Διέλυσε τη Μίντλεσμπρο και έκλεισε θέση στον τελικό η Τσέλσι!

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό

Τα όνειρα που έκανε η Μίντλεσμπρο για πρόκριση στον τελικό του League Cup έγιναν σμπαράλια μέσα σε 45 λεπτά, με την Τσέλσι να συντρίβει με 6-1 τον σύλλογο της Championship και να παίρνει το εισιτήριο για του Γουέμπλεϊ με συνολικό σκορ 6-2!

Το αυτογκόλ του Χόσον με τη συμπλήρωση 15 λεπτών αγώνα επέτρεψε στους «μπλε» να ισοφαρίσουν από νωρίς το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα, με τον Φερνάντες να κάνει το 2-0 και να δίνει αέρα πρόκρισης στην ομάδα του στο 29’.

Ο Ντισασί ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 επτά λεπτά αργότερα, ενώ ο Πάλμερ καθάρισε ουσιαστικά από το 42’ το ματς.

Η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο έριξε ρυθμούς και έκανε διαχείριση στο δεύτερο 45λεπτο, ωστόσο έφτασε και σε δύο ακόμη γκολ με Πάλμερ (77’) και Μαντουέκε (81’) - προτού πετύχει το γκολ της τιμής για την Μπόρο ο Ρότζερς στο 88'.

Η Τσέλσι θα αντιμετωπίσει στον τελικό της 25ης Φεβρουαρίου μία εκ των Λίβερπουλ ή Φούλαμ, με τους ”reds” να έχουν νικήσει 2-1 εντός έδρας στο πρώτο ματς – και τη ρεβάνς να διεξάγεται Τετάρτη βράδυ (24/01, 22:00).

Πηγή: sport-fm.gr