Έλιωσε τη Λίβερπουλ η «καυτή» Νάπολι!

Η ομάδα του Σπαλέτι επικράτησε με 4-1 και έκανε ονειρική πρεμιέρα στους ομίλους

Μια Νάπολι να την… πιεις στο ποτήρι! Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι έκανε ονειρική πρεμιέρα στους ομίλους του Champions League και μετέτρεψε σε… εφιάλτη αυτή της Λίβερπουλ, διαλύοντάς την με 4-1!

Κάπως έτσι, μετέτρεψε σε πάρτι το μεγάλο ματς στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα», με τους οπαδούς των «παρτενοπέι» να παρακολουθούν εκστασιασμένοι τα όσα έκανε στον αγωνιστικό χώρο η ομάδα τους, έχοντας για μεγάλους πρωταγωνιστές τους Ανγκισά και Ζιελίνσκι.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τους γηπεδούχους και τον χειρότερο για τους φιλοξενούμενους, αφού στο 4’ ο Ζιελίνσκι έκανε το σουτ που βρήκε στο απλωμένο χέρι του Μίλνερ, με τον διαιτητή να δείχνει σωστά το σημείο του πέναλτι απ’ όπου ο ίδιος ποδοσφαιριστής νίκησε τον Άλισον για να βάλει… φωτιά στο γήπεδο. Η κερκίδα είχε μπει στην εξίσωση και έσπρωχνε την ομάδα του, δημιουργώντας την ίδια ώρα πίεση στους φιλοξενούμενους, που ήταν αγνώριστοι. Τρομερά κενά στην άμυνα, το ένα λάθος μετά το άλλο και η ομάδα του Σπαλέτι τα εκμεταλλευόταν όλα! Ο Οσιμέν είδε τον Άλισον να τον κερδίζει από τα έντεκα βήματα στο δεύτερο κερδισμένο πέναλτι της Νάπολι στο ματς (18’), αλλά ο Ανγκισά ήρθε στο 31’ να εκθέσει την άμυνα της Λίβερπουλ μετά από υπέροχο ένα-δύο με τον Ζιελίνσκι για το 2-0.

Το νερό είχε μπει στ’ αυλάκι για τους «παρτενοπέι», αλλά τα χαμόγελα εν μέρει κόπασαν στο 41’ όταν ο Οσιμέν αποχώρησε με τραυματισμό. Παρόλα αυτά… επέστρεψαν, αφού τρία λεπτά μετά ο νεοεισελθόντας Σιμεόνε έγραψε από κοντά το 3-0 του ημιχρόνου! Η Νάπολι είχε μετατρέψει το παιχνίδι σε πάρτι. Και σαν ένα σωστό «πάρτι», είχε και… τούρτα με τον Ζιελίνσκι στο 47’ να βάζει το κερασάκι για το 4-0.

Η Λίβερπουλ μείωσε δύο λεπτά αργότερα με τον Ντίας, ο οποίος ήταν και ο μοναδικός που είχε μπει στο πνεύμα του παιχνιδιού. Με έναν μόνο ποδοσφαιριστή, όμως, σε καλό βράδυ δεν κάνεις ΤΙΠΟΤΑ και αυτό ήταν εμφανέστατο στο «Ντιέγκο Μαραντόνα». Ο Αρτούρ έκανε ντεμπούτο με τους «reds», απλώς για να πάρει λίγο χρόνο συμμετοχής στα πόδια του με το ματς να έχει τελειώσει ουσιαστικά από το πρώτο μέρος και το τελικό σφύριγμα του Ντελ Θέρο Γκράντε βρήκε μια αγκαλιά παίκτες και οπαδούς της Νάπολι να πανηγυρίζουν μια τεράστια εμφάνιση και νίκη!