Γκλάντμπαχ έτοιμη για τ' αστέρια

Καθάρισε πολύ εύκολα τη Βόλφσμπουργκ

Επιστροφή στις επιτυχίες -μετά από δύο σερί ήττες- και την τέταρτη θέση για την Γκλάντμπαχ, που επικράτησε στο εναρκτήριο χρονικά ματς της 32ης αγωνιστικής με 2-0 της Βόλφσμπουργκ, η οποία έμεινε για δεύτερη σερί αγωνιστική μακριά από τη νίκη και παράλληλα στην έκτη θέση της βαθμολογίας στη Bundesliga.

Τα «πουλάρια» ευτύχησαν να έχουν φοβερά ποσοστά ευστοχίας στο πρώτο ημίχρονο και έναν… αφιονισμένο Χόφμαν, ο οποίος κάλυψε επάξια τα κενά των τραυματιών Τουράμ και Πλέα, σκοράροντας και για τους δύο!

Συγκεκριμένα, μόλις στο 10ο λεπτό ο Στιντλ βρήκε με πάσα… ακριβείας τον Εμπολό, εκείνος έκανε μια εκπληκτική ατομική προσπάθεια χάρη στην οποία έβγαλε τον Χόφμαν τετ α τετ με τον Κάστεελς, με τον Γερμανό εξτρέμ να κάνει το 1-0.

Οι «λύκοι» ήταν «νωθροί» επιθετικά και ευάλωτοι στα μετόπισθεν, με αποτέλεσμα να δεχτούν και δεύτερο τέρμα. Όταν, μετά από μία εξαιρετική ομαδική συνεργασία μεταξύ των παικτών της Γκλάντμπαχ, τελικός αποδέκτης της μπάλας έγινε και πάλι ο Χόφμαν που νίκησε για δεύτερη φορά τον Κάστεελς, με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα…

Ο Χόφμαν συνέχισε να είναι κεφάτος και στην επανάληψη, χάνοντας δύο ευκαιρίες για να κάνει χατ τρικ, στο 48ο και στο 57ο λεπτό, ενώ οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά στο 64’ με την κεφαλιά του Εμπολό, για να φτάσουν τελικά στο… αναπόφευκτο 3-0 στην αμέσως επόμενη φάση, χάρη στο έβδομο φετινό τέρμα του αρχηγού Στιντλ!

Η Βόλφσμπουργκ… δέησε να απειλήσει για πρώτη φορά στο 78ο λεπτό, με ένα δυνατό σουτ του Γκίντσεκ, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να της εξασφαλίσει την αποφυγή της βαριάς ήττας.