Μακάμπι και απουσίες λύγισαν τον Παναθηναϊκό

Έδωσε μεγάλη μάχη στο Βελιγράδι, ωστόσο ξέμεινε από λύσεις

Έκανε ό,τι μπορούσε αλλά έφυγε με σκυμμένο το κεφάλι από το Βελιγράδι ο Παναθηναϊκός AKTOR!

Oι «πράσινοι» προσπάθησαν παρά τις απουσίες (Σλούκας, Βιλντόσα, Μπαλτσερόφσκι, Μαντζούκας και στην πορεία Ναν), ωστόσο τελικά ηττήθηκαν με σκορ 90-75 από τη Μακάμπι, παρόλο που το τελικό αποτέλεσμα δεν αντικατοπτρίζει το ανταγωνιστικό πρόσωπο που έδειξαν στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης. Με αυτόν τον τρόπο, το «τριφύλλι» έπεσε στο 14-9 και οι Ισραηλινοί ανέβηκαν στο 13-10, κερδίζοντας και την ισοβαθμία.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR μπήκε καλά στο ματς και ήταν κυρίαρχος στα πρώτα 15 λεπτά του ματς, καταφέρνοντας να παίξει καλή άμυνα και να ελέγξει τον ρυθμό. Σταδιακά, η Μακάμπι πήρε τα ηνία με τους «πράσινους» να χάνουν την επιθετική τους συγκέντρωση και την αμυντική τους συνοχή, με αποτέλεσμα το σκορ να γίνει 55-42 υπέρ των Ισραηλινών.

Κάπου εκεί, επιστρατεύτηκαν οι Κώστας Αντετοκούνμπο και Παναγιώτης Καλαϊτζάκης, οι οποίοι έβαλαν το «τριφύλλι» ξανά στο ματς και το βοήθησαν να πλησιάσει στο καλάθι. Παρόλα αυτά, στα τελευταία λεπτά το «ντεπόζιτο» των φιλοξενούμενων ήταν άδειο και οι λύσεις τους ελάχιστες, με αποτέλεσμα την πρώτη ήττα μετά από 4 σερί νίκες.

Το ματς ξεκίνησε με τρίποντα από αμφότερες τις ομάδες, δια χειρός Κοέν και Μήτογλου για το 3-3, με τον Ναν να βάζει βολές για το 3-5. Ο Παναθηναϊκός ήταν άστοχος στο ξεκίνημα παρά τις καλές του επιθέσεις, όμως βρήκε λύσεις με δύο βολές του Ναν για το 5-7. Ο Μπόλντγουιν απάντησε με τρίποντο για το προσπέρασμα της Μακάμπι (8-7), ενώ ο Κοέν έβαλε το δεύτερο προσωπικό του μακρινό σουτ για το 11-7. Ο Ναν μείωσε γρήγορα σε 11-9 από μέση απόσταση, ενώ ο Μπράουν έβαλε μία βολή για το 12-9. Ο Μήτογλου έβαλε τρίποντο και ισοφάρισε σε 12-12, ενώ Νίμπο και Λεσόρ σκόραραν από κοντά για το 16-14 της Μακάμπι. Ο Κόλσον έβαλε σουτάκι από μέση απόσταση, ενώ ο Γκραντ ισοφάρισε με μακρινό σουτ σε 18-18. Ο Αμερικανός έβαλε μπροστά τους πράσινους με μία βολή (18-19), ενώ ο Παπαπέτρου πέτυχε πολύ δύσκολο καλάθι για το 18-21 της πρώτης περιόδου.

Ο Παναθηναϊκός ΑΚΤΟR μπήκε δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Ναν έβαλε τρίποντο και ο Μήτογλου σκόραρε φόλοου για το 20-26, ενώ λίγο αργότερα ο Κώστας Αντετοκούνμπο κάρφωσε για το 23-28. Ο Μπλατ έβαλε το δεύτερο δικό του μακρινό σουτ για το 26-28, ενώ ο Γκραντ απάντησε πάνω σε ασφυκτική άμυνα για το 26-31. Ο Μπόλντγουιν πήρε τη σκυτάλη και μείωσε σε 29-31 με γκολ φάουλ, ενώ οι φιλοξενούμενοι πήραν συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ και βρήκαν σερί πόντους του Ναν για το 29-35. Ο Κόλσον βρήκε λύση και μείωσε, ενώ ο Νίμπο έγραψε το 33-35 μετά από… βόλεϊ της Μακάμπι στη ρακέτα. Ο Ντιμπαρτολομέο με τρεις βολές έβαλε μπροστά τη Μακάμπι (36-35), ενώ ο Λεσόρ πέτυχε μία δικιά του για τη νέα ισοπαλία (36-36). Ο Μπράουν από τη γραμμή διαμόρφωσε το 38-36, ενώ δημιούργησε ωραία το κάρφωμα του Νίμπο και στη συνέχεια έβαλε τρίποντο για το 43-36.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Κοέν έκανε τρία τα τρίποντά του και έγραψε το 46-36. Ο Μήτογλου πήρε το τέταρτό του φάουλ και πέτυχε τις βολές για το 46-38, ενώ ο Γκραντ μείωσε με φλόουτερ σε 48-40 μετά από καλάθι του Μπόλντγουιν. Ο βιρτουόζος Μπράουν σκόραρε με πολύ δύσκολο τρόπο για το 50-40, ενώ ο Μπόλντγουιν έβαλε δύο βολές μετά από λάθος για το 52-40. Ο Ναν βρήκε τον Αντετοκούνμπο και αυτός κάρφωσε εντυπωσιακά, όμως ο Μπόλντγουιν πέτυχε πολύ δύσκολο τρίποντο για το 55-42. Ο Γκραντ με παλικαρίσιο τρόπο μείωσε μετά από ριμπάουντ σε 55-44, ενώ μετά από σημαντικές άμυνες του Αντετοκούνμπο σκόραρε ξανά για το 55-46. Ο Καλαϊτζάκης με βολές έριξε κι άλλο τη διαφορά (55-48), ενώ ο τρομερός Αντετοκούνμπο έκλεψε και κάρφωσε για το 55-50. Ο Γκριγκόνις μείωσε στο τρίποντο (55-52), όμως ο Ριβέρο έδωσε μια λύση από κοντά για το 57-52. Ο Καλαϊτζάκης και ο Αντετοκούνμπο διαμόρφωσαν το 59-56, ενώ ο πρώτος έβαλε buzzer beater τρίποντο στην τρίτη περίοδο για το 62-59.

Στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου, ο Κόλσον έβαλε δύο βολές για το 64-59, όμως ο Γκριγκόνις απάντησε με το πρώτο του τρίποντο για το 64-62. Ο Μπόλντγουιν έκανε ζημιά με συνεχόμενους πόντους, γράφοντας το 70-64, όμως ο τρομερός Καλαϊτζάκης μείωσε σε 70-66. Ο ασταμάτητος Μπόλντγουιν πέτυχε γκολ φάουλ και υπέγραψε το 73-66, ενώ ο Μπράουν ανέβασε τη διαφορά στο +9 (75-66). Ο Καλαϊτζάκης έβαλε συνεχόμενα τρίποντα και μείωσε σε 77-72, όμως ο Νίμπο έβαλε κρίσιμο καλάθι για το 79-72. Ο Κόλσον με τρίποντο από την κορυφή έδωσε τη χαριστική βολή στους «πράσινους» για το 82-73, ενώ δύο βολές του Μπράουν τέλειωσαν το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 43-36, 62-59, 90-75

Πηγή: sport-fm.gr