Δεν χαλάστηκαν Ολυμπιακός και ΑΕΚ στην ισόπαλη ματσάρα!

Χωρίς νικητή το ντέρμπι στο «Γ. Καραϊσκάκης»

Ντέρμπι με τα όλα του, αλλά χωρίς νικητή στο «Γ. Καραϊσκάκης». Σε ένα από τα καλύτερα φετινά ματς, με φάσεις εκατέρωθεν και εξαιρετικό ρυθμό, Ολυμπιακός και ΑΕΚ έμειναν στο 1-1 σε ένα αποτέλεσμα που δεν χαλάει κανέναν, αλλά ούτε και τους… φτιάχνει τρελά.

Διότι οι «ερυθρόλευκοι» θα μπορούσαν να εκμεταλλευτούν την ήττα του ΠΑΟΚ και με νίκη να αγκαλιάσουν τον τίτλο από τώρα, ενώ η ΑΕΚ μετά τα αποτελέσματα σε Λεωφόρο και «Βικελίδης» θα μπορούσε να φύγει στο +3 από Παναθηναϊκό, Άρη, όμως τώρα βρίσκεται μόλις έναν βαθμό μπροστά.

Ρεπό έχει ουσιαστικά ο Ολυμπιακός την επόμενη εβδομάδα αφού λόγω των ευρωπαϊκών υποχρεώσεων του ΠΑΟΚ έχει αναβληθεί το μεταξύ τους ματς, ενώ η ΑΕΚ υποδέχεται τον Άρη για την 4η αγωνιστική των playoffs (10/04, 19:30).

Στο μυαλό του κόουτς

Με 4-3-3 κατέβασε τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς. Στην εστία ο Βατσλίκ, με τους Λαλά, Σισέ, Σωκράτη και Ρέαμπτσουκ στην άμυνα. Καθαρός κόφτης ο Εμβιλά, με εσωτερικούς χαφ τους Μαντί και Αγκιμπού Καμαρά, με τους Μασούρα, Καρβάλιο να παίζουν κλειστά και να πλαισιώνουν τον Ελ Αραμπί στην επίθεση.

Με 4-2-3-1 παρέταξε τον ΠΑΟΚ ο Ραζβάν Λουτσέσκου. Ο Πασχαλάκης στο τέρμα, με τους Ρότα, Βράνιες, Μήτογλου και Μοχαμάντι στην τετράδα της άμυνας. Οι Σιμάνσκι, Κριχόβιακ στον άξονα, με τους Γκαρσία, Άμραμπατ, Τσούμπερ στην μεσοεπιθετική τριπλέτα, πίσω από τον μοναδική προωθημένο Αραούχο.

Τον έλεγχο του αγώνα είχε στο ξεκίνημα η ΑΕΚ, προσπαθώντας να βγάλει την μπάλα με ψυχραιμία και build-up από την άμυνα, με τον Ολυμπιακό να πιέζει ψηλά και να προσπαθεί να την υποχρεώσει σε λάθη. Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα, είχαν δύο καλές στιγμές με Σιμάνσκι, Τσούμπερ, αλλά ο Βατσλίκ είχε καλές τοποθετήσεις και μετά το 20λεπτο οι Πειραιώτες άρχισαν να ισορροπούν και να παίρνουν μέτρα. Ήταν ευδιάκριτο, πάντως, από την πλευρά των γηπεδούχων πως είχαν στοχεύσει αρκετά την πλευρά του Μοχαμάντι, όπου και φόρτωναν παίκτες και από εκεί ήρθε και το προβάδισμά τους.

Ήταν το 30ο λεπτό της αναμέτρησης όταν ο Μοχαμάντι έκανε κακό υπολογισμό, ο Μασούρας επωφελήθηκε και μοίρασε στον Καρβάλιο το 1-0, μέσα σε έντονους πανηγυρισμούς στο «Γ. Καραϊσκάκης». Ο κόσμος είχε αρχίσει να μπαίνει στην εξίσωση, ο Ολυμπιακός είχε το μομέντουμ και πίεζε για δεύτερο γκολ, με το γκολ του Μασούρα στα… καπάκια (32’) να μην μετράει σωστά για οφσάιντ στον Ελ Αραμπί και επτά λεπτά μετά ο Εμβιλά σπατάλησε μια μεγάλη φάση. Τα λεπτά περνούσαν, οι «ερυθρόλευκοι» έδειχναν να ελέγχουν το ματς, αλλά πλήρωσαν μια ακόμη αμυντική αδράνεια σε στατική φάση όταν ο Άμραμπατ εκτέλεσε το κόρνερ προς το δεύτερο δοκάρι, με τον Εμβιλά να μην αντιλαμβάνεται τον Σιμάνσκι που ήρθε σαν… τρέιλερ και με καρφωτή κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1 στο 43’. Το σκορ λίγο έλειψε να αλλάξει, πάντως, εκ νέου πριν βγει το ημίχρονο, όμως ο Στάνκοβιτς και το αριστερό δοκάρι στέρησαν το γκολ στον Μασούρα.

Εξαιρετική εκκίνηση και στο δεύτερο ημίχρονο με την ΑΕΚ να προσπαθεί να αιφνιδιάσει τον Ολυμπιακό και να φτιάχνει δύο φάσεις στο ξεκίνημα, αλλά Άμραμπατ (48’) και Ρότα (49’) δεν σημάδεψαν σωστά, με τους γηπεδούχους να απαντάνε και να έχουν τις δικές τους στιγμές. Αρχικά, στο 50’ το σουτ του Μασούρα από τα όρια της περιοχής δεν βρήκε στόχο, ενώ τρία λεπτά αργότερα οι «ερυθρόλευκοι» άγγιξαν το γκολ όταν ο Αραμπί άδειασε τον Ρότα, αλλά δεν κατάφερε να πλασάρει καλά με τον Στάνκοβιτς να το «βγάζει» σε μια φάση που σπάνια αστοχεί ο Μαροκινός.

Το ματς είχε φρενήρη ρυθμό, η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω, με τον Ελ Αραμπί να έχει ακόμη μια κακή επιλογή και να μην μπορεί να πλασάρει σωστά από πλεονεκτική θέση στο 60’, με την ΑΕΚ να προσπαθεί κυρίως στην κόντρα να φτιάξει φάσεις στη συνέχεια. Λίγο έλειψε ο Αραούχο με υπέροχη προσπάθεια να βρεθεί τετ-α-τετ στο 72’, αλλά ο Παπασταθόπουλος με τρομερό τάκλιν το απέτρεψε. Τα λεπτά περνούσαν, οι δύο προπονητές θέλησαν να αλλάξουν τα κακώς κείμενα της ομάδας τους, με τον Μαρτίνς να ρίχνει κατά σειρά Βαλμπουενά, Τικίνιο και Φορτούνη (ο οποίος αποθεώθηκε), με τον Οφρυδόπουλο να βάζει τον Μάνταλο.

Ο Φορτούνης στην επιστροφή του έδειξε πόσο έλειψε αφού με δύο εξαιρετικές μεταβιβάσεις λίγο έλειψε να φτιάξει φάσεις για γκολ, με τον Αραμπί στην πρώτη να… σπαταλάει ακόμη μία ευκαιρία. Η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω, τα πάντα ήταν εύθραυστα, με την ΑΕΚ λίγο πριν το φινάλε να έχει τις δικές της στιγμές, αλλά Αραούχο και Γκαρσία δεν τις εκμεταλλεύτηκαν, με το 1-1 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

MVP: Από κοινού θα μοιραστούν τον τίτλο οι Εμβιλά, Κριχόβιακ, αφού θα ήταν άσχημο να ξεχωρίσουμε κάποιον σε αυτή τη… μοιρασιά. Τρομερό ματς από τους δύο χαφ, το παιχνίδι περνούσε από τα πόδια τους και έδειξαν την τεράστια ποιότητα που διαθέτουν.

Η σφυρίχτρα: Ο Αγκάγεφ δεν είχε να αντιμετωπίσει κάποια πολύ δύσκολη φάση, κάνοντας εξαιρετική διαιτησία που βοήθησε μάλιστα και στο να αποκτηθεί καλός ρυθμός στο ματς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μ. Καμαρά (78' Φορτούνης), Α. Καμαρά, Μασούρας (70' Βαλμπουενά), Καρβάλιο (78' Τικίνιο), Αραμπί.

ΑΕΚ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Στάνκοβιτς, Ρότα, Μοχαμαντί, Βράνιες, Μήτογλου, Κριχόβιακ, Σιμάνσκι (89' Λε Ταλέκ), Τσούμπερ (90'+3' Τάνκοβιτς), Λιβάι Γκαρσία, Άμραμπατ (70' Μάνταλος), Αραούχο.