Άρσεναλ - Βαλένθια 3-1: Γερό προβάδισμα στο δρόμο για το Μπακού

Σημαντικό βήμα για τους «κανονιέρηδες»

Πολύ σημαντικό προβάδισμα για την Άρσεναλ στον δρόμο για τον μεγάλο τελικό καθώς επικράτησε της Βαλένθια με 3-1 στο Emirates για το 1ο σκέλος της ημιτελικής φάσης του Europa League. Η Βαλένθια ήταν η ομάδα που άνοιξε το σκορ, με τον Ντιακαμπί, αλλά τα γκολ του Λακαζέτ (2) και Ομπαμεγιάνγκ έδωσαν γερό προβάδισμα στην ομάδα του Ουνάι Έμερι.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η Βαλένθια ήταν αυτή που ξεκίνησε πιο απειλητικά την αναμέτρηση. Συγκεκριμένα στο 8ο λεπτό ο Παρέχο εκτέλεσε το φάουλ προς το μέρος του Ροντρίγκο, αυτός έκανε το επικίνδυνο γύρισμα και ο Γκαράι έστειλε με προβολή την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Στο 11ο λεπτό η Βαλένθια άνοιξε το σκορ. Ο Παρέχο εκτέλεσε το κόρνερ, ο Ροντρίγκο έπιασε την κεφαλιά στο 2ο δοκάρι, δίνοντας ασίστ στον Ντιακαμπί ο οποίος με κεφαλιά έκανε το 0-1. Παρ’ όλα αυτά η Άρσεναλ έφτασε πολύ γρήγορα στην ισοφάριση και συγκεκριμένα στο 18’, με τον Λακαζέτ σε μια φάση την οποία ο ίδιος ξεκίνησε και τέλειωσε, αφού έβγαλε κάθετη πάσα στον Ομπαμεγιάνγκ κι αυτός μετά από προσωπική ενέργεια τον έβγαλε σε κενή εστία, με τον Γάλλο επιθετικό να κάνει το 1-1. Σαν να μην έφταναν όλα αυτά ο Λακαζέτ σκόραρε για 2η φορά, στο 26ο λεπτό με κεφαλιά. Αρχικά, ο Τσάκα έβγαλε την σέντρα με τον Λακαζέτ να νικάει τον Ρονκάγκλια στον αέρα, με τον Νέτο να μην αντιδρά σωστά και έτσι έγινε το 2-1. Στο 33’ ο Τσάκα έβγαλε την σέντρα με τον Ομπαμεγιάνγκ να κάνει το σουτ σε κίνηση αλλά η μπάλα πήγε πάνω από τα δοκάρια του Νέτο.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο 2ο μέρος η Βαλένθια μπήκε πιο δυνατά, ψάχνοντας το γκολ με το οποίο θα ισοφάριζε στην αναμέτρηση. Στη συνέχεια ο ρυθμός ήταν μέτριος με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τρόπους με τους οποίους θα μπορούσαν να γίνουν απειλητικές. Στο 63’ ο Ομπαμεγιάνγκ έβγαλε πολύ ωραία σέντρα προς το μέρος του Λακαζέτ, αλλά αυτός δεν βρήκε καλή την μπάλα με το κεφάλι, στην 1η καλή στιγμή για την Άρσεναλ στο 2ο ημίχρονο. Στο 67’ ο Λακαζέτ έχασε μεγάλη ευκαιρία για ένα τρίτο γκολ, αφού το πλασέ του από κοντινή απόσταση αποκρούστηκε εντυπωσιακά με τα πόδια από τον Νέτο. Στο 73’ ο Παρέχο έβγαλε κάθετη πάσα προς το μέρος του Γκαμέιρο, αλλά ο Τσεχ αντέδρασε γρήγορα και έσωσε την εστία του. Στο 90’ ο Κολάσινατς έβγαλε την σέντρα στο 2ο δοκάρι και ο Ομπαμεγιάνγκ με δυνατή προβολή διαμόρφωσε το τελικό 3-1 και έτσι η Άρσεναλ πήρε ένα σημαντικό προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού στο Mestalla.

Διακριθέντες:

Άρσεναλ: Αδιαμφισβήτητα τα δύο γκολ του Λακαζέτ είναι αυτά που δίκαια τον χρίζουν ως τον πολυτιμότερο της αναμέτρησης. Πολύ καλό 2ο ημίχρονο από τον αξεπέραστο Σωκράτη Παπασταθόπουλο.

Βαλένθια: Καλό παιχνίδι από τον σκόρερ των «νυχτερίδων» Ντιακαμπί, ο οποίος έδωσε πολλές μάχες στο χώρο του κέντρου.

Απογοήτευσαν:

Άρσεναλ: Πολύ μέτριο παιχνίδι από τον Οζίλ, σκιά του εαυτού του καθ’ όλη τη διάρκεια της τρέχουσας σεζόν.

Βαλένθια: Μεγάλη ευθύνη φέρουν στο 2ο γκολ της Άρσεναλ οι Ρονκάγκλια-Νέτο, καθώς δεν υπολόγισαν καλή την φάση. Ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας θα μπορούσε να αντιδράσει καλύτερα και στο 3ο γκολ που δέχτηκε.

Κοουτσάρισμα:

Άρσεναλ (Έμερι): Χωρίς να πιάσει υψηλά στάντας απόδοσης η ομάδα του πήρε πολύ σημαντικό προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού σε επτά βράδια.

Βαλένθια (Μαρθελίνο): Η ομάδα του δεν εκμεταλλεύτηκε το προβάδισμα που πήρε νωρίς στο παιχνίδι και πλέον αναζητά την μεγάλη ανατροπή.

Διαιτησία (Clement Turpin)): Πολύ καλή διαιτησία από τον Γάλλο ρεφ.

Άρσεναλ: Τσεχ, Μουστάφι, Σωκράτης, Κοσιελνί (Μονρεάλ 82'), Μάιτλαντ-Νάιλς, Τσάκα, Γκεντουζί (Τορέιρα 58'), Κολάσινατς, Οζίλ (Μκιταριάν 75'), Λακαζέτ, Ομπαμεγιάνγκ

Βαλένθια: Νέτο, Ντιακαμπί, Γκαράι, Ρονκάγκλια, Παουλίστα, Παρέχο, Σολέρ (Βας 71'), Γκαγιά, Πιτσίνι, Ροντρίγκο (Μίνα 88'), Γκέδες (Γκαμέιρο 71')

Σκόρερς: Λακαζέτ (2) / Ντιακαμπί

Κίτρινες Κάρτες: -/ Ντιακαμπί, Παρέχο