Τριάρα η Γιουνάιτεντ στο βράδυ των αποχαιρετισμών

Οι «κόκκινοι διάβολοι» επικράτησαν εύκολα 3-0 της Μπρέντφορντ

Ένα απαραίτητο βήμα για την εξασφάλιση ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου πραγματοποίησε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, καθώς επικράτησε 3-0 της Μπρέντφορντ στο «Ολντ Τράφορντ» σε ένα από τα καλύτερά της παιχνίδια το τελευταίο διάστημα.

Ωστόσο, η πραγματική είδηση δεν ήταν ούτε το τρίποντο, ούτε το νέο γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο που έφτασε τα 24 στη φετινή σεζόν και τα 18 στην Premier League. Αυτό που μένει από την αποψινή αναμέτρηση στο «Θέατρο των Ονείρων» ήταν η αποθέωση από το κοινό της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στους Χουάν Μάτα και Νεμάνια Μάτιτς, που αγωνίστηκαν για τελευταία φορά ως γηπεδούχοι σε αυτό το γήπεδο.

Στο 4ο λεπτό ο Νταλότ βρήκε όμορφα τον Ρονάλντο που κατέβασε με το στήθος αλλά δεν μπόρεσε να πλασάρει εξ επαφής και στο 9’ ο Ελάνγκα σέντραρε από δεξιά και ο Φερνάντες πλάσαρε από κοντά για το 1-0. Στο 17’ η κεφαλιλα του Εμπεουμό πέρασε μόλις έξω ενώ στο 22’ και η κεφαλιά του Τόνεϊ είχε την ίδια κατάληξη. Στο 32ο λεπτό ο Ρονάλντο έβγαλε μαγική πάσα στον Μάτα που αστόχησε από το ύψος της περιοχής ενώ στο 44’ ακυρώθηκε γκολ του Ρονάλντο για οριακό οφσάιντ.

Στο 49ο λεπτό το πλασέ του Τόνεϊ πέρασε μόλις έξω ενώ στο 50’ ο Νταλότ σημάδεψε το δοκάρι της Μπρέντφορντ. Στο 53ο λεπτό το σουτ του Φερνάντες έξυσε το δοκάρι της Μπρέντφορντ και στο 55’ ο Ντε Χέα είπε όχι εντυπωσιακά σε σουτ του Έρικσεν από τα 30 μέτρα. Στο 57’ ο Ισπανός σταμάτησε και την κεφαλιά του Τόνεϊ και στο 60’ οι «κόκκινοι διάβολοι» κέρδισαν πέναλτι και ο Ρονάλντο έγραψε το 2-0 από την άσπρη βούλα.

Στο 72ο λεπτό μετά από κόρνερ ο Βαράν με όμορφη προβολή από κοντά έκανε το 3-0.

ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Λίντελεφ, Νταλότ, Τέλες, Βαράν, Μάτα (75’ Καβάνι), Μάτιτς (71’ Φρεντ), Μπρούνο Φερνάντες, ΜακΤόμινεϊ, Ελάνγκα (75’ Τζόουνς), Ρονάλντο

ΜΠΡΕΝΤΦΟΡΝΤ: Ραγιά, Γάνσον, Χένρι, Αγέρ, Σόρενσεν, Ρούρσλεφ, Έρικσεν, Νόργκααρντ (71’ Γένσεν), Γιάνελτ (71’ Ντασίλβα), Εμπεουμό (76' Γουϊσά), Τόνεϊ