Κύπελλο: «Καθάρισε» η ΑΕΚ, προβάδισμα για Άρη

Η ΑΕΚ «κλείδωσε» θέση από τώρα για την προημιτελική φάση του κυπέλλου. Η ομάδα της Λάρνακας συνέτριψε με 5-0 το Νίκο & Σωκράτη Ερήμης. Ο επαναληπτικός αγώνας της Λεμεσού είναι διαδικαστικού χαρακτήρα.

Η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δυο ομάδες ήταν κάτι περισσότερο από εμφανής. Ο Τόμας Κρίστιανσεν πραγματοποίησε πάρα πολλές αλλαγές στο αρχικό σχήμα και έδωσε χρόνο συμμετοχής σε παίκτες του πάγκου. Πήρε χρόνο συμμετοχής ο Μυτίδης ενώ ο Καστάνας πραγματοποίησε την πρώτη του φετινή εμφάνιση.

Τα γκολ του αγώνα πέτυχαν οι Μοντέιρο (2), Κυπριανού, Κάντε και Καταλά.
Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

ΑΕΚ (Τ.Κρίστιανσεν): Σαιθάρ, Μιντίκκης, Καστάνας (69΄ Νίνου), Μυτίδης, Λαμπάν, Εγγλέζου (63΄ Χατζηγιαννακού), Κυπριανού, Κάντε, Χαραλάμπους, Μοντέιρο (75΄ Μούσιτς), Κατάλα

Ν&Σ Ερήμης (Αραγκέλοφ): Μιχαήλ, Κυριάκου (55΄ Κυριακίδης), Χατζηβασίλης, Χρίστου, Κούρτελλος, Νιόκκας, Μαυράκης, Στυλιανού, Παναγιώτου (73' Πασχάλη), Γαβριήλ, Γκέκας (46΄ Δημητρίου)

Άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς

Σημαντικό βήμα για πρόκριση στην προημιτελική φάση του κυπέλλου έκανε ο Άρης. Η «ελαφρά ταξιαρχία» νίκησε με 1-0 τον Ολυμπιακό στο Τσίρειο και απόκτησε ένα μικρό προβάδισμα.

Το μοναδικό γκολ του αγώνα πέτυχε ο Θεοδόσης Κύπρου στο 13ο λεπτό. Το πρώτο ημίχρονο είχε πάρα πολύ καλό ρυθμό. Οι δυο ομάδες έπαιξαν ορθόδοξο ποδόσφαιρο και είχαν τις δικές τους ευκαιρίες. Η ομάδα του Χρύση Μιχαήλ ήταν αρκετά καλή στο πρώτο 45λεπτο όμως στην επανάληψη έμεινε από δυνάμεις.

Οι δυο ομάδες άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς και η πρόκριση θα κριθεί στον επαναληπτικό.

Άρης: Λοΐζου, Μποργκ (58΄ Παστελλής), Αουρέλιο (46΄ Μαλεκκίδης), Ιερείδης, Θεοφίλου, Κυριάκου, Πλακούας, Παχίπης, Μπαγκούρα, Κύπρου, Μπονιφέις (46΄ Γκονζάλες)

Ολυμπιακός: Σάλβα, Χριστοφίδης, Πουγιούκκας, Αρετάς, Λούβαρης, Πολυκάρπου (46΄ Γερολέμου), Σεραφείμ, Ιωαννίδης, Σεράνο (55΄ Παπαχαραλάμπους), Παχίπης (78΄ Σωτηρίου), Νεάρχου

Κατέκτησε πανάξια το παρθενικό της τρόπαιο με επιβλητική νίκη στον τελικό, εξασφαλίζοντας το εισιτήριο για το Γιουρόπα Λιγκ ...