Έκανε… εκδρομή στο Βελιγράδι και ανέβηκε τρίτος ο Παναθηναϊκός AKTOR!

Ο Παναθηναϊκός AKTOR ήταν κυρίαρχος από την αρχή του ματς και νίκησε με σκορ 89-76 τον Ερυθρό Αστέρα

Έκανε... περίπατο στο Βελιγράδι ο Παναθηναϊκός AKTOR!
Οι «πράσινοι» νίκησαν με σκορ 89-76 τον Ερυθρό Αστέρα στη «Stark Arena», ανέβηκαν στο 19-11 στη βαθμολογία και πλέον βρίσκονται στην τρίτη θέση, μετά τα υπόλοιπα αποτελέσματα της ημέρας! Πλέον, ακολουθεί για το «τριφύλλι» το κρίσιμο εντός έδρας ματς με την Μπαρτσελόνα την Παρασκευή (22/03, 21:15).

Από το πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν «βομβάρδισε» το καλάθι της σέρβικης ομάδας (12/21 τρίποντα), παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα με σκορ 20-29. Από εκεί και πέρα, η διαφορά ήταν σταθερά σε διψήφιο αριθμό, με τον Ερυθρό Αστέρα να μη δείχνει ποτέ ικανός να μειώσει περισσότερο από τους 8-9 πόντους.
Κορυφαίος των νικητών ήταν ο τρομερός Ματίας Λεσόρ, που έπαιξε 37 λεπτά και σκόραρε 19 πόντους, μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές την μπάλα και έκανε 3 κοψίματα! «Μαέστρος» ο Κώστας Σλούκας με double-double (17π., 10α.), ενώ καλή εμφάνιση έκανε ο Ντίνος Μήτογλου με 17 πόντους. «Οικονομικοί» αλλά κομβικοί οι Κέντρικ Ναν (15π.) και Τζέριαν Γκραντ (12π., 4ρ., 5α.).
Από τους γηπεδούχους, που έπεσαν στο 10-20 και συνεχίζουν τα... διαδικαστικά παιχνίδια, 19 πόντους είχε ο Ντέγιαν Νταβιντόβατς, όσους μέτρησε και ο Νεμάνια Νέντοβιτς, που μοίρασε και 7 ασίστ.

Ο Ερυθρός Αστέρας προηγήθηκε με 2-0 χάρη σε λάθος του Ναν και εύστοχες βολές του Χάνγκα, ενώ ο Μπολομπόι έβαλε τρίποντο για το 5-2. Ο Παναθηναϊκός AKTOR μείωσε με σουτ του Γκριγκόνις από μέση απόσταση, ενώ ο Μήτογλου απάντησε στο κάρφωμα του Γκεντράιτις με 4 σερί πόντους και έδωσε στους φιλοξενούμενους το πρώτο προβάδισμα με σκορ 7-8. Ο Έλληνας φόργουορντ συνέχισε να βρίσκεται σε… οίστρο και έβαλε τρίποντο (7-11), με τον Μίτροβιτς να καρφώνει στην άλλη πλευρά για το 9-11. Οι «πράσινοι» συνέχισαν δυναμικά με τρία συνεχόμενα μακρινά σουτ από Μήτογλου, Γκριγκόνις και Σλούκα, φτάνοντας στο +9 (11-20). Ο Νέντοβιτς έδωσε μια πρώτη απάντηση με τυχερό τρίποντο, ωστόσο ο Ναν έκανε το ίδιο αμέσως γράφοντας το 14-23. Ο Τεόντοσιτς ευστόχησε σε 4 συνεχόμενες βολές και έγραψε το 18-23, ενώ ο Σλούκας και ο Ναν έκαναν 7 τα τρίποντα του Παναθηναϊκού AKTOR και υπέγραψαν το 20-29 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Γκραντ με δύσκολο γκολ-φάουλ έφερε τους φιλοξενούμενους σε διψήφιο προβάδισμα (20-32). Ο Λεσόρ με συνεχόμενους πόντους ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 22-36, ενώ ο Μπολομπόι με χουκ μείωσε σε 26-37. Ο Παναθηναϊκός AKTOR συνέχισε να σκοράρει πολύ εύκολα με τους Γκραντ και Σλούκα, μένοντας στο +13 (30-43) παρά κάποια εύκολα καλάθια του Νταβιντόβατς. Ο Ίλιτς με δύο συνεχόμενα καρφώματα μείωσε, όμως ο Ναν ευστόχησε για τρεις και έγραψε το 34-46. Ο θετικός Νταβιντόβατς με νέο μακρινό σουτ έγραψε το 37-46, ενώ έκλεψε και έφερε το κάρφωμα του Μπολομπόι για το 39-46. Ο Γκριγκόνις έδωσε λύση και επανέφερε το διψήφιο προβάδισμα των φιλοξενούμενων (39-49), με τον Νταβιντόβατς να βάζει και πάλι βολές για το 41-49. Ο Σλούκας απάντησε από τη γραμμή και το ημίχρονο έληξε 41-51.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, ο Νταβιντόβατς έφτασε τους 12 πόντους και μείωσε σε 44-51. Ο Γκραντ με δύσκολο καλάθι απάντησε, όμως ο Σμαρτ έφτασε μέχρι το καλάθι για το 46-53. Ο Μήτογλου έδωσε μία ακόμη λύση με τρίποντο, πριν ο Λεσόρ κλέψει και καρφώσει στον αιφνιδιασμό για το 46-58. Ο Νέντοβιτς μείωσε προσωρινά, όμως ο Γάλλος σέντερ ξανακάρφωσε για το 48-60. Ο Ερυθρός Αστέρας αντέδρασε και πάλι, με τον Νέντοβιτς και τον Ίλιτς να γράφουν το 52-62, όμως ο Λεσόρ βοήθησε σε άμυνα και επίθεση ώστε να διαμορφωθεί το 52-68, με ένα εμφατικό κάρφωμα μπροστά στον Γκιλέσπι να ολοκληρώνει το προσωπικό του σερί. Η τρίτη περίοδος έληξε 56-70 με καλάθι του Νταβιντόβατς.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με γκολ-φάουλ του Νταβιντόβατς για το 59-70, πριν ο Σλούκας βάλει μεγάλο τρίποντο για το 59-73. Ο Νέντοβιτς έβαλε μετά από ώρα μακρινό σουτ για το 63-73, ενώ ο Νταβιντόβατς μείωσε σε 65-73. Ο Γκραντ μετά από τις πολλές διακοπές έδωσε κομβική λύση με τρίποντο (65-76), ενώ ο Μήτογλου με μακρινό σουτ έγραψε το 65-78. Ο Νέντοβιτς έριξε τη διαφορά στους 10 με τρίποντο (68-78), πριν ο Λεσόρ καρφώσει και πάλι για το 68-80. Ο Γάλλος κέρδισε αντιαθλητικό από τον Νταβιντόβατς και έγραψε το 70-82, ενώ ο Ίλιτς κάρφωσε μόνος του στο τρανζίσιον για το 72-82. Ο Ναν σκόραρε μετά από ωραία επαναφορά του Σλούκα (74-84), όμως ο Ερυθρός Αστέρας πλησίασε στο 76-84 με τον Νέντοβιτς. Ο Σλούκας έκλεψε την μπάλα από τον Νέντοβιτς και σκόραρε στον αιφνιδιασμό για το 76-86, βάζοντας ουσιαστικά τέλος στις όποιες ελπίδες της σέρβικης ομάδας με νέο καλάθι για το76-88.
Τα δεκάλεπτα: 20-29, 41-51, 56-70, 76-89