«Χαϊδεύει» τον τίτλο η Μπάγερν

Τεράστιο διπλό στην έδρα της Ντόρτμουντ

Newsroom 24sports

Στα χέρια της Μπάγερν βρέθηκε ουσιαστικά από απόψε η «σαλατιέρα». Οι Βαυαροί κέρδισαν την Ντόρτμουντ με 1-0 μέσα στο «Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ», ξέφυγαν με 7 βαθμούς και πλέον θα χρειαστεί θαύμα για να μη σηκώσουν το 8ο σερί πρωτάθλημά τους.

Στο +7 οι Βαυαροί

Δικαιολογημένες οι φωνές της Ντόρτμουντ για πέναλτι που της αρνήθηκαν οι διαιτητές στο 59’ σε πεντακάθαρο χέρι του Μπόατενγκ.

Στα 30 μόλις δευτερόλεπτα, ο Νόιερ βγήκε και πρόλαβε προ του Αζάρ, ο Χάαλαντ πήρε την μπάλα και πλάσαρε αλλά στη γραμμή έσωσε ο Μπόατενγκ, ενώ στο 4’ ο Ντιλέινι άνοιξε αριστερά στον Γκερέιρο κι εκείνος έστρωσε πίσω στον Μπραντ που έκανε το σουτ αλλά ο Νόιερ μπλόκαρε εύκολα.

Η Ντόρτμουντ πατούσε καλύτερα και στο 10’ μετά από φάση διαρκείας ο Αζάρ σέντραρε από δεξιά (από θέση οφσάιντ) και ο Γκερέιρο σκόραρε με κεφαλιά αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά και στο 11’ ο Κίμιχ σήκωσε έξυπνα για τον Μίλερ αλλά εκείνος δε βρήκε την μπάλα και ο Μπίρκι μάζεψε.

Η Μπάγερν ισορρόπησε από το 15’ και μετά και στο 19’ ο Γκνάμπρι βρέθηκε μόνος με τον Μπίρκι μετά από πάσα του Κομάν, γύρισε και σούταρε αλλά ο Πίστσεκ έσωσε πάνω στη γραμμή. Μάλιστα στο 24’ ο Κομάν έκανε την κίνηση και το σουτ από δεξιά αλλά ο Μπίρκι έσωσε δύσκολα και στο 40’ ο Γκορέτσκα έκανε το μακρινό σουτ, αλλά ο Μπίρκι έδιωξε με γροθιές.

Και τελικά στο 43ο λεπτό ο Κίμιχ πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή, είδε τον Μπίρκι λίγο έξω από τα δοκάρια του και με απίθανη λόμπα έκανε το 0-1. Ο Ελβετός βρήκε λίγο την μπάλα αλλά φέρει τεράστια ευθύνη και πάλι.

Στο 49’ ο Νταούντ έκανε την κούρσα από τον άξονα και σούταρε έξω από την περιοχή αλλά ο Νόιερ μπλόκαρε και στο 54’ ο Γκορέτσκα έκανε το συρτό σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Μπίρκι έπεσε και απομάκρυνε.

Στο 59’ ο Αζάρ έκανε το γύρισμα από αριστερά, ο Χάαλαντ έκανε το πλασέ με τη μία αλλά η μπάλα βρήκε στο χέρι του πεσμένου Μπόατενγκ κι έφυγε κόρνερ, με το διαιτητικό τιμ να μη δίνει το πέναλτι.

Στο 72’ ο Σάντσο από αριστερά έβγαλε επικίνδυνη σέντρα με το δεξί αλλά η μπάλα έφυγε έξω και στο ίδιο λεπτό ο Χάαλαντ αποχώρησε τραυματίας από το ματς. Στο 81’ ο Νταούντ έπιασε φοβερό σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Νόιερ έσωσε δύσκολα και στο 83’ ο Λεβαντόφσκι έκανε το πλασέ από το ημικύκλιο της περιοχής αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Μπίρκι. Στο 89ο λεπτό μετά από κόντρες η μπάλα στρώθηκε στον Μίλερ που έκανε κακό τελείωμα από κοντά.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Μπίρκι, Χούμελς, Πίστσεκ (80’ Γκέτσε), Ακανζί, Γκερέιρο, Χακίμι, Ντιλέινι (46’ Σάντσο), Νταούντ (85’ Βίτσελ), Αζάρ, Μπραντ (46’ Τσαν), Χάαλαντ (72’ Ρέινα)

ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Μπόατενγκ (85’ Ερναντές), Αλάμπα, Παβάρ, Κίμιχ, Γκορέτσκα, Ντέιβις, Κομάν (73’ Πέρισιτς), Μίλερ, Γκνάμπρι (87’ Μαρτίνεθ), Λεβαντόφσκι