Ταπείνωσε την Αγγλία με δύο γκολ του Σάλαϊ η Ουγγαρία, διέλυσε την Ιταλία η Γερμανία!

Τεσσάρα για τους Ούγγρους με πρωταγωνιστή τον πρώην παίκτη του ΑΠΟΕΛ

Τρελά πράγματα στον 3ο όμιλο της League A του Nations League! Η Ουγγαρία πάτησε την τραγική Αγγλία μέσα στο «Μολινό», επικρατώντας με το εμφατικό 4-0 για να βρεθεί στην πρώτη θέση. Την ίδια ώρα, η Γερμανία διέλυσε την πρωταθλήτρια Ευρώπης Ιταλία με 5-2 και βρίσκεται στο κατόπι των Μαγυάρων!

Η φανταστική Ουγγαρία, λοιπόν, βύθισε κι άλλο την Αγγλία με τον Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ να κοιτάζει απαρηγόρητος τα κακώς κείμενα της ομάδας του σε όλη τη διάρκεια της διοργάνωσης. Ο Σάλαϊ στο 16ο λεπτό άνοιξε το σκορ για το 1-0, με την Αγγλία στη συνέχεια να μην μπορεί να αντιδράσει και ό,τι φάσεις και να είχε τις άφησε ανεκμετάλλευτες.

Ο Σάλαϊ ξαναχτύπησε στο 70’ διπλασιάζοντας τα προσωπικά του τέρματα αλλά και αυτά της ομάδας του, με τον Νάγκι δέκα λεπτά αργότερα να χτυπάει για το 3-0! Μάλιστα, δύο λεπτά αργότερα ο Στόουνς αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και η Αγγλία τελείωσε το ματς με δέκα ποδοσφαιριστές. Παρόλα αυτά, η φοβερή και τρομερή Ουγγαρία δεν σταμάτησε εκεί, με τον Γκαζντάγκ να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο 89’.

Από την άλλη, η Γερμανία διέλυσε με 5-2 την ντεφορμέ Ιταλία και βρίσκεται στο -1 από την Ουγγαρία.

Ο Κίμιχ άνοιξε το σκορ στο 10’, για να έρθει ο Γκιντογκάν στο 45+4’ να κάνει το 2-0. Η Γερμανία μπήκε με φόρα και στο δεύτερο μέρος, με τον Μίλερ στο 51’ να κάνει το 3-0. Η Ιταλία δεν μπορούσε να απειλήσει ιδιαίτερα, με αποτέλεσμα να δεχτεί ακόμη ένα γκολ στο 68’ με τον Βέρνερ. Δεν σταμάτησε εκεί όμως η ομάδα του Φλικ και ένα λεπτό αργότερα ξανά ο Βέρνερ έκανε το 5-0! Ο Γκνόντο στο 78’ μείωσε στο σκορ, με τον Μπαστόνι στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων να διαμορφώνει το τελικό 5-2.

Στον άλλο όμιλο της League A, η Ολλανδία έβγαλε χαρακτήρα και παρότι δέχτηκε γκολ στις καθυστερήσεις, βρήκε την απάντηση απέναντι στην Ουαλία στα… καπάκια και επικράτησε 3-2 παραμένοντας στην κορυφή με 10 βαθμούς.

Λανγκ και Γκάκπο έδωσαν προβάδισμα στους «οράνιε» μέχρι το 23ο λεπτό, με τον Τζόνσον τρία λεπτά αργότερα να βάζει στο ματς τους Βρετανούς. Μάλιστα, η Ουαλία εκμεταλλεύτηκε τη φλυαρία των γηπεδούχων και με πέναλτι του Μπέιλ στο 90’+2’ ισοφάρισε, αλλά με τη σέντρα οι Ολλανδοί βρήκαν το γκολ της νίκης με τον Ντεπάι (3-2).

Ο Μπατσουαγί έδωσε τη… λύση στο Βέλγιο, το οποίο επικράτησε 1-0 της Πολωνίας. Στο 16ο λεπτό ο επιθετικός της Μπεσίκτας άνοιξε το σκορ, οι Πολωνοί δεν μπορούσαν να κάνουν το οτιδήποτε καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς και γνώρισαν την εντός έδρας ήττα.