Ποια… δύσκολη έξοδος; «Αέρας» η Σίτι από την Μπράιτον!

Χρειάστηκε ένα μισάωρο για να μετατρέψει σε πάρτι τη δύσκολη -στα χαρτιά- έξοδο

Περάστε, σκουπίστε, τελειώσατε! Η σοβαρή Μάντσεστερ Σίτι χρειάστηκε ένα μισάωρο για να μετατρέψει σε πάρτι τη δύσκολη -στα χαρτιά- έξοδο στην έδρα της Μπράιτον και με το άνετο 4-1 απέναντι στους «γλάρους» παρέμεινε στο κατόπι της Τσέλσι!

Στο ''Falmer Stadium'', η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα άνοιξε το σκορ στο 13', με τον Γκιντογκάν να βρίσκει δίχτυα μετά από περιπέτεια (έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων για φάουλ στον Σάντσες), ενώ στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Φόντεν!

Σε μια κόντρα για σεμινάριο ο 21χρονος «έγραψε» το 2-0 για τους «πολίτες» στο 28' και στο 31' έβαλε και… κερασάκι για το 3-0!

Από εκεί και έπειτα, και έχοντας στο μυαλό της, ίσως, το περσινό 2-0 υπέρ της, που έγινε 3-2 για τους γηπεδούχους, η Σίτι χαλάρωσε και απλά κρατούσε το αποτέλεσμα. Η Μπράιτον πίεσε και βρήκε χώρους, απείλησε με σουτ εκτός περιοχής, και με μία καλή στιγμή με τον Τροσάρντ, αλλά ο Έντερσον ήταν ξανά σταθερότατος.

Στο 80', πάντως, έκανε πέναλτι και ο ΜακΆλιστερ κατάφερε να τον κερδίσει, παρά το γεγονός πως ο έμπειρος γκολκίπερ έπεσε σωστά και ακούμπησε την μπάλα, αλλά τίποτα δεν άλλαξε ως το τέλος σε ό,τι είχε να κάνει με τον νικητή.

Ο Φόντεν άγγιξε το χατ-τρικ στο 89ο λεπτό, αλλά ο Μαχρέζ βρήκε, τελικά, δίχτυα έξι λεπτά μετά την είσοδό του, διαμορφώνοντας το τελικό 4-1 για τη Μάντσεστερ Σίτι, η οποία ανέβηκε στη 2η θέση με 20 βαθμούς, δύο λιγότερους από την Τσέλσι και περιμένει το αυριανό (24/10) Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Λίβερπουλ...