Κόσοβο – Ελλάδα 1-2: Με εμφάνιση από τα παλιά θύμισε Ελλάδα

Πρώτη νίκη για τη γαλανόλευκη

Αρχοντική εμφάνιση από την Εθνική Ελλάδας που πήρε καθαρή νίκη απέναντι στο Κόσοβο με 1-2, χάρη στα τέρματα του Λημνιού και του Σόβα. Από πλευράς των Κοσοβάρων, μείωσε στο σκορ ο Μπερίσα.

Η Ελλάδα, παρουσίασε ένα εντελώς αλλαγμένο πρόσωπο σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι απέναντι στη Σλοβενία.

Η Εθνική Ελλάδας, μπήκε στην αναμέτρηση με τέρμα από τα… αποδυτήρια αφού ο Λημνιός σκόραρε με δυνατό πλασέ μέσα από την περιοχή στο 2’. Ο Ουικάνι, έδιωξε τη μπάλα σε πρώτο χρόνο από το σουτ του Λημνιού, με τον άσο του ΠΑΟΚ, να παίρνει το ριμπάουντ και με δυνατό πλασέ να ανοίγει το σκορ. Οι Κοσοβάριοι, προσπάθησαν να απαντήσουν με τον Ζελάνι, αλλά το σουτ του άσου της Ρεμς, μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα ο Μπάρκας. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Γιανούλης, έπιασε το σουτ μέσα από την αρχή αλλά η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από την εστία του Ουικιάνι.

Ένα πρώτο ημίχρονο όπου η Ελλάδα, κράτησε πολύ καλά πίσω στην άμυνα, δημιούργησε αρκετές καλές ευκαιρίες και είχε τον έλεγχο του αγώνα.

Όπως ξεκίνησε το παιχνίδι η Εθνική Ελλάδας, έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο. Μετά από κόρνερ με πάσα προς το έξω, ο Γιαννούλης έκανε γέμισμα από τον άξονα και ο Σιόβας κοντρόλ με το στήθος και στη συνέχεια εκτέλεσε τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Από εκεί και πέρα, οι Κοσοβάριοι, προσπάθησαν να ανεβάσουν ρυθμούς, να γίνουν πιο επικίνδυνοι, αλλά η Ελλάδα, αμύνθηκε πολύ εύκολα, χωρίς πρόβλημα. Κράτησε μπάλα σε μεγάλο διάστημα του αγώνα κρατώντας, μακριά την ομάδα του Σαλάντες. Οι Κοσοβάριοι, κατάφεραν να μειώσουν στο σκορ μετά από κακό διώξιμο του Μπάρκα έπειτα από σέντρα και ο Μπερίσα από κοντά μείωσε με ανάποδο.