Καθάρισε με συνοπτικές διαδικασίες τον Τιαφό... o Tσιτσιπάς!

Και πέρασε στον 4ο γύρο του Indian Wells

Με... χαρακτηριστική ευκολία στην επόμενη φάση ο Στέφανος Τσιτσιπάς!

Ο Έλληνας τενίστας επικράτησε 2-0 σετ (6-3, 6-3) του Φράνσις Τιαφό και προκρίθηκε στη φάση των «16» του Indian Wells, περιμένοντας να μάθει τον αντίπαλό του από την αυριανή (11/03) αναμέτρηση των Αντρέι Ρούμπλεφ και Γίρι Λεχέτσκα.

Είναι μόλις η δεύτερη φορά που ο Τσιτσιπάς περνάει στη φάση των «16» του τουρνουά των ΗΠΑ, και το έκανε μάλιστα με άνεση σε μόλις 78 λεπτά. Στο πρώτο σετ, έκανε γρήγορα break στο δεύτερο γκέιμ και από εκεί και πέρα έφτασε με άνεση στο 6-3.

Στο δεύτερο σετ, η ίδια ιστορία σχεδόν επαναλήφθηκε, με τον Τσιτσιπά να παίρνει προβάδισμα 1-2 με break στο τρίτο γκέιμ, το οποίο δεν έχασε μέχρι και το τέλος του σετ. Μάλιστα, έβαλε στο τέλος το «κερασάκι στην τούρτα», αφού έκλεισε το ματς «σπάζοντας» ξανά το σερβίς του Αμερικανού, με αποτέλεσμα την οριστική του επικράτηση.

Aυτή ήταν η 3η επικράτηση του Τσιτσιπά σε 6 αναμετρήσεις με τον Τιαφό, ο οποίος στο παρελθόν τον έχει βάλει σε αρκετούς... μπελάδες, όμως αυτή τη φορά δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστικός.