Ράγιο... φόνισσα των γιγάντων!

Ανάγκασε την Μπαρτσελόνα να πετάξει ακόμα δύο βαθμούς!

Έχει βαλθεί να... τρελάνει κόσμο (και τους «μεγάλους») φέτος η Ράγιο Βαγιεκάνο, η οποία ανάγκασε την Μπαρτσελόνα σε ακόμα μία εκτός έδρας απώλεια στη La Liga!

Η ομάδα του Βαγιέκας -μετά την ισοπαλία (0-0, 5/11) στο «Μπερναμπέου» κόντρα στη Ρεάλ (και έχοντας αφήσει εδώ και καιρό πίσω της την «επτάρα» από την Ατλέτικο Μαδρίτης)- πήρε τον βαθμό (1-1) και κόντρα στους «μπλαουγκράνα», οι οποίοι μάλιστα ισοφάρισαν με αυτογκόλ στο φινάλε.

Αυτή ήταν η τέταρτη φετινή εκτός έδρας ισοπαλία για την Μπαρτσελόνα, μετά από εκείνες με τις Χετάφε, Μαγιόρκα και Γρανάδα.
Έτσι, το σύνολο του Τσάβι επέστρεψε με απώλεια από τη διακοπή για τις εθνικές. Ανέβηκε μεν στους 31 βαθμούς, στο -1 από τη 2η Ρεάλ Μαδρίτης και στο -3 από την πρωτοπόρο Τζιρόνα, ωστόσο αμφότερες έχουν την ευκαιρία να ξεφύγουν έχοντας αγώνα λιγότερο (κόντρα σε Κάντιθ και Μπιλμπάο, αντίστοιχα). Από την άλλη, η Ράγιο βρέθηκε στους 19 πόντους, ούσα μόνη 8η και στο -2 από την 7η Μπέτις.

Στα του ματς, το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, με τους γηπεδουχους να βάζουν εξ αρχής δύσκολα στους «μπλαουγκράνα». Μάλιστα, όχι μόνο δεν περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο αλλά δημιουργούσαν και τις ευκαιρίες τους. Και μία εξ αυτών ολοκληρώθηκε με γκολ. Συγκεκριμένα, στο 39' ο Λόπεθ έπιασε σουτάρα εκτός περιοχής, με την μπάλα να καρφώνεται στην κλειστή γωνία. Αφού εξετάστηκε η φάση, το 1-0 μέτρησε, όντας και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό άλλαξε, με τους Καταλανούς να ανεβάζουν στροφές. Από την άλλη, η Ράγιο άρχισε να περιορίζεται στα ανασταλτικά της καθήκοντα.

Η Μπαρτσελόνα προειδοποίησε αρχικά στο 76' με το δοκάρι από τη σουτάρα του Ραφίνια, με τον Λεβαντόφσκι να μην μπορεί να σκοράρει από κοντά παίρνοντας το «ριμπάουντ». Τελικά, βρήκε την ισοφάριση στο 82', όταν ο Γιαμάλ σέντραρε από αριστερά, με τον Λεζέν στην προσπάθειά του να διώξει προ του Λεβαντόφσκι, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Διεθνή: Τελευταία Ενημέρωση