Απογοήτευσε και αποκλείστηκε πρόωρα από το US Open η Σάκκαρη!

Με μια κακή εμφάνιση η Μαρία Σάκκαρη ηττήθηκε με 1-2 σετ από τη Τσίγιου Γουάνγκ

Σε ένα παιχνίδι που θεωρητικά έπρεπε να πάρει εύκολα, η Μαρία Σάκκαρη εμφάνισε τρομερές αδυναμίες, απογοήτευσε με την εμφάνισή της και αποκλείστηκε από τον 2ο γύρο του US Open! Η Ελληνίδα ηττήθηκε 1-2 σετ (6-3, 5-7, 5-7) από τη Τσίγιου Γουάνγκ και αποχαιρετά τη διοργάνωση, χωρίς σε καμία περίπτωση να πετύχει κάτι καλό.

Η Μαρία όντας No.3 στην παγκόσμια κατάταξη της WTA, ήταν το φαβορί κόντρα στην αντίπαλό της, που κατατάσσετε στο Νο.75, όμως συνάντησε μεγαλύτερη αντίσταση από ότι περίμενε και έπεσε θύμα έκπληξης. Θυμίζουμε ότι είχε χρειαστεί τρία σετ απέναντι στην Τατιάνα Μαρία για την πρώτη φάση της διοργάνωσης, κάτι που συνέβη επίσης σήμερα στο Louis Armstrong Stadium και φυσικά της κόστισε, αφού το ματς διάρκειας 2 ωρών και 43 λεπτών, την εξάντλησε.

Το παιχνίδι ήταν άνετο στην αρχή για την Ελληνίδα τενίστρια, αφού με μπρέικ πήρε προβάδισμα 3-1 στο πρώτο σετ. Η Κινέζα απάντησε με τον ίδιο τρόπο (2-3) και το ματς συνεχίστηκε... χέρι-χέρι για τις δύο αθλήτριες. Ένα ακόμα μπρέικ της Σάκκαρη σε κρίσιμο σημείο (3-5) απλοποίησε την κατάσταση για να κάνει το 1-0 (6-3).

Στο δεύτερο σετ τα πράγματα δυσκόλεψαν από νωρίς, αφού μπρέικ η Γουάνγκ πήρε προβάδισμα μέχρι και με 4-1 στα game. Με ολική αντεπίθεση και δύο ακόμα μπρέικ, η Μαρία έφερε το σετ κοντά (6-5). Αν και όλα έδειχναν ότι θα πάμε σε τάι μπρέικ, η Κινέζα έβγαλε αντίδραση και ισοφάρισε σε 1-1 (5-7).

Το τρίτο και τελευταίο σετ ήταν το απόλυτο ντέρμπι. Ένα εκατέρωθεν μπρέικ κράτησε τα game κοντά έως και το 6-5 υπέρ της Γουάνγκ που κράτησε το σερβίς της. Εκεί, με τη Σάκκαρη να έχει το σερβίς, η Ελληνίδα αθλήτρια αποδείχτηκε κατώτερη των περιστάσεων, δεν μπόρεσε να αντέξει την πίεση της αντιπάλου της και αποκλείστηκε με 2-1 σετ (5-7).

Διεθνή: Τελευταία Ενημέρωση