Κρίμα κι άδικο γι’ αυτόν τον Παναθηναϊκό…

Το πάλεψε, αλλά…

Το πάλεψε, αλλά… Ο ψυχωμένος Παναθηναϊκός πάλεψε επί ίσοις όροις με τη Ρεάλ Μαδρίτης, ωστόσο ηττήθηκε 93-97 στη 2η παράταση και υποχώρησε στο 4-9. Οι «πράσινοι» κατέθεσαν περίσσιο πάθος και μαχητικότητα σε ένα ματς που βρέθηκαν να χάνουν ακόμα και με -14, όμως δεν είχαν με το μέρος τους τις λεπτομέρειες, όπως και την απαιτούμενη συγκέντρωση στα κρίσιμα σημεία.

Νέντοβιτς (27 πόντοι), Παπαπέτρου (18 πόντοι, 7 ριμπάουντ), Παπαγιάννης (14 πόντοι) και Μπέντιλ (13 πόντοι) οι κορυφαίοι για το «τριφύλλι», που δικαιούται να έχει πολλά παράπονα από τη διαιτησία. Ο Ταβάρες (20 πόντοι, 14 ριμπάουντ) στην κανονική διάρκεια και ο Αμπάλδε (19 πόντοι, 6 ασίστ, 4 ριμπάουντ) στις δύο παρατάσεις, έκαναν τη μεγαλύτερη ζημιά στην ομάδα του Βόβορα.

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού ξεκίνησαν το παιχνίδι με διάθεση και ενέργεια στην άμυνα, κάτι που τους έδωσε ώθηση. Με τους ψηλούς να παίρνουν πρωτοβουλίες επιθετικά, το «τριφύλλι» πήρε μικρό προβάδισμα (11-6 στο 5’). Παρ’ όλα αυτά, η Ρεάλ απάντησε με 5-0 (11-11 στο 7’), αφού επήλθε μπλακ-άουτ στο στρατόπεδο των γηπεδούχων. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους «πράσινους» να έχουν βραχεία κεφαλή (15-14), που μάλλον αδικεί την προσπάθεια και το πάθος τους.

Στην εκκίνηση του 2ου δεκαλέπτου, οι Μαδριλένοι ξεκίνησαν καλύτερα και εκμεταλλεύτηκαν τη χαλάρωση της άμυνας του Παναθηναϊκού. Πυροβολώντας από την περιφέρεια, η ομάδα του Λάσο έτρεξε επιμέρους σκορ 12-2 και ξέφυγε με +6 (17-23 στο 12’). Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Μπέντιλ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την απουσία του Ταβάρες από τη ρακέτα και με προσωπικό 5-0, μείωσε σε 22-23 (15’). Την ίδια ώρα, οι παίκτες του «τριφυλλιού» βελτίωσαν εκ νέου την αμυντική λειτουργία τους, αλλά δεν είχαν τον τρόπο να το εκμεταλλευτούν. Κι αυτό διότι οι «πράσινοι» δεν είχαν σκορ από την περιφέρεια. Έπρεπε να περάσουν 18 αγωνιστικά λεπτά για να ευστοχήσουν έξω από τα 6,75μ., με τον Παπαπέτρου να σπάει το… ρόδι μετά από 10 προσπάθειες (29-29)! Στο τελευταίο δίλεπτο του ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός μπλόκαρε επιθετικά και έκλεισε το 20λεπτο με -4 (29-33).

Η Ρεάλ ξεκίνησε… φουριόζα στην 3η περίοδο και με τους Ταβάρες, Ράντολφ να κυριαρχούν, απομακρύνθηκε με +14 (33-47 στο 25’). Κάπου εκεί ο Βόβορας άλλαξε την άμυνα της ομάδας του σε ζώνη, κάτι που βραχυκύκλωσε τους φιλοξενούμενους. Με τους Παπαπέτρου και Μακ να παίρνουν μπρος επιθετικά και βγάζοντας ενέργεια στα… μετόπισθεν, το «τριφύλλι» ανέβασε στροφές και έριξε τη διαφορά με το φινάλε του 3ου δεκαλέπτου (48-56). Ο Παναθηναϊκός είχε γυρίσει τελείως το μομέντουμ του αγώνα, παρότι η Ρεάλ βρήκε λύσεις στο πρόσωπο του Κάρολ στην εκκίνηση της 4ης περιόδου (55-60 στο 32’). Με μια άμυνα ζώνης που έκλεισε τους διαδρόμους, οι «πράσινοι» ανάγκασαν τους φιλοξενούμενους σε κακές επιλογές και λάθη.

Επιθετικά, ο Νέντοβιτς πήρε τ’ όπλο του και οδήγησε την ομάδα του σε σερί 7-0, που έφερε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά μετά από ώρα (68-66 στο 37’). Ακολούθησαν διαδοχικές άστοχες επιθέσεις από τις δύο ομάδες, με το «τριφύλλι» να χάνει την ευκαιρία για να κλειδώσει τη νίκη. Με 25 δευτερόλεπτα να απομένουν, η Ρεάλ είχε την επίθεση, με τον Τόμπκινς να αστοχεί σε τρίποντο και τον Γιουλ να ισοφαρίζει με φόλοου (68-68)! Ακολούθησε μια κάκιστη επίθεση από τον Παναθηναϊκό, με τον Νέντοβιτς να τρακάρει πάντως στον Τέιλορ, με συνέπεια οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι «πράσινοι» ξεκίνησαν καλύτερα και απέκτησαν μικρό προβάδισμα (75-71), ωστόσο οι Μαδριλένοι απάντησαν και πέρασαν μπροστά (77-79), με τον Αμπάλδε να παίρνει τη σκυτάλη από τους συμπαίκτες του. Με 7 δευτερόλεπτα να απομένουν για το φινάλε, ο Μποχωρίδης ευστόχησε δύο βολές και ισοφάρισε (79-79), ενώ στην αμέσως επόμενη φάση κέρδισε το επιθετικό φάουλ από τον Γιουλ με 3 δευτερόλεπτα για το τέλος. Παρ’ όλα αυτά, ο Παπαπέτρου δεν κατάφερε να ευστοχήσει σε buzzer beater τρίποντο νίκης και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν σε 2η παράταση.

Στην εκκίνηση του δεύτερου έξτρα πεντάλεπτου, η «βασίλισσα» μπήκε φουριόζα και καθοδηγούμενη από τον Αμπάλδε, απέκτησε μικρή διαφορά (82-85). Οι παίκτες του Βόβορα επιχείρησαν να επιστρέψουν, ωστόσο κάποια… φαλτσοσφυρίγματα των διαιτητών (επιθετικό φάουλ του Νέντοβιτς, εξόφθαλμο φάουλ του Τόμπκινς στον Μπέντιλ που δεν δόθηκε), έφεραν τους Μαδριλένους στο +6 (85-91), ένα περίπου λεπτό πριν το τέλος. Στα τελευταία κρίσιμα δευτερόλεπτα, η ομάδα του Λάσο διατήρησε την ψυχραιμία της από τη γραμμή των βολών κι έφτασε στη νίκη (93-97).

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 29-33, 48-56, 68-68, 79-79 (παρ.), 93-97 (2η παρ.).

Παναθηναϊκός (Βόβορας): Μακ 6 (6 ασίστ), Παπαγιάννης 14, Μποχωρίδης 4, Παπαπέτρου 18 (7 ριμπ.), Κασελάκης, Καλαϊτζάκης, Φόστερ 1, Νέντοβιτς 27, Γουάιτ 2, Μήτογλου 4, Μπέντιλ 13, Σαντ-Ρος 4.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Κοζέρ 4, Ράντολφ 18, Φερνάντεθ 1, Αμπάλδε 19 (6 ασίστ, 4 ριμπ.), Λαπροβίτολα, Ντεκ 6, Γκαρούμπα, Κάρολ 11, Ταβάρες 20 (14 ριμπ.), Γιουλ 6 , Τόμπκινς 12, Τέιλορ.