«Βασιλιάς» ΜακΚίσικ… γονάτισε τη Μονακό στο ΣΕΦ!

Ένα τεράστιο τρίποντο του ΜακΚίσικ στα 22,8'' πριν τη λήξη, άνοιξε τον δρόμο στον Ολυμπιακό για να νικήσει 75-73 τη Μονακό

Αν και η Μονακό είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, ο Ολυμπιακός… αρνήθηκε να χάσει και τη νίκησε 75-73, στο «καυτό» ΣΕΦ!

Καθοριστικός ο Σακίλ ΜακΚίσικ, ο οποίος με ένα τεράστιο τρίποντο στα 22,8’’ πριν τη λήξη πήγε τους «ερυθρόλευκους» στο +3 (72-69), ενώ σημαντική συμβολή είχε και ο Αϊζάια Κάναν με την ψυχραιμία του από γραμμή, στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Το μόνο αρνητικό των Πειραιωτών ήταν τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, καθώς οι Μονεγάσκοι πήραν 14 επιθετικά, ενώ δεν κάλυψαν το -8 (85-77) του πρώτου γύρου.

Έτσι, ο Ολυμπιακός έβγαλε αήττητος την πρώτη «διαβολοβδομάδα» της χρονιάς και ανέβηκε στο 11-8. Από την άλλη, η ομάδα του Πριγκιπάτου υποχώρησε στο 10-9.

Πρώτος σκόρερ ο Κάναν με 16 πόντους, με τον Πίτερς να προσθέτει 14π. και τον ΜακΚίσικ 13π. Εξαιρετικό παιχνίδι από τον Γουόκαπ με 9π., 7 ριμπάουντ και 9 ασίστ, με μόλις 1 λάθος.

Από τη Μονακό, ξεχώρισε ο Ζαϊτέ με 14 πόντους.

Με τους Φαλ, Πίτερς, Παπανικολάου, Κάναν και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Μαζί ήταν οι δύο ομάδες στην αρχή, με τους «ερυθρόλευκους» να είχαν ένα μικρό προβάδισμα (8-6) στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Εκεί, η Μονακό έτρεξε στο ανοικτό γήπεδο με τον Ντιάλο, ο οποίος την έσπρωξε σε σερί 7-0 (8-13), μέχρι το 6’. Οι Πειραιώτες αντέδρασαν με Παπανικολάου και Πίτερς μειώνοντας στο καλάθι (13-15), αλλά η άστοχη επιμονή από την περιφέρεια και το μίνι-ξέσπασμα του Μπράουν έστειλαν τους φιλοξενούμενους στο +8 (13-21), στο 8’. Ωστόσο, στα τελευταία δύο λεπτά οι παίκτες του Μπαρτζώκα έσφιξαν αμυντικά και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με σερί 4-0 (17-21).

Με μπροστάρη τον ΜακΚίσικ και τα καλάθια του στο ανοικτό γήπεδο, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε (24-24), στο πρώτο δίλεπτο της δεύτερης περιόδου. Ο Οκόμπο έδωσε προσωρινά το προβάδισμα (24-26) στη Μονακό, με τους «ερυθρόλευκους» να απαντούν για το δικό τους προσπέρασμα (28-26), στο 15’. Η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήρθε με τα επιθετικά ριμπάουντ και με σερί 7-0 (28-33), στο 17’. Οι Πειραιώτες επέστρεψαν με Λαρεντζάκη και Πίτερς μειώνοντας στον πόντο (34-35), με τον Τζέιμς να κάνει 1/2 βολές στο τέλος και να διαμορφώνει το 34-36 του πρώτου ημιχρόνου.

Με τους Γουόκαπ και Παπανικολάου ο Ολυμπιακός πέρασε ξανά μπροστά (39-38) στην αρχή του δεύτερου μέρους, με τη Μονακό να αντιδρά και το τρίποντο του Πίτερς να ισοφαρίζει (42-42), στο 23’. Στη συνέχεια, ο Μπράουν έστειλε τους φιλοξενούμενους στο +5 (42-47). Οι «ερυθρόλευκοι» έβρισκαν σκορ στην επίθεση, αλλά ο Μοτιεγιούνας ήταν… άλυτο προβάδισμα και έτσι οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν στο +6 (48-54), στο 27’. Στα τελευταία λεπτά, ο Κάναν έπαιζε σχεδόν… μόνος του για τους Πειραιώτες και έτσι εκείνοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο -2 (56-58).

Με κακές επιλογές στην επίθεση ξεκίνησαν οι παίκτες του Μπαρτζώκα στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τη Μονακό να κάνει 4-0 με τον Ζαϊτέ για το +6 (56-62), στα πρώτα δύο λεπτά. Ο Ολυμπιακός απάντησε με απανωτά τρίποντα του Πίτερς για την ισοφάριση (62-62), στο 33’. Ακολούθησαν καλάθια εκατέρωθεν, με τους φιλοξενούμενους να ήταν συνεχώς μπροστά (64-66), με το τρίποντο του Κάναν να δίνει το προβάδισμα (67-66), στο 36’. Ακόμη ένα χαμένο αμυντικό ριμπάουντ για τον Ολυμπιακό έδωσε την ευκαιρία στον Οκόμπο να σημειώσει τρίποντο (67-69), με τον Φαλ να ισοφαρίζει (69-69), στο 38’. Έπειτα από διαδοχικές άστοχες επιθέσεις, ένα μεγάλο τρίποντο του ΜακΚίσικ έκανε το 72-69, στα 22,8’’ για τη λήξη. Στα 15,7’’ ο Οκόμπο έκανε 1/2 από τη γραμμή, με τον Κάναν να κάνει 2/2 και με τρίποντο του Τζέιμς, το σκορ να γίνεται 74-73. Στα 3,5’’ ο Πίτερς έκανε 1/2 βολές, αλλά ο Τζέιμς βρήκε στόχο από το κέντρο και ο Ολυμπιακός νίκησε 75-73!

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 34-36, 56-58, 75-73