Σούπερ Τρι-Άρης καθήλωσε τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο

Έπιασε πάλι κορυφή (με ματς περισσότερο) με 29 βαθμούς μαζί με τον Ολυμπιακό

Έξι μήνες αήττητος εκτός έδρας, θα συμπληρώσει ο Άρης, που πέτυχε την 5η του νίκη σε έξι εκτός έδρας παιχνίδια στο πρωτάθλημα, μετά την επικράτηση επί του ΟΦΗ με 3-0, χάρη σε δύο τέρματα του Φακούντο Μπερτόλιο, στο 29’ και το 42’ και του Ματίγια με πέναλτι στο 76’. Με αυτό το τρίποντο οι Θεσσαλονικείς έφτασαν στην κορυφή με 29 βαθμούς τον Ολυμπιακό, έχοντας ένα ματς περισσότερο και έφτασαν συνολικά τα οκτώ εκτός έδρας ματς χωρίς ήττα, αφού για τελευταία φορά έχασαν στα πλέι-οφ από τον Ολυμπιακό στο Φάληρο την 1η Ιουλίου.

Οι «κίτρινοι» του Άκη Μάντζιου, είχαν μια εκρηκτική εκκίνηση στο ματς και απώλεσαν τρεις ευκαιρίες στο πρώτο δεκάλεπτο, ο ΟΦΗ απάντησε με ένα καλό δικό του δεκάλεπτο, όμως από εκεί και μετά κρίθηκαν στα πάντα από τα πόδια του Φακούντο Μπερτόλιο. Ο 30χρονος Αργεντινός στο 29ο λεπτό άνοιξε το σκορ εκμεταλλευόμενος ασθενή επέμβαση του Σωτηρίου, ενώ στο 42΄ ίσα που βρήκε την μπάλα για να σιγουρέψει πως η κεφαλιά του Μπεναλουάν θα καταλήξει στα δίχτυα, από το κόρνερ του Ματίγια.

Σπουδαία εμφάνιση και από τον Χαβιέ Ματίγια που στην ουσία δημιούργησε το 2ο γκολ και έβαλε το 3ο. Πολύ αδύναμος αμυντικά ο ΟΦΗ, κατάφερε να απειλήσει σε λίγα διαστήματα κυρίως με τον Νέιρα και να μείνει στους 15 βαθμούς. Αυτή ήταν η πρώτη φορά μετά από 20 χρόνια που ο Άρης έβαλε τρία γκολ στο Ηράκλειο απέναντι στον ΟΦΗ.

Ο Άρης μπήκε πάρα πολύ δυνατά στο ματς, αφού στα πρώτα πενήντα δευτερόλεπτα (!), είχε φτιάξει ήδη δύο φάσεις. Στα 18 δευτερόλεπτα, ο Σάντε Σίλβα με σουτ από δεξιά έξω από την περιοχή έκανε το σουτ με την μπάλα να φεύγει έξω, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση ο Μάνος πάσαρε στον Πορτογάλο με τον Σωτηρίου να πέφτει σωτήρια στα πόδια του για να μαζέψει την μπάλα. Ο Άρης συνέχισε να χτυπά στην θεωρητικά αδύναμη πλευρά του ΟΦΗ, με τον Σίλβα και πάλι να γίνεται παραλήπτης της μπάλας από δεξιά και να κάνει παράλληλο γύρισμα στην μικρή περιοχή, με τον Μάνο να μην προλαβαίνει για λίγο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Μετά από αυτό καταιγιστικό δεκάλεπτο για τον Άρη, ήταν η σειρά του ΟΦΗ να βγει μπροστά και να κάνει τέσσερις τελικές με τον Νέιρα με κυριότερες αυτές του 16ου λεπτού που χόρεψε τον Ροζ και σούταρε άουτ από καλή θέση μέσα από την περιοχή, ενώ στο 19’ το σουτ του Αργεντινού έφυγε έξω από την εστία. Όμως ο Άρης με μεθοδικότητα και εκμεταλλευόμενος τους κενούς χώρους, ειδικά από την αριστερή πλευρά της άμυνας του Άρη έφτασε στο γκολ, με τον Γκάμα στο 29ο λεπτό να περνά κάθετα στον Μάνο, αυτός σούταρε με το δεξί, για να έρθει ο Μπερτόλιο στην ασθενή επέμβαση του Σωτηρίου, να πλασάρει στα άδεια δίχτυα για το 0-1 του Άρη.

Οι φιλοξενούμενοι πλέον έχοντας πάρει τα ηνία του ματς, κατάφερναν να παίρνουν εύκολα τις κατοχές στο κέντρο και να παίζουν κάθετο παιχνίδι. Μια φάση του Νέιρα στο 37’ από σέντρα του Βούρου, δεν απείλησε τον Μπουσέ και στο 42’ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και σε δεύτερο γκολ. Ο Ματίγια εκτέλεσε κόρνερ, ο Μπεναλουάν στο πρώτο δοκάρι πήρε την κεφαλιά και ο Μπερτόλιο ίσα που ακούμπησε την μπάλα για να κάνει το 0-2 σε άδεια εστία.

Στην επανάληψη ο Άρης έπαιξε συντηρητικά προκειμένου να διατηρήσει το πολύτιμο προβάδισμα των δύο τερμάτων. Ο ΟΦΗ άρχισε να βγάζει φάσεις μετά το 62’ με τον Σαρντινέρο να σουτάρει έξω σε εκείνο το λεπτό, ενώ στο 66’ ο Στάρτζεον έπαιξε το ένα-δύο με τον Μπαλογιάννη, σούταρε για να του βάλει το στοπ ο Μπεναλουάν και ο Σαρντινέρο πλάσαρε πάνω από την εστία για να χάσει την ευκαιρία να βάλει ξανά τους γηπεδούχους στο παιχνίδι.

Ο Μάντζιος φρέσκαρε πολύ την ομάδα του για το τελευταίο εικοσάλεπτο με τριπλή αλλαγή, ρίχνοντας στο ματς τους Μαντσίνι, Τζέγκο και Ματέο Γκαρσία. Με το που συνέβη αυτό μετά από λίγο, οι Θεσσαλονικείς έφτασαν και σε τρίτο γκολ, καθώς ο Μαντσίνι έφυγε στην αντεπίθεση έβγαλε στον Μάνο που κέρδισε το πέναλτι από τον Βαφέα και ο Ματίγια που από την άσπρη βούλα, ήταν εύστοχος για να διαμορφώσει το 0-3. Ο Νέιρα είχε την ευκαιρία για το γκολ της τιμής στο 90+1’ αλλά το δεξί πλασέ πέρασε άουτ, για να περάσει ο Άρης με μεγάλη νίκη από το Γεντί Κουλέ.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Βούρος, Λυμπεράκης (78’ Κοροβέσης), Βαφέας, Διαμαντής, Στάικος (57’ Γρίβας), Μεγιάδο (86’ Σουρνάκης), Νέιρα Μπαλογιάννης (78’ Γιάννου) , Στάρτζεον, Σαρδινέρο (86’ Γκαργκαλατζίδης)

Άρης (Άκης Μάντζιος): Μπουσέ, Σούντγκρεν, Σάκιτς, Ρόουζ, Μπεναλουάν, Σάσα (90’ Μπακούτσης), Ματίγια, Μπρούνο Γκάμα (71’ Τζέγκο), Σάντε Σίλβα (71’ Μαντσίνι), Μπερτόλιο (71’ Ματέο Γκαρσία), Μάνος (79’ Κρίστιαν Λόπεθ)