«Σκότωσε» τη Ρεάλ με γκολάρα ο Μοράλες

Το χειρότερο δυνατό αποτέλεσμα πριν τη Σίτι

Κηδεία στην έδρα της Λεβάντε για τη Ρεάλ, που γνώρισε οδυνηρή ήττα με 1-0 κι έμεινε δύο βαθμούς πίσω από την Μπαρτσελόνα. Μέσα σε όλα αυτά οι Μαδριλένοι έχασαν με τραυματισμό και τον Αζάρ κι ενώ μεσοβδόμαδα υποδέχονται τη Σίτι.

Στο 11ο λεπτό ο Ίσκο έβγαλε όμορφα για τον Μπενζεμά, ο οποίος μόνος με τον Αϊτόρ δεν μπόρεσε να τον κερδίσει και στο 11’ ο κίπερ της Λεβάντε μπλόκαρε και το μονοκόμματο σουτ του Μόντριτς από το πέναλτι.

Η Ρεάλ ανέβασε σταδιακά την πίεσή της και στο 40’ ο Αϊτόρ έδιωξε σε κόρνερ το όμορφο σουτ του Μόντριτς.

Στο 48ο λεπτό το σουτ του Μπάρντι έξω από την περιοχή, πέρασε μόλις έξω, ενώ στο 54’ ο Μαρσέλο έβγαλε υπέροχα για τον Αζάρ που έφυγε μόνος με τον Αϊτόρ κι έκανε τραγικό πλασέ. Στο 58’ ο Κουρτουά έσωσε μετά από σουτ του Καμπάνια και στο 63’ ο Ίσκο αστόχησε από αριστερά.

Μέσα σε όλα αυτά στο 67ο λεπτό ο Ζιντάν ήδη τον Αζάρ να του ζητά αλλαγή καθώς ένιωσε κάποιες ενοχλήσεις κι ενώ η Ρεάλ συνέχιζε να δυσκολεύεται.

Και στο 79’ ο Μοράλες έφυγε από αριστερά, έκανε το σουτ, ο Κουρτουά έκανε τραγική εκτίμηση κι έτσι ήρθε το 1-0. Στο 83’ ο Βινίσιους έκανε το γύρισμα από αριστερά αλλά ο Μπρούνο πρόλαβε τον Μπενζεμά,

ΛΕΒΑΝΤΕ: Αϊτόρ Φερνάντεθ, Πόστιγο, Βούκσεβιτς, Τόνιο, Μπρούνο, Καμπάνια, Μιραμόν, Μοράλες (81’ Πάμπλο Μαρτίνεθ), Μπάρντι, Μαρτί (67’ Μελέρο), Μαγιοράλ (88’ Σέρχιο Λεόν)

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Ράμος, Βαράν, Καρβαχάλ, Μαρσέλο, Μόντριτς (81’ Βαλβέρδε), Κασεμίρο, Ίσκο (73’ Λούκας Βάσκεθ), Κρόος, Μπενζεμά, Αζάρ (67’ Βινίσιους)

Πηγή: aek365.org