Άλλη Σεβίλλη στο Europa League, μια από τα… ίδια η Γιουβέντους!

Η «μεταμορφωμένη», στο Europa League, Σεβίλλη έκανε φύλλο και φτερό την Αϊντχόφεν

Στη La Liga απογοητεύει, στο Europa League… μαγεύει! Η Σεβίλλη εμφανίστηκε μεταμορφωμένη στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, κάνοντας φύλλο και φτερό την Αϊντχόφεν (3-0). Κάπως έτσι, οι Ανδαλουσιάνοι έχουν ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης και μοιάζει υπερβολικά δύσκολο να χάσουν το εισιτήριο για τους «16».

Με τον… γνωστό Εν-Νεσίρι να ανοίγει το σκορ στο 45’+2’ και την υπεροχή της Σεβίλλης στο πρώτο μέρος να καρποφορεί, τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα για τη συνέχεια. Σε αυτό, έβαλε το… ποδαράκι του ο Οκάμπος, ο οποίος με υπέροχο τέρμα στο 50’ έδωσε αέρα δύο τερμάτων στη Σεβίλλη και πέντε λεπτά αργότερα έφτιαξε το 3-0 του Γκούντελι με τρομερή ασίστ. Ένα σκορ που έμεινε ως το φινάλε του αγώνα, αφού οι Ολλανδοί είχαν κάκιστη εικόνα καθ’ όλη τη διάρκειά του και έμπλεξε απέναντι στην εξαιρετικά στημένη άμυνα των γηπεδούχων.

Σε αντίθεση με τη Σεβίλλη, η Γιουβέντους συνεχίζει να απογοητεύει και εκτός Ιταλίας. Διότι η Γηραιά Κυρία μπορεί να μην έκανε κακή εμφάνιση, αλλά κόλλησε στο 1-1 εντός έδρας με την Ναντ και θα πρέπει να πάει να νικήσει στη Γαλλία για να συνεχίσει στο Europa League.

Το ματς είχε εξαιρετικό ρυθμό και ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τους «μπιανκονέρι», με τον Ντι Μαρία να κάνει υπέροχη μπαλιά στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και ο Κιέζα με πάρε-βάλε πάσα έφτιαξε το 1-0 του Βλάχοβιτς στο 13’. Η «Γιούβε» ήταν ανώτερη και έφτιαχνε φάσεις αλλά δεν τις τελείωνε, κάτι που πλήρωσε όταν σε ταχύτατη αντεπίθεση ο Μπλας ισοφάρισε σε 1-1 στο 60’. Από εκεί και έπειτα είχαμε έναν επιθετικό μονόλογο των γηπεδούχων που είχαν δύο δοκάρι και σφυροκοπούσαν τους Γάλλους, αλλά δεν βρήκαν γκολ. Σαν να μην έφτανε αυτό, οι «μπιανκονέρι» ζήτησαν σωστά πέναλτι στο 97’ σε χέρι του Κόρτσια σε κεφαλιά του Μπρέμερ αλλά ο διαιτητής μετά την εξέταση του VAR έδειξε επιθετικό φάουλ και το 1-1 παρέμεινε ως το φινάλε.

Τρελο ματς με νικήτρια τη Μονακό στο Λεβερκούζεν, με τους Μονεγάσκους να επικρατούν 3-2 και να παίρνουν προβάδισμα πρόκρισης. Ο Χραντέτσκι με απίθανο αυτογκόλ στο 9’ έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, με το σκορ να μένει ως το φινάλε του ημιχρόνου! Με το ξεκίνημα της επανέναρξης ο Ντιαμπί ισοφάρισε και ο Βιρτς στο 59’ έγραψε την ανατροπή. Παρόλα αυτά, οι Μονεγάσκοι έβγαλαν αντίδραση και έκαναν ανατροπή στην ανατροπή με τα τέρματα των Ντιατά (74’) και Ντισασί (90’+2’).

Τέλος, η Σπόρτινγκ γλίτωσε τα χειρότερα αφού… ξέρανε τη Μίντιλαντ με γκολ του Κόατες στις καθυστερήσεις και ισοφάρισε σε 1-1. Οι φιλοξενούμενοι είχαν παγώσει τους γηπεδούχους στο 77ο λεπτό με τον Αχσούρ μετά από ολέθρθιο λάθος του κίπερ των Πορτογάλων αλλά έχασαν μέσα από τα χέρια τους μια σπουδαία νίκη!