθά

ΓΥΜΝΑΣΙΑ

●1ο Βραβείο
Νικολαΐδειο Γυμνάσιο Πάφου
με το έργο Ο Καραγκιόζης στην Επανάσταση του 1821 του Κώστα Σπυρόπουλου

●2ο βραβείο
Α΄ Γυμνάσιο Αγίου Θεοδώρου (Πάφος)
με το έργο Αντρηγόνη (παρωδία της τραγωδίας Αντιγόνη) του Μιχάλη Παπαδόπουλου

●3ο βραβείο
The International School of Paphos
με το έργο DNA (σχολική εκδοχή) της Ντένις Κέλι

Έπαινος

●Γυμνάσιο Πόλεως Χρυσοχούς
με το έργο Ωσπολλάτε αρκοντήναμεν του Μιχάλη Πιτσιλλίδη

Επιτροπή Ειδικών (αλφαβητικά)

Μαργαρίτα Ζαχαρίου, Ηθοποιός
Νίκανδρος Σαββίδης, Ηθοποιός
Δήμητρα Σωκράτους, Εκπαιδευτικός, Θεατροπαιδαγωγός, Συγγραφέας

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΛΑΡΝΑΚΑΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ

ΛΥΚΕΙΑ

●1ο Βραβείο
Παγκύπριο Λύκειο Λάρνακας
με το έργο Τα διηγήματα μιας γραφομηχανής, συλλογική δημιουργία

●2ο Βραβείο
Λύκειο Παραλιμνίου
με το έργο Το κουτί της Μαρίνας Αποστόλου

●3ο Βραβείο
Περιφερειακό Γυμνάσιο και Λύκειο Λευκάρων
με το έργο Συμπέθεροι απ΄ τα Τίρανα των Θανάση Παπαθανασίου-Μιχάλη Ρέππα

ΓΥΜΝΑΣΙΑ

●1ο Βραβείο
Γυμνάσιο Αραδίππου
με το έργο Ο κλέφτης των αστεριών της Ζωής Βαλάση

●2ο Βραβείο
Γυμνάσιο-Λύκειο «Ειρήνης και Ελευθερίας» Δερύνειας-Σωτήρας
με το έργο Οι ηλίθιοι του Νηλ Σάιμον

●3ο Βραβείο
Περιφερειακό Γυμνάσιο Λιβαδιών
με το έργο Ο μικρός πρίγκιπας του Αντουάν ντε Σαιντ Εξυπερύ

Επιτροπή Ειδικών (αλφαβητικά)

Άντρεα Δημητρίου, Ηθοποιός, Φιλόλογος (Αγγλική γλώσσα)
Θέκλα Καρίττεβλη, Εκπαιδευτικός, Θεατροπαιδαγωγός
Χρίστος Παντελίδης, Πρώην Πρώτος Λειτουργός Εκπαίδευσης

ΑΡΧΑΙΟ ΔΡΑΜΑ (ΠΑΓΚΥΠΡΙΑ)

Η Eπιτροπή αποφάσισε να δοθεί το βραβείο ισότιμα δια τρία / από κοινού στα τρία σχολεία που συμμετείχαν στην κατηγορία αρχαίου δράματος. Παρουσιάζονται εδώ με την ημερολογιακή σειρά εμφάνισής τους στους Αγώνες.

●Β΄ ΤΕΣΕΚ «Γρηγόρης Αυξεντίου» Λεμεσού
με το έργο Εκκλησιάζουσες του Αριστοφάνη

●Λύκειο Παλουριώτισσας
με το έργο Όρνιθες του Αριστοφάνη

●Γυμνάσιο Αποστόλου Παύλου
με το έργο Τρωάδες του Ευριπίδη

Επιτροπή Ειδικών (αλφαβητικά)

Μαγδαλένα Ζήρα, Σκηνοθέτρια
Έλενα Παπαδοπούλου, Ηθοποιός
Κώστας Σιλβέστρος, Ηθοποιός, Σκηνοθέτης

Φωτογραφίες: Αντώνης Αντωνίου

Οι Παγκύπριοι Σχολικοί Αγώνες Θεάτρου συνδιοργανώνονται από το Θεατρικό Οργανισμό Κύπρου και το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού

Υποστηρικτής: Πολιτιστικό Ίδρυμα Τραπέζης Κύπρου
Χορηγός Επικοινωνίας: ΡΙΚ

ΣΧΕΤΙΚΑ TAGS

Θέατρο-Χορός: Τελευταία Ενημέρωση

Πρώτος καλεσμένος ο Παναγιώτης Λάρκου, σκηνοθέτης της καλοκαιρινής παραγωγής «Μακρυκωσταίοι και Κοντογιώργηδες»

ΘΟΚ Talk

Θέτοντας ερωτήματα που αφορούν μεν το θέατρο, πλην όμως λειτουργούν και ως αφορμές για να ανοίξει η κουβέντα και σε πεδία ...
Kathimerini.com.cy
 |  ΘΕΑΤΡΟ-ΧΟΡΟΣ