Έγκλημα και τιμωρία για την ΑΕΚ στη Μασσαλία

Το ολέθριο λάθος-αποβολή του Στάνκοβιτς και ένα αυστηρό πέναλτι του Πολωνού διαιτητή έφεραν την ήττα

Η πρώτη ήττα της ΑΕΚ στο φετινό Europa League ήρθε στη Μασσαλία, με τη Μαρσέιγ να επικρατεί 3-1 της ομάδας του Ματίας Αλμέιδα.

Η Ένωση πάντως δικαιούται να έχει παράπονα από τη διαιτησία, καθώς το πρώτο γκολ των Μασσαλών θα μπορούσε να ακυρωθεί για επιθετικό φάουλ, ενώ και το 3-1 προήλθε από πολύ αυστηρό πέναλτι.

Μεσολάβησαν, μία ισοφάριση από τον Πινέδα αλλά και ένα ολέθριο λάθος του Στάνκοβιτς, που έφερε την αποβολή του και το πέναλτι με το οποίο σημειώθηκε το 2-1 για τους γηπεδούχους, πάνω που οι "κιτρινόμαυροι" είχαν αναθαρρήσει. Όλα αυτά σε φαντασμαγορική ατμόσφαιρα, για την οποία φρόντισαν οι αδελφοποιημένοι οπαδοί των δύο ομάδων.

Οι γηπεδούχοι θέλησαν να ελέγξουν τον αγώνα από την αρχή και στο 5’ είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή, με τον Στάνκοβιτς να νικά τον Εντιαγέ σε τετ α τετ. Η φάση σταμάτησε για οφσάιντ, ωστόσο εάν είχαμε γκολ πιθανότατα η απόφαση θα άλλαζε μέσω VAR.

Η δεύτερη μεγάλη ευκαιρία για τους Μασσαλούς ήρθε 15 λεπτά αργότερα, με τον Χαρίτ να... χορεύει την άμυνα της ΑΕΚ από τα δεξιά αλλά να στέλνει την μπάλα πάνω στον τερματοφύλακα της Ένωσης.

Στο 23’ ο Αυστριακός είπε ξανά «όχι» στον Εντιαγέ σε συρτό σουτ από τα δεξιά, όμως στο 27’ νικήθηκε από τον Βιτίνια, που αξιοποίησε την πάσα πάρε-βάλε του Κλος – σε μια φάση πάντως που ελέγχθηκε από το VAR για επιθετικό φάουλ, που πιθανότατα έγινε όντως στον Βίντα από τον σκόρερ.

Μια κεφαλιά του Μουκουντί στο 33’, μετά από φάουλ, πέρασε ψηλά άουτ, με μία ακόμη εκτέλεση στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους να φέρνει το 1-1 με τον Τσούμπερ, ωστόσο το τέρμα ακυρώθηκε για οφσάιντ του Βίντα δευτερόλεπτα πριν.

Εντέλει, το πρώτο 45λεπτο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο να έχει το προβάδισμα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος ψάχνοντας την ισοφάριση και δεν άργησαν να τη βρουν. Ήταν στο 53’, όταν ο Μάνταλος βρήκε από αριστερά τον Πινέδα μέσα στην περιοχή κι εκείνος μετά το αρχικό... τσαφ με την μπάλα, κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα του Μπλάνκο!

Κι ενώ όλα έδειχναν πως το ματς αλλάζει άρδην, ήρθε ένα ολέθριο λάθος του Στάνκοβιτς, που έστειλε την μπάλα πάνω στον Βιτίνια και εν συνεχεία τον ανέτρεψε εντός περιοχής, να φέρει και πάλι τη Μαρσέιγ στη θέση του οδηγού.

Ο Αυστριακός δέχτηκε αρχικά κίτρινη κάρτα αλλά η απόφαση άλλαξε μέσω VAR, με τον γκολκίπερ της ΑΕΚ να αποβάλλεται. Ο Αθανασιάδης πήρε θέση κάτω από τα δοκάρια αλλά δεν μπόρεσε να αποτρέψει το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Χαρίτ (60’).

Κάπου εκεί, με αριθμητικό μειονέκτημα αλλά και εις βάρος της σκορ, η ΑΕΚ άρχισε να δυσκολεύεται και στο 68’ υπέπεσε και σε νέο πέναλτι, μετά από μαρκάρισμα του Άμραμπατ στον Λόντι – με την απόφαση πάντως να κρίνεται τουλάχιστον αυστηρή.

Ο Βερετού ευστόχησε για το 3-1, με τους Μασσαλούς να καθαρίζουν κάπου εκεί το ματς.

Στο 79’ ο Αθανασιάδης σταμάτησε σουτ του Σαρ και δύο λεπτά αργότερα είπε «όχι» και στον Ομπαμεγιάνγκ, ενώ στο 86’ ο Σαρ σκόραρε αλλά το γκολ του ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Ακολούθησαν από μία καλή στιγμή για κάθε ομάδα (90+5’ Κοντογκμπιά και 90+4’ Τσούμπερ), με το 3-1 εντέλει να μην αλλάζει.

Μαρσέιγ (Τζ. Γκατούζο): Μπλάνκο, Κλος (88’ Μεϊτέ), Μπεμπά, Μπαλέρντι, Λόντι, Χαρίτ (74’ Ομπαμεγιάνγκ), Ρονζιέ, Κοντογκμπιά, Βερετού (88’ Ναντίρ), Βιτίνια (74’ Σαρ), Εντιαγέ

ΑΕΚ (Μ. Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ (46’ Πόνσε), Μουκουντί, Βίντα, Χατζισαφί (43’ Μοχαμάντι), Σιμάνσκι (75’ Γαλανόπουλος), Γιόνσον, Άμραμπατ (75’ Ελίασον), Πινέδα, Μάνταλος (59’ Αθανασιάδης), Τσούμπερ