Τα πρώτα αποτελέσματα για την Α' φάση

Kathimerini.com.cy

info@kathimerini.com.cy

Πηγή: 24sports.com.cy

Αν και τα… χρειάστηκαν Ανόρθωση και Δόξα πέρασαν στην επόμενη φάση, όπως και οι υπόλοιπες ομάδες της Α’ κατηγορίας που συμμετείχαν στα  παιχνίδια για τον Α’ γύρο του Κυπέλλου Coca – Cola Α’ κατηγορίας. Η «Κυρία» βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ αλλά πήρε την πρόκριση με 4-2, ενώ η Δόξα που προηγείτο 2-0 στο ημίχρονο ισοφαρίστηκε στο τέλος για να πάρει όμως την πρόκριση με γκολ στις καθυστερήσεις. Εύκολα πέρασαν Νέα Σαλαμίνα, Αγία Νάπα και Οθέλλος. Στο παιχνίδι που ξεχώριζε σήμερα η πρωτοπόρος του πρωταθλήματος Β’ κατηγορίας Καρμιώτισσα κέρδισε 2-1 με ανατροπή τη δεύτερη Ένωση.

Τα αποτελέσματα και πως διακυμάνθηκε το σκορ:

Ελπίδα Ξυλοφάγου – Νέα Σαλαμίνα 1-4
50' Ο Αβραάμ μειώνει για τους γηπεδούχους
45' Ο Βιλέλα καθαρίζει την υπόθεση πρόκριση
37' Ο Λαμπρόπουλος σκοράρει με δυνατό σουτ
22' Ο Εζέ από κοντά δίνει προβάδισμα δύο γκολ
16' Ο Τσιντί από κοντά ανοίγει το σκορ

Καρμιώτισσα Πολεμιδιών – ΕΝΠ 2-1
37' Ο Λιάσος Λουκά φέρνει την ανατροπή για τους γηπεδούχους
27' Ο Παστελλής φέρνει με κεφαλιά το παιχνίδι στα ίσα
20' Ο Ανδρέας Κυπριανού εκτελεί εύστοχα πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος

ΕΝΑΔ Πόλεως Χρυσοχούς – Ανόρθωση 2-4
86' Ο Ιακοβένκο καθαρίζει την υπόθεση πρόκριση
75' Ο Κάλβο βάζει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ την Κυρία
62' Ο Ιακοβένκο φέρνει εκ νέου το ματς στα ίσα
50' Ο Πικραμμένος βάζει ξανά μπροστά την ΕΝΑΔ
42' Ο Λαΐφης φέρνει το ματς στα ίσα
30' Ο Οπάρα ανοίγει το σκορ
- Τιμούρ Κετσπάγια και Αχιλλέας Νικολάου τιμήθηκαν λίγο πριν την έναρξη του αγώνα, από τη διοίκηση των γηπεδούχων για τη προσφορά τους στο Κυπριακό ποδόσφαιρο. Τους δύο παλαίμαχους τίμησε και η διοίκηση της «Κυρίας».

Αγία Νάπα – ΕΝ Παρεκκλησιάς 3-1
58' Ο Κολοκούδιας δίνει προβάδισμα δύο γκολ για την Αγία Νάπα
34' Ο Ευσταθίου με απευθείας εκτέλεση φάουλ μειώνει
32' Ο Μέσσιος σκοράρει το δεύτερο γκολ για τους γηπεδούχους
20' Ο Ντος Σάντος ανοίγει το σκορ

ΑΕΖ – Δόξα 2-3
90'+ Ο Εμάνουλ βάζει μπροστά και πάλι τη Δόξα
86' Ο Κύπρου φέρνει το ματς στα ίσα!
70' Ο Βασιλείου μειώνει
45' Ο Ράμος με απευθείας εκτέλεση φάουλ σημειώνει το δεύτερο γκολ
39' Ο Εμάνουελ βάζει μπροστά τους φιλοξενούμενους
- Στο γήπεδο ο τεχνικός του Απόλλωνα Ιοάν Αντόνε με συνεργάτες του. Η ομάδα της Κατωκοπιάς είναι η επόμενη αντίπαλος των «κυανόλευκων» στο πρωτάθλημα.

Πάφος FC – Οθέλλος 0-3
59' Ο Γκρικαλασβίλι καθαρίζει την υπόθεση πρόκριση
50' Ο Βέρα δίνει σημαντικό προβάδισμα
45' Ο Τιάγκο βάζει μπροστά την ομάδα του

ΑΠΕΠ – Ολυμπιακός 0-1
71' Προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους με τον Βασιλειάδη

* Οι αγώνες ήταν μονοί.

** Οι έξι ομάδες που προκρίθηκαν χωρίς αγώνα είναι ο ΑΠΟΕΛ και ο Ερμής που αγωνίστηκαν στον περσινό τελικό, οι ομάδες που εξασφάλισαν επίσης έξοδο στα Πρωταθλήματα UEFA 2014 - 2015 ΑΕΛ, Ομόνοια και Απόλλωνας, καθώς και  η ΑΕΚ Λάρνακας, που αναδείχτηκε ομάδα fair play περιόδου 2013 - 2014.

*** Ο πρώτος γύρος του Κυπέλλου Coca – Cola θα ολοκληρωθεί την Τετάρτη 5 Νοεμβρίου με τον αγώνα του Εθνικού Άχνας με τον Άρη.

Κύπρος: Τελευταία Ενημέρωση