Ασταμάτητη η Σίτι, έπιασε τετράδα η Τσέλσι

Τα αποτελέσματα του Σαββάτου στην Πρέμιερ Λιγκ

Σουπερ Σίτι, συνεχίζει να τρελαίνει κόσμο! Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα διέλυσε με 4-0 τη Σαουθάμπτον και ανέβηκε προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας.

Την ίδια ώρα η Τσέλσι πέτυχε τρίτη σερί νίκη, ενώ η Νιουκάστλ με πεντάρα ανέβηκε πέμπτη στην Premier League!

Η Μάντσεστερ Σίτι είναι ασταμάτητη! Αυτή την φορά διέλυσε με 4-0 την Σαουθάμπτον και ανέβηκε προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας περιμένοντας αύριο το αποτέλεσμα του Άρσεναλ-Λίβερπουλ. Ο Κανσέλο στο 20ο λεπτό άνοιξε το σκορ, με τον Φόντεν στο 32’ να διπλασιάζει τα τέρματα για τους «πολίτες», οι οποίοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με φόρα, με τον Μαχρέζ στο 49’ να κάνει το 3-0. Ο… συνήθης ύποπτος Έρλινγκ Χάαλαντ δεν θα μπορούσε να μην γράψει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ και στο 65’ έκανε το 4-0.
Από την άλλη, η Τσέλσι επικράτησε 3-0 της Γουλβς και ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας. Ο Χάβερτς στο 45+3’ άνοιξε το σκορ για τους «μπλε», με τον Πούλισικ στο 54’ να κάνει το 2-0.
Στην συνέχεια του αγώνα, η Γουλβς δεν μπορούσε να αντιδράσει ιδιαίτερα, με τον Μπρόγια στις καθυστερήσεις να διαμορφώνει το τελικό 3-0!
Στην 5η θέση ανέβηκε η Νιούκαστλ η οποία νίκησε με σκορ 5-1 την Μπρέντφορντ. Ο Γκιμαράες στο 21’ έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους, με τον Μέρφι επτά λεπτά αργότερα να διπλασιάζει τα τέρματα. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν με τον Τόνεϊ μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 53’. Ο Γκιμαράες ξαναχτύπησε στο 56’ για να γράψει το 3-1. Η Νιούκαστλ δεν σταμάτησε εκεί, με τον Άλμιρον στο 82’ να κάνει το 4-1! Ο Πίνοκ στις καθυστερήσεις του αγώνα έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και διαμόρφωσε το τελικό 5-1!

Η Μπόρνμουθ ανέβηκε στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα μετά τη νίκη της με 3-1 επί της Λέστερ. Ο Ντάκα στο 10’ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, με τον Μπίλινγκ στο 68’ να κάνει το 1-1. Ο Κρίστι στο 71’ έγραψε το 2-1, ενώ ακυρώθηκε και γκολ των γηπεδούχων στις καθυστερήσεις για οφσάιντ.