Βρήκε… Ζόρια η ΑΕΚ και ελπίζει σε… θαύμα

Νύχτα - εφιάλτης για την «Ένωση» στο ΟΑΚΑ

Ήττα σοκ για την ΑΕΚ, που έχασε με το «βαρύ» 3-0 μέσα στο ΟΑΚΑ από την Ζόρια, για την 4η αγωνιστική του 7ου ομίλου του Europa League και η υπόθεση πρόκριση στους 32 φαντάζει… βουνό.

Οι «κιτρινόμαυροι» δεν μπόρεσαν να γίνουν απειλητικοί στο πρώτο ημίχρονο, με φανερή την απουσία του τιμωρημένου Μάνταλου, ενώ στην επανάληψη προέκυψε πανωλεθρία...

Η αποβολή του Σάκχοφ με δεύτερη κίτρινη κάρτα από το 49’ έβαλε… βαρίδια στα πόδια των παικτών του Μάσιμο Καρέρα, που είδαν τους φιλοξενούμενους να εκμεταλλεύονται την «γκάφα» του Αθανασιάδη για το 0-1 στο 61’ και πέντε λεπτά μετά να κάνουν το 0-2 με το ωραίο γκολ του Καμπάιεβ!

Μάλιστα, η Ζόρια πέτυχε και τρίτο τέρμα, με τον Λούνοβ που είχε μπει αλλαγή να κερδίζει πέναλτι από τον επίσης νεοεισελθόντα Γαλανόπουλο και τον Γιουρτσένκο να «γράφει» το τελικό 0-3 από την άσπρη βούλα, τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη.

Πλέον, τόσο η ΑΕΚ όσο και η σημερινή της αντίπαλος είναι ισόβαθμες με 3 πόντους έκαστη, την ώρα που Λέστερ και Μπράγκα φαντάζουν φαβορί, με 9 κι 9 αντίστοιχα, δύο «στροφές» πριν τη λήξη της φάσης των ομίλων.

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Αθανασιάδης, Τσιγκρίνσκι, Νεντελτσιάρου, Σβάρνας (83' Βασιλαντωνόπουλος), Ινσούα, Μπακάκης (65' Γαλανόπουλος), Σιμόες (87' Μαχαίρας), Κρίστιτσιτς, Σάκχοφ, Τάνκοβιτς (66' Ανσαριφάρντ), Λιβάια

Ζόρια (Βίκτορ Σκρίπνικ): Σεφτσένκο, Τσίγκανικς, Χάνα, Βέρνιντουμπ, Φαβόροφ, Ιβανισένια, Γιουρτσένκο (88' Πέροβιτς), Κοτσέρχιν (82' Λούνοφ), Χρόμοφ (88' Αλαϊάρ), Καμπάγεφ (88' Χριν), Γκλάντκι (63' Ναζαρίνα)