Πέδρι, κάνε τα μαγικά σου!

Ο 19χρονος άσος χάρισε τη νίκη στους «μπλαουγκράνα»

Δεν κάνει στάση το τρένο της Μπαρτσελόνα, που παρέσυρε και τη Σεβίλλη. Οι Καταλανοί κέρδισαν με 2-0 τους Ανδαλουσιανούς, τους έπιασαν στη 2η θέση και μάλιστα έχουν κι ένα ματς λιγότερο. Την ίδια στιγμή η ομάδα του Τσάβι μετρά έξι σερί νίκες.

Στο 22ο λεπτό το σουτ του Άλμπα πέρασε μόλις έξω ενώ στο 47’ ο Τερ Στέγκεν είπε όχι σε σουτ του Λαμέλα. Το ματς γενικά ήταν κακό και χωρείς πολλές φάσεις και η επόμενη αξιόλογη στιγμή ήταν μια κεφαλιά του Φεράν στο 63’, την οποία έδιωξε ο Μπόνο.

Στο 65’ ο Φεράν απείλησε ξανά αλλά αυτή τη φορά το σουτ του έφυγε μόλις έξω ενώ στο 67’ το φάουλ του Ράκιτιτς πέρασε μόλις έξω.

Στο 69’ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ντεμπελέ ο Πικέ πήρε την κεφαλιά κι έστειλε την μπάλα στη συμβολή των δοκαριών και στη συνέχεια της φάσης ο Μπούσκετς έπιασε το σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή, όμως αστόχησε. Στο αμέσως επόμενο λεπτό μετά από μαγική μπαλιά του Μπούσκετς ο Ντεμπελέ έκανε το σουτ από ιδανική θέση αλλά αστόχησε όμως στο 72’ ο Πέδρι άδειασε δύο αμυντικούς της Σεβίλλης και με σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 1-0.

Στο 90+2’ ο Τερ Στέγκεν έδιωξε ασταθώς και ο Ογκούστινσον πλάσαρε με τον Γερμανό κίπερ να του λέει όχι.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Άλβες, Πικέ, Άλμπα, Αραούχο, Μπούσκετς, Ντε Γιονγκ (74’ Γκάβι), Πέδρι, Ντεμπελέ (90’ Νίκο Γκονζάλες), Ομπαμεγιάνγκ (81’ Ντεπάι), Φεράν Τόρες

ΣΕΒΙΛΛΗ: Μπόνο, Νάβας (79’ Μοτιέλ), Ρεκίκ (84’ Μιρ), Ντιέγκο Κάρλος, Κουντέ, Ράκιτιτς, Λαμέλα (67’ Κορόνα), Γκουντέλι (79’ Εν Νεσιρί), Οκάμπος, Χορδάν, Μαρσιάλ (82’ Ογκούστινσον).

Πηγή: aek365.org