Έπεσε ηρωικά στη Μαδρίτη ο «λαβωμένος» Ολυμπιακός

Γνώρισε την ήττα με 90-85

Έπεσε… όρθιος στη Μαδρίτη ο Ολυμπιακός!

Αν και η Ρεάλ ξέφυγε ακόμη και στο +24 (60-36), οι λειψοί «ερυθρόλευκοι» πάλεψαν, αλλά στο τέλος γνώρισαν την ήττα 90-85.

Με τους Πετρούσεφ, Πίτερς, Μπραζντέικις, Κάναν και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Στο πρώτο δίλεπτο, οι «ερυθρόλευκοι» μάτσαραν την ενέργεια της Ρεάλ είχαν ένα μικρό προβάδισμα με Γουόκαπ και Πετρούσεφ (4-7). Ωστόσο, στη συνέχεια, οι Πειραιώτες είχαν τη μία κακή επιλογή πίσω από την άλλη, δίνοντας συνεχώς καλάθια στο ανοικτό γήπεδο στη «βασίλισσα», η οποία με Καμπάτσο-Πουαριέ έκανε σερί 10-0, για το +7 (14-7), στο 5’. Ο Πίτερς διέκοψε αυτό το σερί προσωρινά, αλλά ακολούθως οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν έναν καταιγισμό έξω από τα 6,75μ., με αποτέλεσμα να εκτοξεύσουν τη διαφορά στο +19 (30-11), στο 9’. Στην τελευταία επίθεση, ο ΜακΚίσικ διαμόρφωσε το 30-13 της πρώτης περιόδου.

Με περισσότερη συγκέντρωση και πιο σκληρή άμυνα μπήκε ο Ολυμπιακός στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, με τους ΜακΚίσικ και Σίκμα να μειώνουν (35-22), μέχρι το 14’. Όμως, αμέσως η Ρεάλ βρήκε ξανά το… χέρι της από την περιφέρεια και με Μούσα και Ρούντι, ξέφυγε στο +21 (47-26), στο 18’. Στα τελευταία δύο λεπτά, ο Σίκμα κρατούσε επιθετικά την ομάδα του Πειραιά, η οποία ήταν τραγικά άστοχη στα σουτ έξω από τα 6,75μ. (2/15 τρίποντα), με τη «βασίλισσα» να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το +22 (52-30).

Ρεάλ Μαδρίτης-Ολυμπιακός 90-85

Με τον Μούσα ασταμάτητο και ειδικά έξω από τα 6,75μ. η Ρεάλ πήγε στο +24 (60-36), στην αρχή του δεύτερου μέρους. Η αντίδραση του Ολυμπιακού ήρθε με τρίποντα από Πίτερς και Παπανικολάου, με τη διαφορά να πέφτει κάτω από τους 20 πόντους (62-44), στο 25’. Ο Πουαριέ «ξεκόλλησε» προσωρινά τους γηπεδούχους, με τους Πειραιώτες να απαντούν με Παπανικολάου και Κάναν, μειώνοντας ακόμη περισσότερο (64-51), στο 27’. Τα τελευταία λεπτά ήταν με καλάθια μία σου και… μία μου, με τη διαφορά αυτή να διατηρείται μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου (68-55).

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την τέταρτη περίοδο με απανωτές καλές άμυνες και σερί 6-0 με μπροστάρη τον Μήτρου-Λονγκ, ρίχνοντας τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (68-61), στο 32’. Ωστόσο, ακολούθησαν πολύ φθηνά λάθη από τους παίκτες του Μπαρτζώκα που έδωσαν εύκολα καλάθια στο ανοικτό γήπεδο στη Ρεάλ, η οποία με πρωταγωνιστή τον Χεζόνια, πήγε στο +14 (80-66), στο 35’. Οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν αντίδραση και με ΜακΚίσικ και Παπανικολάου μείωσαν ακόμη περισσότερο (82-78), στο 37’. Η «βασίλισσα» απάντησε με άμυνες και σερί 4-0 από τον Μούσα (86-78). Ο αρχηγός απάντησε εκ νέου και έφερε το ματς στο -3 (86-83), με τον Καμπάτσο να δίνει «ανάσα» στους γηπεδούχους (88-83), στα 24’’ πριν τη λήξη. Ο Μήτρου-Λονγκ μείωσε, με τον Αργεντινό να κάνει 2/2 από τη γραμμή, για το 90-85, στα 9,5’’, όπου αυτό ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 30-13, 52-30, 68-55, 90-85

Πηγή: sport-fm.gr