Aπόλλων - ΑΕΛ μέσα από τους αριθμούς

Στατιστικά, νίκες και ήττες και όσα θέλετε να ξέρετε για την προϊστορία του αγώνα

Kathimerini.com.cy

info@kathimerini.com.cy

Πηγή: 24sports.com.cy
Των Μιχαήλ Αριστείδου - Ανδρέα Οδυσσέως

Απόλλων και ΑΕΛ αποτελούσαν ανέκαθεν, μετά βεβαίως τη σύσταση του πρώτου, το μεγάλο event της πόλης της Λεμεσού. «Κυανόλευκοι» εναντίον γαλαζοκιτρίνων» σε ένα παιχνίδι χωρίς... ανάσα. Όποια βαθμολογική θέση έχουν και είχαν οι δύο ομάδες, σε όποια κατάσταση και να βρίσκονται, κανείς δεν μπορεί να προβλέψει την έκβαση αυτού του ματς.

Το overall
Στατιστικά οι δύο ομάδες τα είπαν στην «έδρα» του Απόλλωνα 55 φορές σε αγώνες πρωταθλήματος. Ο Απόλλωνας μετρά 19 νίκες, η ΑΕΛ 18, ενώ άλλα 18 ματς έληξαν ισόπαλα. Στα συνολικά γκολ έχουμε 79-81 για την ΑΕΛ.

• Η ΑΕΛ διατήρησε 14 φορές την εστία της ανέπαφη
• Η ΑΕΛ δεν πέτυχε γκολ στο λεμεσιανό ντέρμπι πρώτη φορά την περίοδο 1965/66 (2-0)
• Ο Απόλλωνας δεν πέτυχε γκολ για πρώτη φορά την περίοδο 1974/75 (0-0)
• Πρώτη νίκη για τον Απόλλωνα χωρίς να δεχθεί γκολ η περίοδος 1965/66 (2-0)
• Πρώτη νίκη για την ΑΕΛ χωρίς να δεχθεί γκολ ήταν την περίοδο 1979/80 (0-2)
• Μεγαλύτερο σερί χωρίς νίκη για Απόλλωνά ήταν από το 1967/68-1977/78, έμεινε για δέκα συνεχόμενα παιχνίδια χωρίς νίκη
• Μεγαλύτερο σερί χωρίς νίκη για ΑΕΛ ήταν πέντε συνεχόμενα παιχνίδια και αυτό έγινε τρεις φορές, 1959/60-1963/64, 1974/75-1978/79 και 1983/84-1987/88
• Το μεγαλύτερο σερί ήταν η ισοπαλία όπου εμφανίστηκε για τέσσερις συνεχόμενες χρονιές (1974/75-1977/78)

Οι κενές και οι διπλές χρονιές
Τρεις χρονιές από το 1957/58 δεν είχαμε Λεμεσιανό ντέρμπι. Η πρώτη την περίοδο 1958/59 όταν και το πρωτάθλημα δεν διεξήχθηκε, η δεύτερη το 1968/69 λόγω απουσίας της ΑΕΛ στην Ά εθνική και η τρίτη την περίοδο 1996/97 λόγω της συμμετοχής της ΑΕΛ στην Β’ κατηγορία.

Αντίθετα μετά και τους ομίλους Απόλλωνας και ΑΕΛ βρέθηκαν δύο φορές στον ίδιο όμιλο (τον Β'), τις περιόδους 2010/11 και 2012/13.

Όλα τα σκορ του ντέρμπι ανά δεκαετία

1950-1970
Σχεδόν ισορροπία
Με το πρώτο και μοναδικό ντέρμπι του '50 να διεξάγεται την περίοδο 1957/58, το προσθέτουμε ακόλουθη δεκαετία, του 1960-70. Οι δύο ομάδες τα είπαν έντεκα φορές με τον Απόλλωνα να έχει τέσσερις νίκες, την ΑΕΛ τρεις ενώ τέσσερα παιχνίδια έληξαν ισόπαλα. Στα γκολ 19-17 για τον Απόλλωνα.

Της... ισοπαλίας
Η δεκαετία της ισοπαλίας η επόμενη αφού έξι από τα δέκα παιχνίδια δεν είχαν νικητή. Από εκεί και πέρα μια νίκη ο Απόλλωνας και τρεις η ΑΕΛ. Στα γκολ 11-14 για την ΑΕΛ.

Γκολ με το τσουβάλι
Και οι δύο ομάδες πέτυχαν σε αυτήν την δεκαετία τις μεγαλύτερες σε έκταση νίκες τους. Ο μεν Απόλλωνας το 4-1 και η δε ΑΕΛ το 0-3. Στα δέκα παιχνίδια ο Απόλλωνας είχε τέσσερις νίκες, η ΑΕΛ δύο και τέσσερα παιχνίδια έληξαν ισόπαλα. Στα γκολ 15-13 για τον Απόλλωνα.

Το πάνω χέρι ο Απόλλωνας
Η δεκαετία 1990-00 ήταν η καλύτερη για τον Απόλλωνα αφού είχε πέντε νίκες έναντι δύο της ΑΕΛ, με τα υπόλοιπα δύο παιχνίδια να λήγουν ισόπαλα. Στα γκολ 13-8 για τον Απόλλωνα. Ήταν θυμίζουμε και η δεκαετία που οι κυανόλευκοι πήραν και δύο πρωταθλήματα.

Η απάντηση της ΑΕΛ
Η ΑΕΛ «απάντησε» στην επόμενη δεκαετία αφού είχε πέντε νίκες έναντι δύο του Απόλλωνα. Τρία παιχνίδια έληξαν ισόπαλα. Στα γκολ 14-22 για την ΑΕΛ.

Μοιρασιά... μέχρι τώρα
Μέχρι τώρα έχουμε πέντε αγώνες στην δεκαετία που «τρέχει». Απόλλωνας και ΑΕΛ έχουν από δύο νίκες και ένα παιχνίδι έληξε ισόπαλο. Στα γκολ 7-7.

2010/11 3-0, 3-1