«Χαρακίρι» της Ιαπωνίας με Κόστα Ρίκα, πανηγυρίζει η… Γερμανία! (vid)

Η καλύτερη Ιαπωνία υπέστη ήττα σοκ από την Κόστα Ρίκα

Η καλύτερη Ιαπωνία υπέστη ήττα σοκ από την Κόστα Ρίκα, με τον Φούλερ να σκοράρει στο 81’ και να της στερεί τη δυνατότητα να προκριθεί από σήμερα στους «16» του Μουντιάλ, ενώ η Γερμανία έμεινε ζωντανή.

Στο μυαλό των κόουτς:

Ο Χατζίμε Μοριγιάσου παρέταξε την Ιαπωνία με 4-2-3-1. Ο Γκόντα βρέθηκε κάτω απ’ τα δοκάρια και οι Γιάμανε, Ιτακούρα, Γιοσίντα και Ναγκαμότο ήταν η τετράδα της άμυνας. Οι Έντο και Μορίτα στον άξονα, με τον Καμάντα μπροστά τους σε ελεύθερο ρόλο και τους Ντοάν και Σόμα στα φτερά της επίθεσης, ενώ ο Ουέντα ήταν στην κορυφή της.

Για την Κόστα Ρίκα, ο Λουίς Φερνάντο Σοάρες διάλεξε σχηματισμό 4-4-2. Ο Νάβας υπερασπίστηκε το τέρμα, έχοντας την τετράδα Ουάστον, Ντουάρτε, Κάλβο και Οβιέδο μπροστά του. Στη μεσαία γραμμή οι Φούλερ και Τόρες, με τους Μπόργκες και Τεχέδα στα άκρα. Στην επίθεση ήταν η δυάδα Κοντρέρας-Κάμπελ.

Το ματς:

Οι Ιάπωνες έδειξαν από την αρχή όρεξη για να ανοίξουν το σκορ, είχαν την κατοχή, αλλά δεν λειτουργούσαν οι συνεργασίες τους. Καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους το τέμπο ήταν χαμηλό και οι παίκτες των δύο ομάδων έπαιζαν συντηρητικά χωρίς να παίρνουν ρίσκα. Η πρώτη τελική για τους τυπικά γηπεδούχους ήρθε στο 3ο, μόλις, λεπτό με ένα σουτ εκτός εστίας από τον Ντοάν, ενώ, για την Κόστα Ρίκα ο Κάμπελ στο 35', σούταρε επίσης εκτός εστίας, για την πρώτη τελική της ομάδας του.

Οι Ασιάτες προσπάθησαν να βρουν χώρους για να απειλήσουν, αλλά μάταια. Μετά από ένα ισορροπημένο 45ο, το ημίχρονο έληξε με ένα δίκαιο 0-0.

Εμφανώς ανεβασμένοι οι Ιάπωνες, στο δεύτερο ημίχρονο μπόρεσαν να ελέγξουν τον ρυθμό του αγώνα και να απειλήσουν από νωρίς.

Προσπαθούσαν να διασπάσουν την άμυνα των Κοσταρικανών, να πιέσουν και να τους αναγκάσουν σε λάθη, ώστε να εισχωρήσουν στην αντίπαλη άμυνα και να προηγηθούν στο σκορ. Στα μόλις πέντε πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους οι Ιάπωνες είχαν δυο σουτ εντός εστίας με τον Νάβας να λέει «όχι» και να κρατάει ανέπαφη την εστία του. Όσο περνούσε η ώρα, οι τυπικά γηπεδούχοι έκαναν ό,τι μπορούσαν για να πετύχουν το πολυπόθητο γκολ και να πάρουν μια τεράστια νίκη για ένα βήμα πιο κοντά στην πρόκριση. Ο Φούλερ, όμως, τους άλλαξε τα σχέδια. Κόντρα στη ροή του ματς, στο 81' ο Κοσταρικανός μπακ σαν «από μηχανής θεός», εκμεταλλεύτηκε το λάθος της Ιαπωνίας και από το ύψος της μεγάλης περιοχής με αριστερό σουτ βρήκε τα αντίπαλα δίχτυα και έγραψε το 1-0, παρά την αξιότιμη προσπάθεια του Γκόντα να αποκρούσει.

Από εκείνη την στιγμή και έπειτα, οι Ιάπωνες πάλεψαν με… νύχια και με δόντια για την ισοφάριση, η οποία, όμως, δεν ήρθε ποτέ. Έτσι, η Κόστα Ρίκα ξέχασε έστω και για λίγο την βαριά ήττα 7-0 από την Ισπανία, ωστόσο, βρίσκεται ακόμη σε δυσμενή θέση λόγω της διαφοράς τερμάτων (-6).

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Ιαπωνία (Χατζίμε Μοριγιάσου, 4-2-3-1): Γκόντα, Γιαμάνε (62' Μιτόμα), Ιτακούρα, Γιοσίντα, Ναγκατόμο (46' Ίτο), Έντο, Μορίτα, Ντόαν (67' Τζούνια Ίτο), Καμάντα, Σόμα (82' Μιναμίνο), Ουέντα (46' Ασάνο)

Κόστα Ρίκα (Λουίς Φερνάντο Σουάρες, 4-4-2): Νάβας, Γουάστον, Ντουάρτε, Κάλβο, Οβιέδο, Φούλερ-Σπενς, Μπόρχες (89' Σάλας), Τεχέδα, Τόρες (65' Αγκιλέρα), Κάμπελ (90+5' Τσακόν), Κοντρέρας (65' Μπένετ)

Το 24sports για ακόμη μια φορά πρωτοπορεί προσφέροντας σας μια μοναδική εμπειρία για όλο το παγκόσμιο κύπελλο. Πιο κάτω θα βρείτε όλα τα παιχνίδια της διοργάνωσης, ενώ πατώντας δίπλα απ’ το ζευγάρι που επιθυμείτε θα βρείτε όλες τις λεπτομέρειες του αγώνα (ώρα και ημέρα διεξαγωγής, στάδιο, προϊστορία, φόρμα ομάδων, ενδεκάδες, ζωντανή ενημέρωση και στατιστικά).