Γλίτωσε το «έμφραγμα» και… οδεύει για κούπα η Ατλέτικο!

Κέρδισε εκτός έδρας την Έλτσε με 1-0 και πήγε στο +5 από Ρεάλ-Μπαρτσελόνα

Νίκη… τίτλου πήρε η Ατλέτικο Μσδρίτης μέσα στο Έλτσε, επί της τοπικής ομάδας με 1-0 για την 34η αγωνιστική της Primera Division σήμερα το απόγευμα.

Το «διπλό» των «ροχιμπλάνκος», με το οποίο πήγαν στο +5 από τις Ρεάλ Μαδρίτης και Μπαρτσελόνα έστω και με ματς περισσότερο, ήρθε με πολύ κόπο αλλά και τύχη…

Ο Σουάρες άνοιξε το σκορ στο 16’, αλλά το γκολ ορθώς δεν μέτρησε αφού στο ξεκίνημα της φάσης, όταν ο Γιορέντε του άφησε την μπάλα, ήταν για… χιλιοστά οφσάιντ όπως απεφάνθη το VAR.

Ωστόσο, οκτώ λεπτά μετά, το 0-1 ήταν γεγονός για την Ατλέτικο, με τον Γιορέντε να γίνεται αυτή την φορά αποδέκτης της πάσας του Καράσκο, που συγκέντρωσε πάνω του τέσσερις αντιπάλους, για να σκοράρει με δυνατό σουτ για 12η φορά στο φετινό πρωτάθλημα!

Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου 45λεπτου, αλλά με την χρήση VAR κι αυτό ακυρώθηκε, καθώς δεν υπήρξε χέρι.

Στην επανάληψη, η Ατλέτικο είχε ένα ακόμα ακυρωθέν τέρμα, ξανά του Σουάρες, στο 64ο λεπτό και πάλι για υπόδειξη οφσάιντ στον Ουρουγουανό επιθετικό της ομάδας του Ντιέγκο Σιμεόνε!

Κι ενώ όλα έδειχναν «διπλό», ήρθε ο Γιορέντε να κάνει εκείνος χέρι και πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων στο 90'. Με τον Φιντέλ ωστόσο να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι του Όμπλακ, στις καθυστερήσεις, αλλά τις… καρδιές των «κολτσονέρος» στις θέσεις τους και την πίεση για νίκες σε Ρεάλ και Μπαρτσελόνα…