Κάζο για Ίντερ, που λέει αντίο στον τίτλο!

Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε παραχώρησε οδυνηρή ισοπαλία στη Σασουόλο

Σε ένα ματς-ροντέο, με τρία γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Ίντερ ήρθε ισόπαλη 3-3 με τη Σασουόλο στο Μιλάνο, για την 27η αγωνιστική του Καμπιονάτο και βλέπει να ψαλιδίζονται οι ελπίδες της για την κατάκτηση του σκουντέτο, αφού έμεινε οχτώ βαθμούς μακριά από την κορυφή και την πρωτοπόρο Γιουβέντους. Για τους φιλοξενούμενους, που βρίσκονται στο +8 από την επικίνδυνη ζώνη, αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο ως αλλαγή ο Κυριακόπουλος.

Η Σασουόλο «πάγωσε» τους γηπεδούχους, καθώς μόλις στο 4' άνοιξε το σκορ με σουτ του Καπούτο. Η Ίντερ ανέλαβε τα ηνία και έφτασε κοντά στην ισοφάριση με τις κεφαλιές των Σάντσες (12') και Λουκάκου (18'). Το γκολ ήρθε τελικά τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Λουκάκου να ευστοχεί στο πέναλτι που κέρδισε ο Σκρίνιαρ από το μαρκάρισμα του Μπόγκα. Μάλιστα, στις καθυστερήσεις, οι «νερατζούρι» έφτασαν στην πλήρη ανατροπή με σουτ του Μπιράγκι, μετά από ωραία συνεργασία με τον Σάντσες.

Φουλ επιθετικά ξεκίνησε και στην επανάληψη η Ίντερ, που είχε δύο καλές στιγμές με τους Μπιράγκι (49') και Γκαλιαρντίνι (51'), με τον δεύτερο να χάνει τεράστια ευκαιρία για το 3-1 στο 64', όταν από κοντινή απόσταση σημάδεψε το δοκάρι. Οι γηπεδούχοι δεν «καθάρισαν» το ματς και τελικά το πλήρωσαν, αφού στο 81' δέχθηκαν την ισοφάριση από πέναλτι του Μπεράρντι.

Όμως, το παιχνίδι έκρυβε κι άλλες συγκινήσεις. Πέντε λεπτά αργότερα, η Ίντερ πήρε ξανά το προβάδισμα με κοντινή προβολή του Βαλέρο, μετά από εκτέλεση φάουλ του Καντρέβα, ενώ στο 89' ήρθε νέα… απάντηση από τη Σασουόλο, η οποία, με κοντινή προβολή του Μανιάνι, σόκαρε την Ίντερ, ισοφαρίζοντας σε 3-3, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.