Πήρε τρίποντο «χρυσάφι» επί του ΠΑΟΚ και… φουλάρει για Ευρώπη ο Παναθηναϊκός!

Με τέρμα του Αϊτόρ και... γκολάρα του Χουάνκαρ ο Παναθηναϊκός κέρδισε 2-1 τον ΠΑΟΚ

Σπουδαία νίκη για τον Παναθηναϊκό, οποίος επικράτησε με 2-1 του ΠΑΟΚ, μετά από ένα «γεμάτο» παιχνίδι στο «Απόστολος Νικολαΐδης», στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των φετινών play-offs της Super League 1.

Με τον Αϊτόρ να σκοράρει για έκτη φορά στο πρωτάθλημα, στο 34’ και τον Χουάνκαρ να κάνει… σεφτέ, με φοβερό σουτ στο 64’, οι «πράσινοι» πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων.

Οι Θεσσαλονικείς μείωσαν χάρη στο γκολ του Ζίβκοβιτς στο 70ο λεπτό, ενώ είδαν στο 8’ να ακυρώνεται ορθώς πέναλτι που είχαν κερδίσει αρχικά, για χέρι του Βέλεθ, με την χρήση VAR.

Έτσι, ο Παναθηναϊκός πέτυχε την πρώτη του νίκη στην διοργάνωση, «έπιασε» τον Άρη στην βαθμολογία και ανέβηκε στην τέταρτη θέση, φτιάχνοντας ψυχολογία παράλληλα στον δρόμο για την έξοδο στην Ευρώπη.

Την ώρα που ο ΠΑΟΚ υπέστη την πρώτη του ήττα μετά από 16 συνεχόμενα παιχνίδια στο ελληνικό πρωτάθλημα και το 3-2 στην Νεάπολη στις 5 Δεκέμβρη του 2021, μένοντας παράλληλα δεύτερος και στρέφοντας το ενδιαφέρον του στο πρώτο ευρωπαϊκό παιχνίδι με την Μαρσέιγ.

Το ματς:

Ο Παναθηναϊκός επεδίωξε να πρεσάρει ψηλά στο ξεκίνημα, για να πάρει αυτός την κατοχή και να απειλήσει, παίζοντας κυρίως από την δεξιά πλευρά του. Την ίδια ώρα, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να κλείσει τους διαδρόμους προς την εστία του κα να «χτυπήσει» με κάποια γρήγορη επίθεση, έχοντας μπλοκάρει την αριστερή πτέρυγα του αντιπάλου του.

Όπως κι έγινε τόσο στο 2’, με τον Κώτσιρα να κόβει τον Ζαμπά πριν γίνει επικίνδυνος, ενώ έξι λεπτά μετά οι Θεσσαλονικείς κέρδισαν πέναλτι, για χέρι του Βέλεθ σε νέα προσπάθεια του Ζαμπά. Με τον Πελίτο να διορθώνει την απόφασή του με την χρήση VAR, αφού δεν υπήρχε παράβαση στην φάση.

Οι «πράσινοι» πήραν μέτρα στη συνέχεια και κατάφεραν να βρουν δύο «κολλητές» φάσεις, στο 15ο και στο 16ο λεπτό. Όμως, ο Πασχαλάκης στην πρώτη και ο Άκπομ στην δεύτερη επενέβησαν εγκαίρως στις προσπάθειες των Παλάσιος και Κώτσιρα αντίστοιχα.

Παράλληλα, ο Παλάσιος σπατάλησε μια ακόμα καλή στιγμή, στο 20’, με το μομέντουμ να είναι ξεκάθαρα του Παναθηναϊκού και την ψυχολογία να μην αλλάζει ούτε και στην αναγκαστική αλλαγή του Βιγιαφάνιες, λόγω τραυματισμού, με τον Αλεξανδρόπουλο.

Ο ΠΑΟΚ πάτησε περιοχή ξανά στο 33ο λεπτό, με τον Ζίβκοβιτς να συγκλίνει και να σουτάρει, αλλά ο Αλεξανδρόπουλος έβαλε την κόντρα για να καταλήξει η μπάλα στην αγκαλιά του Μπρινιόλι.

Αντιθέτως, στο 34’, οι γηπεδούχοι δεν πέταξαν την δική τους ευκαιρία, καθώς ο Παλάσιος έβγαλε σέντρα ακριβείας στο δεύτερο δοκάρι όπου πετάχτηκε ο Αϊτόρ -αφήνοντας πίσω του τον Σάστρε- και με κεφαλιά έκανε το 1-0!

Μάλιστα, δύο λεπτά μετά, πρωταγωνίστησαν ξανά οι ίδιοι παίκτες, αλλά ο Ίνγκασον επενέβη αποτελεσματικά αυτή την φορά στο σουτ του Παλάσιος… Μετά από ωραία οργανωμένη επίθεση, στο 41’, ο Αϊτορ σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά συρτά, στερώντας από τον Παναθηναϊκό το 2-0.

Στην αμέσως επόμενη φάση, ήταν η σειρά του «δικέφαλου του Βορρά» να καταγράψει την καλύτερη του στιγμή, με τον Άκπομ να πατάει περιοχή από αριστερά, να σουτάρει από καλή θέση, αλλά να στέλνει την μπάλα… πλάγιο άουτ και τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ… φουριόζο, καθώς μέσα σε επτά λεπτά έφτιαξε περισσότερες φάσεις από ότι συνολικά στα πρώτα 45 λεπτά της αναμέτρησης!

Ο Μπρινιόλι απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Κούρτιτς στο 48’, εκείνο του Τσιγγάρα στο αμέσως επόμενο λεπτό πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό του δοκάρι, ενώ στο 52ο λεπτό ο Ελ Καντουρί… κατάφερε να αστοχήσει όντας αμαρκάριστος…

Και αφού δεν έγινε το 1-1, όπως συμβαίνει συνήθως, ήρθε το 2-0… Με τον Χουάνκαρ να «προειδοποιεί» στο 54’, με την σέντρα-σουτ του να περνάει άουτ.

Αλλά να πετυχαίνει με φοβερό σουτ δέκα λεπτά αργότερα το πρώτο του τέρμα με την φανέλα του Παναθηναϊκού και να δίνει στην ομάδα του μεγάλο προβάδισμα για τη νίκη!

Οι «ασπρόμαυροι» πάντως έβγαλαν αντίδραση και κατάφεραν να μειώσουν σχετικά γρήγορα, στο 70’, καθώς από γέμισμα του Κούριτς από αριστερά και αδράνεια στην αντίπαλη άμυνα, ο Ζίβκοβιτς με κοντινή προβολή πέτυχε το 2-1.