«Άλωσε» το Άνφιλντ με τεσσάρα!

Η Σίτι διέλυσε τη Λίβερπουλ με 4-1 και καλπάζει προς τον τίτλο

Περίμενε σχεδόν 18 χρόνια για να πανηγυρίσει μέσα στο «Άνφιλντ», όμως η αναμονή άξιζε για τη Μάντσεστερ Σίτι, που συνέτριψε με 4-1 τη Λίβερπουλ στο Μέρσεϊσαϊντ!

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη των «πολιτών» στο γήπεδο των «ρεντς» μετά το 2003, με τον Γκουντογκάν (δύο γκολ), τον Φόντεν (ένα γκολ, μία ασίστ) και τον Στέρλινγκ (ένα γκολ) να τιμωρούν τα απίθανα λάθη του Άλισον και να στέλνουν την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα στο +5 από τη 2η θέση, με ένα παιχνίδι λιγότερο.

Οι ηττημένοι, για τους οποίους είχε ισοφαρίσει με πέναλτι ο Σαλάχ, υπέστησαν τρίτη συνεχόμενη εντός έδρας ήττα και ουσιαστικά παρέδωσαν τα σκήπτρα του πρωταθλητή, όντες στο -10 από την κορυφή με ένα ματς παραπάνω.

Οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά προσεκτικές στο ματς, με αποτέλεσμα να αργήσει αρκετά η πρώτη καλή στιγμή. Συγκεκριμένα χρειάστηκε να φτάσουμε στο 24ο λεπτό για να πάρει την κεφαλιά ο Μανέ μετά από μπαλιά του Αλεξάντερ-Άρνολντ αλλά να στείλει τη μπάλα άουτ. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Φιρμίνο έπιασε ωραίο βολέ από πλάγια θέση, αναγκάζοντας τον Έντερσον να επέμβει εντυπωσιακά.

Στο 36’, η Σίτι κέρδισε πέναλτι με τον Στέρλινγκ, που ελίχθηκε μέσα στην αντίπαλη μεγάλη περιοχή και ανετράπη από τον Φαμπίνιο. Ο Γκουντογκάν ωστόσο εκτέλεσε πολύ άσχημα, στέλνοντας τη μπάλα ψηλά άουτ, χάνοντας μία μοναδική ευκαιρία να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του.

Ο Γερμανός ωστόσο κατάφερε να εξιλεωθεί με το που ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο! Μετά από προσπάθεια του Στέρλινγκ από τα αριστερά, η μπάλα πήγε στον Φόντεν που σούταρε και νικήθηκε από τον Άλισον. Ωστόσο, ο Γκουντογκάν βρέθηκε εκεί που έπρεπε και με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα στο 49’ για το 1-0!

Η... χαρά για τους «πολίτες» κράτησε κάτι λιγότερο από ένα τέταρτο, με τον Ντίας να χάνει τον Σαλάχ στο 62’ και να τον ανατρέπει. Ο Αιγύπτιος δεν λάθεψε από την βούλα και έφερε το ματς στα ίσα, αν και οι «ρεντς» δεν κατάφεραν να αντέξουν για πολύ. Μετά από σειρά αμυντικών λαθών, ο Φόντεν μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά και έδωσε πάσα πάρε-βάλε στον Γκουντογκάν, που σκόραρε ξανά για το 2-1.

Πριν καλά καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, ο Άλισον υπέπεσε σε νέο σφάλμα, καθώς έστειλε την μπάλα επάνω στον Σίλβα, που έδωσε στον Στέρλινγκ και ο τελευταίος έκανε το 3-1 με κοντινή κεφαλιά στο 76’!

Το... κερασάκι ήρθε στο 83’, όταν ο Φόντεν έπιασε ένα τρομερό σουτ από πλάγια θέση μέσα από την περιοχή και έστειλε αδιάβαστο τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων, για το τελικό 4-1.

Στο 85’, πέρασε στο ματς και ο Κώστας Τσιμίκας, ο οποίος πήρε τα πρώτα λεπτά συμμετοχής στο πρωτάθλημα της Premier League, αντικαθιστώντας τον Ρόμπερτσον.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Ρόμπερτσον (86’ Τσιμίκας), Άρνολντ, Χέντερσον, Φαμπίνιο, Τζόουνς (68’ Μίλνερ), Βαϊνάλντουμ, Τιάγκο (68’ Σακιρί), Μανέ, Σαλάχ, Φιρμίνο

ΣΙΤΙ: Έντερσον, Κανσέλο, Στόουνς, Ντίας, Ζιντσένκο, Ρόδρι, Μπερνάρντο Σίλβα, Γκιντογκάν, Μαχρέζ (72’ Ζέσους), Φόντεν, Στέρλινγκ