Ανέτρεψε τα δεδομένα ο Τιαφό και υπέταξε τον Τσιτσιπά

Ο Έλληνας τενίστας ήταν το φαβορί αλλά δέχθηκε την ήττα με 2-1 σετ από τον Αμερικάνο

Τρομερή εμφάνιση από τον Φράνσις Τιαφό και παρότι βρέθηκε πίσω με 1-0 σετ, κατόρθωσε να επιστρέψει από τον… λάκκο, κατακτώντας τη νίκη (2-1) για το Laver Cup κόντρα στον Στέφανο Τσιτσιπά. Παράλληλα, σφράγισε τον τίτλο για την ομάδα του Υπόλοιπου Κόσμου μαθηματικά με αυτή τη νίκη ο Αμερικανός.

Στο πρώτο σετ ο Τσιτσιπάς ήταν καταπληκτικός, δίχως να αφήσει περιθώρια στον αντίπαλό του. Η ακρίβεια στα χτυπήματά του σε συνδυασμό με τη δύναμη, αποτέλεσαν συνθήκη που ο Τιαφό δεν μπόρεσε να διαχειριστεί (6-1 γκέιμς).

Το δεύτερο σετ αποδείχθηκε άκρως συναρπαστικό, με τον κόσμο στις κερκίδες να βρίσκεται με το στόμα ανοικτό τα τελευταία είκοσι λεπτά. Τόσο διήρκησε περίπου το τάι μπρέικ μεταξύ των δύο αθλητών, αφού βρέθηκαν με έξι γκέιμς έκαστος. Στο μεγαλύτερο μέρος του κομματιού ο Τσιτσιπάς ήταν μπροστά και βρισκόταν έναν πόντο μακριά από τη νίκη, αλλά μία οι κακές επιλογές και μία η έλλειψη συγκέντρωσης… έδωσαν το πάτημα στον Αμερικανό να ισοφαρίσει στα σετ (13-11).

Στο τελευταίο σετ, αν και ο Τσιτσιπάς εκ νέου ξεκίνησε αποφασιστικά, ο αγώνας μετατράπηκε σε γκραν γκινιόλ. Στο πιο κομβικό σημείο ο Τιαφό πήρε προβάδισμα τριών πόντων (5-8), θέτοντας ένα δύσκολο ερώτημα στον Έλληνα τενίστα. Από εκεί και πέρα διαχειρίστηκε το υπόλοιπο του ματς, επικρατώντας με 10-8.

Πηγή: sportfm.gr