Γουέστ Χαμ-Μαν. Σίτι 0-5: Με το δεξί η προσπάθεια υπεράσπισης του τίτλου

Το VAR ήταν εκ των πρωταγωνιστών στην φετινή πρεμιέρα των «πολιτών»

Με την επιθετική του γραμμή να είναι άκρως αποτελεσματική και τρεις διαφορετικούς σκόρερς να συνεισφέρουν στο τελικό 0-5, ο Πεπ Γκουαρδιόλα είδε την προσπάθεια για το back-to-back να ξεκινάει με ιδανικό τρόπο, σε έναν αγώνα όπου το VAR επιστρατεύτηκε τρεις φορές. Ο Καταλανός τεχνικός είδε την ομάδα του να ανοίγει το σκορ στο 25ο λεπτό με δράστη τον Χεσούς, με τον Στέρλιγνκ στο 51ο να παίρνει τη σκυτάλη στο σκοράρισμα, ανοίγοντας λογαριασμό για τη φετινή σεζόν.

Ο Άγγλος διεθνής επιθετικός βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα και στο 75ο λεπτό σε μια φάση όπου χρειάστηκε το VAR προκειμένου να υπάρξει επιβεβαίωση για το γεγονός ότι ο σκόρερ ξεκίνησε την προσπάθειά του πίσω από τον τελευταίο αμυντικό. Νωρίτερα και συγκεκριμένα στο 55ο λεπτό μια οριακή περίπτωση οφσάιντ έστρεψε ξανά τη προσοχή στο VAR με το γκολ του Χεσούς να μην καταλογίζεται καθώς ο δημιουργός του, Στέρλινγκ, κινήθηκε αντικανονικά.

Στο 83ο λεπτό της αναμέτρησης ο Μαχρέζ κέρδισε πέναλτι με τον Αγκουέρο να στήνει την μπάλα στην άσπρη βούλα ωστόσο η εκτέλεσή του αποκρούστηκε από τον Φαμπιάνσκι, ο οποίος όμως είχε κάνει τουλάχιστον ένα βήμα πιο μπροστά πριν ο Αργεντινός εκτελέσει. Νέα συνδρομή του VAR έφερε τη μπάλα να τοποθετείται εκ νέου στα έντεκα βήματα με τον Λατινοαμερικάνο επιθετικό να σκοράρει για πρώτη φορά στη φετινή σεζόν, ερχόμενος από τον πάγκο.

Σε χρόνο καθυστέρησης ο Στέρλινγκ με το πρώτο χατ τρικ στη φετινή Πρέμιερ Λιγκ, διαμόρφωσε το τελικό 0-5.

Γουέστ Χαμ (Μ. Πελεγκρίνι): Φαμπιάνσκι, Κρέσγουελ, Φρέντερικς, Μπαλμπουενά, Ντιόπ, Γουίλσιρ, Αντόνιο, Λανσίνι, Άντερσον, Ράις, Χάλερ

Μαν. Σίτι (Π. Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Γουόλκερ, Λαπόρτ, Στόουνς, Σίλβα, Ζιντσένκο, Ντε Μπρόινε, Ερνάντες, Μαχρέζ, Στέρλινγκ, Χεσούς

Σκόρερς: 25' Χεσούς, 51', 75', 90+1' Στέρλινγκ, 85' Αγκουέρο

Ο θαυμασμός του Ράτκλιφ για τον συμπολίτη «εχθρό», επιδρά καταλυτικά στο μέλλον της Γιουνάιτεντ