Ανατρεπτικός ΠΑΟΚ, σόκαρε (πάλι) την ΑΕΚ και πάει τελικό!

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» ανέτρεψε τα εις βάρος του δεδομένα και πήρε πανηγυρικά την πρόκριση

Στον τελικό ο ΠΑΟΚ, σοκάροντας και πάλι στο τέλος την ΑΕΚ! Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία βρέθηκε σε εξαιρετικά δύσκολη θέση από την «Ένωση», ωστόσο οι προσωπικότητες των γηπεδούχων μίλησαν στο τέλος, όπως ο Μουργκ στο πρώτο ματς του ΟΑΚΑ.

Αρχικά, στο 84’ ο Κρμέντσικ με σουτ μέσα από την περιοχή από δύσκολη γωνία ισοφάρισε (1-1) το γκολ του Γαλανόπουλου στο 69’, με το οποίο η ΑΕΚ είχε ανοίξει το σκορ, ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε με γκολάρα ο Ζίβκοβιτς στο 96’, έπειτα από ολέθριο λάθος του Μιτάι.

Για τον ΠΑΟΚ, που τίποτα δεν πήγαινε καλά εκτός από τα τελευταία λεπτά, στο 61’ ο Βιεϊρίνια έχασε πέναλτι, καθώς σημάδεψε το δεξί δοκάρι της εστίας του Τσιντώτα. Την παράβαση είχε κάνει ο σκόρερ της «Ένωσης», που ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Σβιντέρσκι.

Αυτός θα είναι ο πέμπτος τελικός Κυπέλλου για τον ΠΑΟΚ από το 2014 και μετά, μετρώντας τρεις κατακτήσεις, ενώ το ζευγάρι με τον Ολυμπιακό προκύπτει για πρώτη φορά μετά το 2001.

Στο μυαλό των κόουτς

Το 3-4-3 των τελευταίων ημερών προτίμησε ο Πάμπλο Γκαρσία και στο ερώτημα για το ποιος θα έπαιρνε τη θέση του Ελ Καντουρί, η απάντηση ήταν «Αμρ Ουάρντα» που πήρε ψήφο εμπιστοσύνης σε σχέση με τον Τζόλη, που έμεινε στον πάγκο. Κατά τα λοιπά, δεν υπήρχε κάποια έκπληξη με τον Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρια, τριάδα στα στόπερ τους Ίνγκασον, Βαρέλα και Βιεϊρίνια από τα δεξιά προς τα αριστερά. Μπάμπα και Ροντρίγκο θα είναι τα δύο φουλ μπακ στο 3-4-3, με τους Σβαμπ και Αουγκούστο στα χαφ. Επιθετική τριάδα οι Ζίβκοβιτς, Σβιντέρσκι και Ουάρντα.

Από την άλλη πλευρά, ο Μανόλο Χιμένεθ δεν άλλαξε πολλά σε σχέση με το πρόσφατο ντέρμπι στο «Γ. Καραϊσκάκης», παρά μόνο στην εστία προτιμήθηκε ο Τσιντώτας αντί του Αθανασιάδη, όπως συνηθίζεται στα παιχνίδια του Κυπέλλου, ενώ και στη μεσαία γραμμή ήταν ο Κρίστιτσιτς, με τον Μάνταλο να παίζει πιο μπροστά, ως δεύτερος επιθετικός, με τον Καρίμ στην επίθεση, στο 3-5-2 του Ισπανού τεχνικού.

Παρά το γεγονός ότι η ΑΕΚ ήταν αυτή που έψαχνε το γκολ για να… ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα, ήταν εμφανές ότι ο Μανόλο Χιμένεθ ήθελε πρώτα από όλο να διασφαλίσει ότι δεν θα του ξεφύγει ο ρυθμός του αγώνα, δεχόμενη η ομάδα του γκολ. Κατά βάση το πλάνο του βγήκε, αν και οι ανορθογραφίες στην άμυνά του δεν έλειψαν, με τον ΠΑΟΚ να χάνει δύο σημαντικές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, αρχικά στο 25’, με τον Τσιντώτα να νικά τον Ουάρντα, αλλά και στο 35’, με τον Σβιντέρσκι να στέλνει την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.

Στο πρώτο 45λεπτο που οι συγκινήσεις ήταν ελάχιστες, είναι χαρακτηριστικό ότι η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να δημιουργήσει ούτε μία τελική προσπάθεια στην εστίατ του Πασχαλάκη, δείχνοντας μεγάλη αδυναμία να βγάλει πάνω από τέσσερις ή πέντε ποδοσφαιριστές στην αντίπαλη περιοχή.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τη διπλή ευκαιρία του ΠΑΟΚ, με τον Τσιντώτα να λέει «όχι» και σε σέντρα-σουτ από τα αριστερά και στο σουτ του Ντόουγκλας Αουγκούστο έξω από την περιοχή. Όσο περνούσε η ώρα, οι φιλοξενούμενοι ανέβαζαν τις γραμμές τους, αφήνοντας κενά στην άμυνά τους και σε μία τέτοια κατάσταση οι γηπεδούχοι βρήκαν τη μεγαλύτερή τους στιγμή, με τον Σβιντέρσκι να ανατρέπεται στο 60’ από τον Γαλανόπουλο. Παρ’ όλα αυτά, ο Βιεϊρίνια σημάδεψε το δεξί δοκάρι, δίνοντας τόνωση αυτοπεποίθησης στους φιλοξενούμενους.

Όπερ και εγένετο! Στο 69’ ο Τάνκοβιτς που είχε λίγα λεπτά στον αγωνιστικό χώρο, εκτέλεσε το κόρνερ και ο Γαλανόπουλος με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Πασχαλάκη για το 0-1, γκολ που δημιούργησε νέες συνθήκες στην αναμέτρηση, με την παράταση να φαντάζει πολύ κοντά. Το σενάριο, όμως, του έξτρα χρόνου ανέτρεψε ο ΠΑΟΚ με τη συμβολή του Πάμπλο Γκαρσία, που στο 77’πέρασε στο ματς τον Κρμέντσικ. Επτά λεπτά μετά την είσοδό του, ο Μπάμπα του πρόσφερε την πάσα, την οποία ο Τσέχος την μετέτρεψε σε ασίστ στο 84’, «κεραυνοβολώντας» τον Τσιντώτα από διαγώνια θέση και σαν να μην έφτανε αυτό για την ΑΕΚ, τη χαριστική βολή έδωσε ο Ζίβκοβιτς.

Συγκεκριμένα, στο 96’ ο Μιτάι έκανε ολέθριο λάθος, έδωσε την μπάλα στον Σέρβο εξτρέμ και εκείνος με εκπληκτική λόμπα έξω από την περιοχή νίκησε τον Τσιντώντα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1, που έστειλε τον ΠΑΟΚ στον τελικό με δεύτερη νίκη επί της ΑΕΚ.