Από γκέλα σε γκέλα στη Λεωφόρο... ο Παναθηναϊκός

«Βραχυκύλωσε» τον Παναθηναϊκό και έφυγε από τη Λεωφόρο με βαθμό η Κηφισιά!

Νέα γκέλα του Παναθηναϊκού και στο πρωτάθλημα, καθώς ήρθε ισόπαλος 1-1 με την Κηφισιά στο «Απόστολος Νικολαΐδης», για την 24η αγωνιστική της Stoiximan Super League.

Οι «πράσινοι» έδειξαν να… βραχυκυκλώνουν από τον τρόπο παιχνιδιού της ομάδας των βορείων προαστείων, ωστόσο προηγήθηκαν με το έβδομο φετινό γκολ του Παλάσιος στο 37’.

Κατάφεραν όμως να τα γκρεμίσουν όλα μέσα σε τέσσερα λεπτά στην επανάληψη, όταν ο Σένκεφελντ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη στο 64’, ενώ ο Αράο με αυτογκόλ στο 68’ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Είχαν, δε, στο 59ο λεπτό, ορθά ακυρωθέν γκολ του Παλάσιος, ενώ ο Μποτία θα μπορούσε να αποβληθεί κι αυτός, για την αγκωνιά που έριξε στον Ιωαννίδη προτού αντικατασταθεί λόγω τραυματισμού στην ίδια φάση.

Πλέον, ο Παναθηναϊκός έπεσε στην τρίτη θέση, με 52 βαθμούς και υποδέχεται τον Άρη την προσεχή Τετάρτη (28/02). Η Κηφισιά παρέμεινε ουραγός της βαθμολογίας, ανεβαίνοντας όμως στους 17 πόντους και μεσοβδόμαδα παίζει στην Τρίπολη με τον Αστέρα.

Στο… μυαλό των κόουτς:

Ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε με επτά αλλαγές, σε σχηματισμό 4-3-3 και τον Λοντίγκιν κάτω από τα γκολπόστ. Ενώ Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ, Αράο και Μλαντένοβιτς συνέθεσαν την τετράδα στην άμυνα. Ρούμπεν, Κώτσιρας και Μπακασέτας ήταν οι τρεις του άξονα, με τους Παλάσιος-Λημνιό στα άκρα και τον Ιωαννίδη στην κορυφή της επίθεσης.

Η Κηφισιά από την άλλη «κατέβηκε» με σύστημα 4-2-3-1, τον Αναγνωστόπουλο στην εστία και τους Τεϊσέιρα, Μποτία, Τσάπαν και Μιλίσεβιτς τετράδα στα μετόπισθεν. Πρίτσας-Τσανάτζια ήταν οι δύο «κόφτες», με τους Μπαρμπόσα-Μενέντες να αγωνίζονται στα «φτερά» και τον Κλωναρίδη πίσω από τον σέντερ φορ Οζέγκοβιτς.

Το ματς:

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τη… συνταγή των εντός έδρας ματς απέναντι σε θεωρητικά μικρότερο αντίπαλο: πολύ πιεστικά, παίρνοντας με το καλημέρα την κατοχή και ψάχνοντας το γρήγορο γκολ που πάντα βοηθάει σε αυτές τις περιπτώσεις.

Με την Κηφισιά να παίζει πίσω από την μπάλα, με τις γραμμές της κοντά, κλείνοντας καλά τους χώρους, δείχνοντας όμως κι αυτή την διάθεση να απειλήσει με κάποια γρήγορη μετάβαση.

Η πρώτη επικίνδυνη φάση των «πράσινων» ήρθε στο 5’, με τον Λημνιό να κάνει ένα διαγώνιο σουτ έξω από την περιοχή και αριστερά, αλλά την μπάλα να περνάει πάνω από το δοκάρι.

Ακολούθησε μια διπλή καλή στιγμή με τους Ιωαννίδη και Παλάσιος στο 15ο λεπτό και την φιλοξενούμενη ομάδα να έχει μια αναγκαστική αλλαγή στα στόπερ αλλά να βρίσκει σταδιακά τρόπο να «εγκλωβίσει» τους «πράσινους», που έδειχναν πολύ στατικοί και δεν μπορούσαν να βγάλουν συνεργασίες.

Μια… πονηρή, χαμηλή, απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα στο 22’ δεν στάθηκε ικανή να νικήσει τον Αναγνωστόπουλο. Μάλιστα, χρειάστηκε να περάσει ένα δεκάλεπτο για την επόμενη φάση από πλευράς Παναθηναϊκού... Με τον Κώτσιρα να βγάζει την κάθετη στον Ιωαννίδη, που σούταρε αλλά υπό την πίεση του Μποτία, χάνοντας την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ.

Η Κηφισιά έφτασε με αξιώσει κοντά στο 0-1 τέσσερα λεπτά μετά. Όταν από γύρισμα του Μπαρμπόσα από αριστερά, ο Αράο μπλόκαρε το πλασέ του Οζέγκοβιτς λίγο έξω από τη μικρή περιοχή, διώχνοντας σε κόρνερ…

Στην αμέσως επόμενη φάση, δε, έγινε το 1-0, αφού από την ωραία κάθετη πάσα του Ιωαννίδη για τον Παλάσιος, ο δεύτερος μπήκε από δεξιά στην περιοχή και με διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στην απέναντι γωνία του Αναγνωστόπουλου, στο 37’!

Η νεοφώτιστη ομάδα είχε την τελευταία αξιόλογη φάση του πρώτου ημιχρόνου, στις καθυστερήσεις του, με το μακρινό σουτ του Μπαρμπόσα να περνάει δίπλα από την εστία του Λοντίγκιν.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα ήταν περίπου ίδια, με τους γηπεδούχους να είναι εκείνοι που, παρότι δυσκολεύονταν έφτασαν πρώτοι στο γκολ. Λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, με τον Παλάσιος να σκοράρει, αλλά να είναι ακάλυπτος και το δεύτερο σημερινό του τέρμα να μην κατοχυρώνεται…

Ο Παλάσιος πρωταγωνίστησε και στην επόμενη καλή στιγμή του Παναθηναϊκού, δύο λεπτά μετά, αλλά ο Βαφέας… πήρε την μπουκιά από το στόμα του Λημνιού, διώχνοντας σε κόρνερ.

Τελικά, αφού δεν έγινε το 2-0, το ματς στράβωσε μέσα σε τέσσερα λεπτά και έγινε το 1-1: αρχικά με την αποβολή του Σένκεφελντ για φάουλ πάνω στον Τετέι, στο 64’. Ακολούθως, από το αυτογκόλ του Αράο, στην προσπάθειά του να διώξει με κεφαλιά την σέντρα του Μιλίσεβιτς!

Μάλιστα, στην αμέσως προηγούμενη φάση, ο Μιλίσεβιτς πήγε να νικήσει τον Λοντίγκιν με απευθείας εκτέλεση φάουλ, για να έρθει η παρέμβαση του Αράο και να οδηγήσει στο… μοιραίο κόρνερ.

MVP: Από τα πόδια του Ιβάν Μιλίσεβιτς πέρασαν αρκετές «στημένες» μπάλες ενώ ήταν εκείνος που είχε και συμμετοχή στην φάση της ισοφάρισης των φιλοξενούμενων. Γενικότερα, είχε καλές επαφές με την μπάλα ενώ έδωσε μάχες στον άξονα και βοήθησε και στο αμυντικό κομμάτι.

Η «σφυρίχτρα»: Είχε πολύ δουλειά ο διαιτητής Ευαγγέλου, που σφύριξε και αρκετά, χωρίς ωστόσο αυτό να αποβεί καθοριστικό. Ακύρωσε το γκολ του Παλάσιος κατόπιν της ειδοποίησης από το VAR, απέβαλλε τον Σένκεφελντ με απευθείας κόκκινη, αμφότερα σωστά. Ενδεχομένως να έπρεπε να κάνει το ίδιο, όπως θα μπορούσε, στην περίπτωση του Μποτία.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός (Φατίχ Τερίμ): Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ, Αράο, Μλαντένοβιτς, Ρούμπεν (67' Ούγκο), Κώτσιρας, Μπακασέτας, Παλάσιος, Ιωαννίδης, Λημνιός.

Έμειναν στον πάγκο: Ντραγκόφσκι, Zέκα, Μαντσίνι, Αϊτόρ, Φικάι, Γερεμέγεφ, Βιλένα, Ακαϊντίν.

Kηφισιά (Κώστας Μπράτσος): Αναγνωστόπουλος, Τεϊσέιρα, Μποτία, Τσάπαν (16' λ.τ. Βαφέας), Μιλίσεβιτς, Πρίτσας (46' Γιόβαντσιτς), Τσανάτζια, Μπαρμπόσα, Κλωναρίδης, Μενέντες (62'Μπιφουμά), Οζέγκοβιτς (62' Τετέι).

Έμειναν στον πάγκο: Νικοπολίδης, Νίνης, Παρράς, Κωνσταντακόπουλος, Σμπώκος.

Διαιτητής: Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών).

Βοηθοί: Ιορδάνης Απτόσογλου (Αθηνών), Δημήτρης Σαμοΐλης (Αθηνών).
4ος διαιτητής: Κώστας Τσετσίλας (Καστοριάς).
VAR: Τάσος Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσων).
AVAR: Πολυχρόνης Κωστάρας (Αιτωλοακαρνανίας).