Αγριεμένος Ολυμπιακός ξέσπασε στη Μακάμπι στο απόρθητο ΣΕΦ!

Επτά νίκες σε ισάριθμους εντός έδρας αγώνες για την ομάδα του Πειραιά στην Ευρωλίγκα

Χάρη σε ένα ονειρικό πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός επικράτησε με το εντυπωσιακό 90-73 της Μακάμπι Τελ Αβίβ στο απόρθητο ΣΕΦ (7 σερί νίκες), επιστρέφοντας έτσι στις νίκες και τις καλές εμφανίσεις.

Έδωσε... απαντήσεις με τον πλέον εκκωφαντικό τρόπο ο Ολυμπιακός! Οι «ερυθρόλευκοι» μετέτρεψαν την αναμέτρηση με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ σε παράσταση για έναν ρόλο επικρατώντας 90-73 στο... απόρθητο φέτος Σ.Ε.Φ. για την 11η αγωνιστική της Euroleague και επέστρεψαν έτσι στις νίκες και τα θετικά αποτελέσματα μετά από δύο σερί ήττες.

Παρά την πίεση των συνεχόμενων ηττών, και ειδικά με τον τρόπο που εκείνη ήρθε από την Εφές πριν δύο 24ωρα, αλλά και την πίεση του «πρέπει» να κρατήσει την έδρα του μετά τις έξι σερί νίκες, το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα όχι μόνο δεν λύγισε, αλλά απέδειξε με το... καλημέρα του αγώνα και από το πρώτο ονειρικό δεκάλεπτο ότι έχει το mentality και τις δυνατότητες να αντιστρέψει το κλίμα και να επιστρέψει ξανά στον σωστό δρόμο.

Κορυφαίοι για τους Πειραιώτες, που ανέβηκαν στην 5η θέση με ρεκόρ 7-4, ήταν οι Τάιλερ Ντόρσεϊ με 17 πόντους (4/7 τρίποντα), Σάσα Βεζένκοφ με 15 πόντους, 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ, και ο εξαιρετικός Μουσταφά Φαλ με double-double (12 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ), ο οποίος μάλιστα είχε στο σύστημα αξιολόγησης 27 μονάδες! Από κοντά κινήθηκε και ο Σλούκας με 18 πόντους.

Από την άλλη, για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, η οποία μάλιστα μετρούσε έξι νίκες στα επτά τελευταία της παιχνίδια στη διοργάνωση, διασώθηκε μόνο ο Σόρκιν με 10 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τους Γουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ στην αρχική του πεντάδα. Ονειρικό πρώτο δεκάλεπτο για τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι παρέδωσαν σεμινάριο μπασκετικής ευφυΐας και εκτελεστικών ικανοτήτων στην καλύτερη περίοδο όχι μόνο της φετινής σεζόν αλλά και των τελευταίων ετών!

Με τους Τάιλερ Ντόρσεϊ και Σάσα Βεζένκοφ να σκοράρουν από... παντού, οι Πειραιώτες ξεκίνησαν «καυτοί» χτίζοντας από νωρίς γερές βάσεις για τη νίκη. Μετά το πρώτο τρίλεπτο και το 11-6, ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί 13-0, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +18 (24-6 στο 6'). Μάλιστα, ξεκίνησε με 9 διαδοχικά εύστοχα σουτ, τα οκτώ εκ των οποίων ήρθαν μετά από ασίστ! Η είσοδος του Σλούκα στο παρκέ κράτησε ψηλά τον επιθετικό οίστρο των γηπεδούχων, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο 35-8.

Όπως ήταν φυσικό, ο ξέφρενος ρυθμός του πρώτου δεκαλέπτου δεν μπορούσε να συνεχιστεί. Κάπως έτσι λοιπόν, και εκμεταλλευόμενοι τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ, οι Ισραηλινοί βρήκαν εύκολους πόντους, κατεβάζοντας τη διαφορά στους 18 για το 39-21 στο 14'. Οι «ερυθρόλευκοι» χρειάστηκαν να περιμένουν τέσσερα λεπτά για το πρώτο καλάθι εντός πεδιάς. Η είσοδος των Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ ξεμπλόκαρε κάπως την επίθεσή τους, ανεβάζοντας τη διαφορά μέχρι και το +27 (49-22 και 51-24), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται 51-26.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε με διάθεση να διαφυλάξει τη μεγάλη υπέρ του διαφορά ώστε να φτάσει άνετα στη νίκη. Όπως και στη δεύτερη περίοδο, έτσι και στην τρίτη, ο Ολυμπιακός μπήκε κάπως νωθρά με αποτέλεσμα η Μακάμπι Τελ Αβίβ να μειώσει σε 56-38 στο 26'. Η τετράδα όμως των Φαλ, Βεζένκοφ, Σλούκα και Ντόρσεϊ «ζεστάθηκαν» εκ νέου, ανεβάζοντας ξανά τη διαφορά στις τάξεις των 21-24 πόντων. Μάλιστα, η διαφορά άγγιξε και τη μέγιστη τιμή της (+28 για το 71-43), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται 71-45.

Η τέταρτη περίοδος όπως ήταν λογικό απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκαν οι Ισραηλινοί μαζεύοντας κάπως την έκταση του σκορ. Διάστημα στο οποίο ο Ολυμπιακός δέχθηκε 28 πόντους, «τσαλακώνοντας» λίγο την εξαιρετική του παρουσία του αμυντικά για 30 λεπτά, με το τέλος να τον βρίσκει νικητές τους «ερυθρόλευκους» με σκορ 90-73.

Τα δεκάλεπτα: 35-8, 51-26, 71-45, 90-73.