ΠΑΟΚ: Έκανε το καθήκον του στη Λαμία και βρέθηκε στο -12 από την κορυφή

Με τα γκολ των Ζαμπά και Μιχαηλίδη, ο ΠΑΟΚ πέρασε από τη Λαμία και... μάζεψε τη διαφορά από τον Ολυμπιακό

Σε ένα ματς που ταλαιπωρήθηκε στο πρώτο ημίχρονο από έντονη βροχόπτωση, ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε 2-0 της Λαμίας εκτός έδρας και έκλεισε με ιδανικό τρόπο την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος της Super League 1.

Μιχαηλίδης και Ζαμπά σκόραραν για τους Θεσσαλονικείς, που πλέον απέχουν δώδεκα βαθμούς από την κορυφή, μετά την ήττα του Ολυμπιακού από τον Άρη.

Πλέον οι Κυπελλούχοι στρέφουν το βλέμμα στη Γάνδη, ενώ η Λαμία παραμένει σε δύσκολη θέση και μπαίνει στα playouts ούσα στο -5 από τον Ατρόμητο.

Η βροχή που δυνάμωνε όσο περνούσε η ώρα δυσκόλεψε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων, με τις φάσεις να είναι λιγοστές στο πρώτο ημίχρονο.

Ένα σουτ του Φιλίπε στο 19ο λεπτό πέρασε άουτ δίχως να αγχώσει τον Πασχαλάκη, ενώ στο 35’ ο Ζαμπά σκόραρε μετά από κόρνερ, όμως το γκολ του ακυρώθηκε επειδή η μπάλα είχε βγει άουτ στην εκτέλεση.

Δύο λεπτά αργότερα ωστόσο, ο Βραζιλιάνος σκόραρε ξανά και το γκολ μέτρησε κανονικά. Ο Σβαμπ τον βρήκε στα αριστερά και ο εξτρέμ του ΠΑΟΚ μπήκε στην περιοχή σουτάροντας υποδειγματικά για το 1-0.

Ένα φάουλ του Προβυδάκη στο 40’ πέρασε άουτ δίχως να ανησυχήσει τον Πασχαλάκη, με την άστοχη κεφαλιά του Ελ Καντουρί στο 45’ να αποτελεί την τελευταία αξιοσημείωτη στιγμή του πρώτου μέρους.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε κάτω από καλύτερες συνθήκες, καθώς η βροχή έκοψε, με τους Θεσσαλονικείς να βρίσκουν δίχτυα ξανά, αυτή τη φορά με τον Μιχαηλίδη (52'). Ο Έλληνας αμυντικός έπιασε την καρφωτή κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Μουργκ και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Μετά και το 2-0, το γήπεδο... κατηφόρισε για λίγα λεπτά προς τη μεριά της Λαμίας, με τους Ζαμπά (55’, 61’) και Μουργκ (57’) να σπαταλούν μερικές σημαντικές ευκαιρίες για γκολ.

Η απάντηση από πλευράς γηπεδούχων ήρθε στο 67’, όταν ο Ελευθεριάδης είδε την κεφαλιά του να σταματά στο δεξί δοκάρι του Πασχαλάκη από πλεονεκτική θέση.

Οι γηπεδούχοι έψαξαν ένα γκολ που θα τους έβαζε ξανά στο ματς και ζήτησαν πέναλτι για χέρι του Κούρτιτς στο 77’, δίχως όμως να δοθεί κάτι. Ένα τακουνάκι του Άκπομ στο 87’ σταμάτησε στον Γκαραβέλη, με τον Μπανγκουρά να είναι άστοχος ένα λεπτό αργότερα.