«Μπλόκο» της ηρωικής Λαμίας στον Παναθηναϊκό!

Απίστευτο παιχνίδι στη Λεωφόρο

Παναθηναϊκός και Λαμία ήρθαν ισόπαλοι με σκορ 2-2 στη Λεωφόρο, για την 23η αγωνιστική της Stoiximan Super League, μετά από ένα παιχνίδι με... πολλές συγκινήσεις.

Οι «πράσινοι» είχαν δοκάρι στο 8’ με τον Σπόραρ, είδαν την ομάδα της Φθιώτιδας να μένει με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μαρτίνεθ στο 39’ και τον Καρλίτος να της δίνει το προβάδισμα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, για να έρθει η ισοφάριση πριν την ανάπαυλα με τον Μπερνάρ...

Μάλιστα, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι, με τον ερχόμενο από τον πάγκο Γερεμέγεφ να του δίνει προβάδισμα στο 59’. Ο Τσιλούλης έφερε το ματς στα ίσα στο 68ο λεπτό, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία και για το 2-3 στο 79’, όπως και ο Σπόραρ στο 94', ενώ ο Κώτσιρας είχε κι αυτός δοκάρι στο πέμπτο λεπτό του επιπλέον χρόνου!

Το «τριφύλλι» έδειξε ένα πρόσωπο που δεν μας είχε συνηθίσει, παρουσιάζοντας επιπολαιότητα στην αντιμετώπιση συγκεκριμένων φάσεων και καταστάσεων σε άμυνα κι επίθεση, με αποτέλεσμα να υποχρεωθεί σε μια οδυνηρή «γκέλα».

Έτσι, ο Παναθηναϊκός έφτασε τους 51 βαθμούς, πέρασε στην πρώτη θέση με ματς περισσότερο, ενώ φιλοξενεί την Κηφισιά την επόμενη Κυριακή (25/02). Με την έκτη Λαμία να ανεβαίνει στους 34 πόντους, έχοντας να υποδεχτεί την ΑΕΚ μια ημέρα νωρίτερα, την επόμενη αγωνιστική.

Το ματς:

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με την… κλασική συνταγή στο ματς, πιέζοντας ψηλά τον αντίπαλο και κυκλοφορώντας την μπάλα με ηρεμία για να βρει τις προϋποθέσεις να απειλήσει.

Κάτι που συνέβη για πρώτη φορά μόλις στο 8’, μετά την ωραία κάθετη πάσα του Μαντσίνι στον Σπόραρ που σούταρε από δύσκολη γωνία και δεξιά της περιοχής, για να στείλει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Κοσέλεφ!

Η Λαμία δυσκολεύτηκε πολύ να πάρει μπάλα, αναγκαζόμενη να αμύνεται όλη πίσω από την μπάλα και να περιμένει μήπως καταφέρει να χτυπήσει σε κάποια αντεπίθεση, χωρίς όμως να το πετύχει.

Ο Βέρμπιτς έδωσε την θέση του στον Αϊτόρ μόλις στο 14’, ενώ η ατυχία χτύπησε εκ νέου την πόρτα των «πράσινων»... Με τον δεύτερο τραυματισμό, του Χουάνκαρ στο 23ο λεπτό, να υποχρεώνει τον Τερίμ να κάνει και δεύτερη αναγκαστική αλλαγή, αλλάζοντας εκ των πραγμάτων και την αριστερή του πτέρυγα!

Όσο περνούσε η ώρα, ο Παναθηναϊκός έχανε το «καθαρό» μυαλό του, με τις ενέργειες των παικτών του στο επιθετικό τρίτο του γηπέδου να γίνονται υπό καθεστώς προχειρότητας και… αχρείαστης πίεσης.

Ακόμα και έτσι, βέβαια, ήταν εκείνος που είχε μια καλή στιγμή με τον Αϊτόρ στο 26’, αλλά και την χαμένη ευκαιρία τρία λεπτά μετά, από την κεφαλιά του Ακαϊντίν η οποία πέρασε ελάχιστα άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να αμύνονται σθεναρά, έμειναν δίκαια με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Μαρτίνεθ για το «δολοφονικό» τάκλιν στον Ακαϊντίν στο 39’, αλλά βρήκαν εκείνοι πρώτοι γκολ...

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Καρλίτος πέτυχε γκολ… ποίημα, καθώς πέρασε πέντε αντιπάλους και με πλασέ στην απέναντι γωνία του Ντραγκόφσκι, έκανε το 0-1!

Τελικά, το «τριφύλλι» κατάφερε να απαντήσει και μάλιστα άμεσα. Στο 45’+3’ συγκεκριμένα, μετά απο φάση διαρκείας και τον Μαντσίνι να «σπάει» στον επερχόμενο Μπερνάρ, που σούταρε, η μπάλα κόντραρε στον Νούνιες και κατέληξε στην εστία του Κοσέλεφ, με το 1-1 να είναι σκορ ημιχρόνου!

Το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να παίζει με σύστημα 4-4-2 πλέον, καθώς ο Γερεμέγεφ είχε αντικαταστήσει τον Βιλένα στην ανάπαυλα, και να ψάχνει το… γρήγορο 2-1. Με τον Σουηδό επιθετικό, μάλιστα, να αστοχεί σε κεφαλιά στο 49ο λεπτό.

Πριν συμπληρωθεί μια ώρα παιχνιδιού, ο Βόκολος θέλησε να «απαντήσει» στο επιθετικό δίδυμο του αντιπάλου, με έναν ακόμα στόπερ, βάζοντας τον Κορνέζο αντί του Καρλίτος, που χειροκροτήθηκε θερμά.

Ωστόσο, υπολόγιζε… χωρίς τον Γερεμέγεφ, ο οποίος μετά από την πάσα του Μαντσίνι στον Βαγιαννίδη και το γύρισμα του δεύτερου προς το πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, φτάνοντας τα επτά τέρματα και κάνοντας το 2-1 στο 59’!

Μλαντένοβιτς και Μαντσίνι σπατάλησαν δύο σουτ που θα μπορούσαν να αυξήσουν το προβάδισμα της ομάδας τους ακολούθως, για να έρθει η… ψυχρολουσία από πλευράς Λαμίας στο 68ο λεπτό. Όταν ο Τσιλούλης με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι από τη σέντρα του Τόσιτς έφερε το ματς στα ίσα!

Κάπου εκεί, οι γηπεδούχοι έχασαν το μυαλό τους, ξανά, πιέζοντας μεν ασφυκτικά για το 3-2 αλλά παίζοντας παράλληλα με γεμίσματα και γρήγορες πάσες, χωρίς να καταφέρουν να απειλήσουν τον αντίπαλό τους. Με εξαίρεση μια φάση στο 73’ και το δυνατό σουτ του Μπερνάρ, που έδιωξε εντυπωσιακά ο Κοσέλεφ.

Η ομάδα της Φθιώτιδας παρέμεινε «ψυχωμένη», έκλεισε αποτελεσματικά τους χώρους και έχασε μια μεγάλη ευκαιρία για να «παγώσει» τη Λεωφόρο στο 79’, καθώς ο Τσιλούλης έστειλε την μπάλα άουτ από θέση μέσα αριστερά. Στο 90+4’ ο Τζανετόπουλος έδιωξε πάνω στη γραμμή την προσπάθεια του Σπόραρ και λίγα δευτερόλεπτα αργότερα το σουτ του Κώτσιρα σταμάτησε στο δοκάρι.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Βαγιαννίδης, Ακαϊντίν, Ούγκο, Χουάνκαρ (23' Μλαντένοβιτς), Ρούμπεν, Βιλένα (46' Γερεμέγεφ), Μπερνάρ, Μαντσίνι, Σπόραρ, Βέρμπιτς (14' Αϊτόρ).

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος) : Κοσέλεφ, Σιμόν, Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Σίντκλεϊ, Τζανδάρης, Νούνιες, Σλίβκα, Μαρτίνεθ, Καρλίτος (57' Κορνέζος), Τσιλούλης.