Με...ιδρώτα τελικό η Λίβερπουλ

Καθάρισε ο Φιρμίνο στο τέλος

Με την... χρυσή υπογραφή του Φιρμίνο που είχε μπει αλλαγή και σκόραρε στις καθυστερήσεις, η Λίβερπουλ πήρε τη νίκη με 2-1 κόντρα στη Μοντερέι και προκρίθηκε στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων, όπου θα αντιμετωπίσει τη Φλαμένγκο.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης είχαν προβλήματα με απουσίες, τα βρήκαν σκούρα κόντρα στην ομάδα από το Μεξικό, αλλά στο φινάλε βρήκαν λύση και θα διεκδικήσουν την κορυφή του κόσμου σε επίπεδο συλλόγων απέναντι στους Βραζιλιάνους.

Η ομάδα του Κλοπ πήρε προβάδισμα στο 12ο λεπτό, όταν με μια φοβερή «no look» πάσα ο Σαλάχ έβγαλε φάτσα με την εστία τον Κεϊτά και εκείνος πλάσαρε ιδανικά για το 1-0. Ωστόσο, η Μοντερέι απάντησε άμεσα, όταν στο 14’ μετά από εντυπωσιακή επέμβαση του Άλισον, ο Φούνες πήρε το ριμπάουντ και ανενόχλητος έφερε το ματς στα ίσα.

Οι δύο ομάδες, χωρίς άγχος, έβγαλαν αρκετές φάσεις στο ματς, με τους «κόκκινους» στο 23’ να χάνουν σπουδαία ευκαιρία με τον Μίλνερ και τους Μεξικανούς να απαντούν στις φάσεις με σουτ του Παμπόν το οποίο έδιωξε εντυπωσιακά στο 27’ ο Άλισον. Ο Βραζιλιάνος πορτιέρε, κράτησε όρθια την ομάδα του και στο 50ο λεπτό, όταν ήταν σε ετοιμότητα και έβγαλε το φάουλ του Παμπόν.

Η μεγαλύτερη στιγμή της Λίβερπουλ στο ματς ήρθε στο 73’ με τον Οριγκί από τη μικρή περιοχή να μην μπορεί να τελειώσει τη φάση, αφού σχεδόν μόνος του πλάσαρε και έστειλε την μπάλα άουτ.

Ενώ το ματς πήγαινε προς την παράταση, ήρθε ο Φιρμίνο να βάλει φαρδιά την υπογραφή του στην πρόκριση των «κόκκινων» με το πλασέ του στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων να στέλνει την ομάδα του στον τελικό του Σαββάτου.

Μοντερέι: Μπαροβέρο, Σάντσεζ, Μόντες (79’ Λαγιούν), Μεντίνα, Βανγκιόνι , Πιζάρο (90’ Γκονζάλεζ), Ορτίζ, Ροντρίγκεζ, Γκαγιάρδο, Παμπόν Ρίος (82’ Μέτσα) – Φούνες

Λίβερπουλ: Άλισον, Χέντερσον, Γκόμεζ, Μίλνερ (74’ Αλεξάντερ-Άρνολντ), Ρόμπερτσον, Κεϊτά, Λαλάνα, Σακίρι (68’ Μανέ), Τσάμπερλεν, Σαλάχ, Οριγκί (85’ Φιρμίνο)