Νικάει και αρέσει η Μπαρτσελόνα!

Σκόρπισε την Αθλέτικ Μπιλμπάο

Η ανανεωμένη Μπαρτσελόνα δεν θυμίζει σε τίποτα εκείνη των προηγούμενων μηνών!

Οι «μπλαουγκράνα» διέλυσαν με 4-0 την Αθλέτικ Μπιλμπάο στο "Camp Nou" και έπιασαν ξανά τετράδα στη βαθμολογία της La Liga, λίγες ημέρες μετά το εντυπωσιακό 4-2 επί της Νάπολι. MVP; Ο Ουσμάν Ντεμπελέ...

Οι Καταλανοί είχαν τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο, αν και οι ευκαιρίες ήταν γενικά λίγες.

Σε μία εξ αυτών, η μπάλα πήγε στο δοκάρι μετά από κόρνερ και κεφαλιά του Αραούχο, με τον Ομπαμεγιάνγκ να βρίσκεται εκεί που πρέπει για να την στείλει στα δίχτυα, στο 37ο λεπτό.

Η Μπάρτσα συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Τόρες να ηττάται από τον Σιμόν σε τετ α τετ στο 63’.

Ωστόσο, δέκα λεπτά αργότερα ήρθε το 2-0, όταν ο Ντεμπελέ σκόραρε με απίστευτη προσπάθεια και σουτ από πλάγια θέση!

Όλα αυτά λίγες ημέρες μετά τις αποδοκιμασίες εις βάρος του από φίλους των «μπλαουγκράνα»...

Το σκορ πάντως δεν έμεινε εκεί, με την ομάδα του Τσάβι να σκοράρει άλλες δύο φορές στο τέλος, πρώτα με τον Λουκ Ντε Γιονγκ (90’) και εν συνεχεία με τον Ντεπάι (90+3’). Λεπτομέρεια; Και στα δύο τελευταία γκολ είχε την ασίστ ο Ντεμπελέ!

Νωρίτερα, η Σοσιεδάδ επιβλήθηκε δύσκολα 1-0 της Οσασούνα εντός έδρας και εδραιώθηκε στην 7η θέση της βαθμολογίας της La Liga.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημειώθηκε από τον Ελουστόντο στο 42ο λεπτό, με τους Βάσκους να αφήνουν έτσι πίσω τους τον αποκλεισμό από τη Λειψία στο Europa League.