Η Ίντερ το πίστεψε, η Νάπολι το έκανε

Η Ίντερ προηγήθηκε, ήταν ανώτερη συνολικά, αλλά η Νάπολι έμεινε όρθια και πέρασε στον τελικό

Μετά από μια μεγάλη μάχη στο Σαν Πάολο, Νάπολι και Ίντερ αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 και με το αποτέλεσμα του πρώτου ματς οι "παρτενοπέι" πέρασαν στον τελικό όπου περίμενε, από χθες, η Γιουβέντους.

Μόλις στο 2ο λεπτο ο Έρικσεν εκτέλεσε κόρνερ, η μπάλα πήρε πορεία προς την εστία και ο Οσπίνα με επική γκάφα δέχθηκε το γκολ. Η Νάπολι έχασε τεράστια ευκαιρία στο 22' με τον Μέρτενς να μην καταφέρνει να σπρώξει την μπάλα στην ανυπεράσπιστη εστία. Δέκα λεπτά μετά ο Οσπίνα είπε "όχι" στην προσπάθεια του Λουκάκου ενώ στο 40' έδιωξε και το δυνατό σουτ του Καντρέβα.

Στο 41ο λεπτό ο Ινσίνιε βρήκε τον Μέρτενς που εκτέλεσε σωστά απέναντι από τον Χαντάνοβιτς και έκανε το 1-1. Με αυτό το γκολ ο Βέλγος έφτασε τα 122 γκολ με τη φανέλα της Νάπολι και έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της, ξεπερνώντας τον Μάρεκ Χάμσικ. Οι γηπεδούχοι απείλησαν και στο 65' όταν μετά από πάσα του Μέρτενς, ο Σκίρνιαρ λίγο έλειψε να πετύχει αυτογκόλ. Μετά το 70' η Ίντερ ανέβηκε. Στο 75' απείλησε με τον Αλέξις Σάντσες και στο επόμενο λεπτό με τον Έρικσεν. Επτά λεπτά μετά ο Δανός έκανε το σουτ και ο Οσπίνα έδιωξε εντυπωσιακά.

ΝΑΠΟΛΙ: Οσπίνα, Χισάι, Κουλιμπαλί, Μακσίμοβιτς, Ντι Λορέντζο, Ζιελίνσκι (85'Άλαν), Ντέμε, Ελμάς (65'Ρουίς), Ινσίνιε (85'Γιουνές), Μέρτενς (75'Μίλικ), Πολιτάνο (65'Καγεχόν).

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Ντε Βρίι (88'Ρανόκια), Σκρίνιαρ, Μπαστόνι, Καντρέβα (72'Μόουζες) , Μπαρέλα, Έρικσεν (88'Σένσι), Μπρόζοβιτς, Γιάνγκ (72'Μπιράγκι), Λουκακου, Λαουτάρο Μαρτίνες (72'Σάντσες).

Πηγή: aek365.org