Λεβαδειακός - Ολυμπιακός 1-1: Αναβολή στη στέψη

Θα περιμένει για την στέψη ο Ολυμπιακός που κόλλησε στην Βοιωτία (1-1)

Δεν έγινε η στέψη του Ολυμπιακού στην Βοιωτία. Οι ερυθρόλευκοι «κόλλησαν» στο 1-1 με τον Λεβαδειακό.

Μοιρασμένο σε γενικές γραμμές το πρώτο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να αιφνιδιάζουν τους Πειραιώτες. Στο 43ο λεπτό ο Βασιλείου εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των Μάρτιντς και Νικολάου και με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Καπίνο.

Απόλυτο αφεντικό ήταν στο γήπεδο η ομάδα του Τάκη Λεμονή στο δεύτερο ημίχρονο. Οι ερυθρόλευκοι έχασαν πολλές ευκαιρίες και τελικά βρήκαν στο φινάλε την λύση με τον Όσκαρ Καρντόσο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με σουτ από κοντινή απόσταση στο 89ο λεπτό. Φωνάζουν σωστά για πέναλτι που δεν τους δόθηκε οι φιλοξενούμενοι, καθώς ο Τριποτσέρης έκανε χέρι στην περιοχή στο 82'.

Το ματς:

Ματς χωρίς ρυθμό στα πρώτα λεπτά στην Βοιωτία. Τόσο οι παίκτες του Λεβαδειακού, όσο και αυτοί του Ολυμπιακού έψαχναν τα πατήματά τους στο γήπεδο και τα πρώτα λεπτά πέρασαν χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο. Μετά το πρώτο τέταρτο οι ερυθρόλευκοι πήραν την μπάλα στα πόδια τους κι άρχισαν να φέρνουν με μεγαλύτερη ευκολία την μπάλα κοντά στην περιοχή του Ναμάσκο, χωρίς όμως να απειλούν ιδιαίτερα.

Με το πέρασμα των λεπτών οι Πειραιώτες ανέβασαν κάπως την απόδοσή τους και οι Βοιωτοί κλείστηκαν στο μισό γήπεδο. Πάντως, οι παίκτες του Λεμονή που είχαν μπροστάρη τον αρκετά δραστήριο, Τσόρι, δεν μπόρεσαν να βγάλουν κάποια κλασική ευκαιρία . Στο φινάλε του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι ρίσκαραν και βγήκαν μπροστά όμως βρήκαν τον Καπίνο σε ετοιμότητα. Στο 43’ και σε μια ανύποπτη φάση ο Μάρτινς πιέστηκε, ο Νικολάου έδιωξε πάνω στον Ρέτσο και ο Βασιλείου έγινε κάτοχος της μπάλας και με ψύχραιμο πλασέ έστειλε τον Λεβαδειακό με το προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Πολύ καλύτερος ήταν ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Λεμονής πέρασε από το ξεκίνημα τον Καρντόσο και στη συνέχεια με την είσοδο και των Καμπιάσο, Μάριν βελτίωσε πάρα πολύ την εικόνα της ομάδας του. Οι ερυθρόλευκοι είχαν την κατοχή της μπάλας και μετά την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού στρίμωξαν για τα καλά τους παίκτες του Λεβαδειακού.

Οι ευκαιρίες διαδέχονταν η μία την άλλη, με τους Βοιωτούς να μην μπορούν να βγουν από την περιοχή τους και να πάρουν ανάσες. Στο τελευταίο διάστημα του παιχνιδιού ο Σεμπά ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και δημιούργησε ρήγματα από τα δεξιά, με αποτέλεσμα να υπάρξουν νέοι διάδρομοι προς την περιοχή του Ναμάσκο που τελικά νικήθηκε από τον Καρντόσο στο 89ο λεπτό.

Λεβαδειακός (Δημήτρης Φαράντος): Ναμάσκο, Μουλόπουλος, Τριποτσέρης, Βούρος (65’ Μεντί), Μιλιάζες (90+2' Κουλιμπαλί), Νιάσε, Καραχάλιος, Τόνι Σίλβα, Καραμπουέ, Σουμπίνιο, Βασιλείου (84' Λάτσι)

Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Καπίνο, Παρέδες, Νικολάου, Ρέτσος, Σισοκό, Μπουχαλάκης, Μάρτιντς, Σεμπά, Ελιουνούσι (54’ Καμπιάσο), Τσόρι (54’ Μάριν), Ανσαριφάρντ (46’ Καρντόσο)