Ξέρανε την Κροατία η Ουαλία! (vid)

Οι φιλοξενούμενοι τσίμπησαν τον βαθμό στην τελευταία φάση του αγώνα

Χάλασε την πρεμιέρα της Κροατίας ο Μπρόουντχεντ! Με γκολ του 24χρονου χαφ, η Ουαλία κατάφερε να… κλέψει τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1), σοκάροντας τους Κροάτες που ήταν καθόλα ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα αλλά δέχτηκαν την ισοφάριση στην τελευταία φάση του παιχνιδιού και στη μοναδική τελική των Ουαλών στην εστία!

Καλύτερη ήταν η Κροατία στο πρώτο ημίχρονο, με τον Κράμαριτς στο 28’ με πολύ ωραίο σουτ να κάνει το 1-0. Στην συνέχεια του αγώνα οι γηπεδούχοι δημιουργούσαν ευκαιρίες και προσπαθούσαν να μεγαλώσουν το προβάδισμά τους, με την Ουαλία να παίζει κυρίως στις αντεπιθέσεις. Κάτι τέτοιο δεν συνέβη με το ημίχρονο να βγαίνει με το σκορ στο 1-0.

Το δεύτερο μέρος είχε παρόμοια εικόνα, με την Κροατία να απειλεί μεν λιγότερο αλλά να ελέγχει το ματς και την Ουαλία να ψάχνεται μέσα από στατικές φάσεις. Και ενώ όλα έδειχναν πως οι γηπεδούχοι θα ξεκινούσαν με μια… σβηστή νίκη, ήρθε το απόλυτο σκορ.

Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπρόουντχεντ σόκαρε τους Κροάτες κάνοντας το 1-1, στη μοναδική τελική που είχε η ομάδα του στην εστία. Κάπως έτσι η Ουαλία βρίσκεται στην 2η θέση και η Κροατία στην 3η με τις δυο ομάδες να μοιράζονται από έναν βαθμό.