Στάση… Τρίπολη για την ΑΕΚ!

Δεν τα κατάφερε να περάσει το εμπόδιο του Αστέρα η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με πέναλτι του Άμραμπατ, αλλά ο Αστέρας βρήκε την άμεση απάντηση με τον Κρέσπι και στη συνέχεια… μπλόκαρε την ομάδα του Αλμέιδα που είχε απώλεια βαθμών (1-1) στην Τρίπολη.

Πιο δυνατά μπήκε η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο, δημιουργούσε φάσεις, ενώ είχε και μια σημαντική απώλεια, εκείνη του Ελίασον που αποχώρησε τραυματίας και έδειξε να την επηρεάζει αρκετά στο επιθετικό κομμάτι. Αντίθετα, ο Αστέρας Τρίπολης δεν έπαιζε τόσο καλά, έκανε λάθη κυρίως στο χώρο της μεσαίας γραμμής και είχε ελάχιστες φάσεις.

Στο 11’ η Ένωση είχε ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν ο Ρότα μπήκε στην περιοχή από πλάγια αλλά έκανε αδύναμο τελείωμα υπό την πίεση του Τασουλή. Δυο λεπτά αργότερα οι Αρκάδες απείλησαν όταν ο Κρέσπι βγήκε στην πλάτη της άμυνας, έκανε το πλασέ στην απέναντι γωνία αλλά δεν σημάδεψε σωστά. Δόθηκε οφσάιντ, δεν υπήρχε, όμως.

Τα λεπτά περνούσαν, η ΑΕΚ είχε την κατοχή και πίεζε τον Αστέρα, ο οποίος προσπαθούσε να κρατήσει μπάλα στα πόδια του αλλά δεν το κατάφερνε. Βροχή δεν είχε παρεμπιπτόντως, είχε όμως έντονη ομίχλη στον αγωνιστικό χώρο που δεν επηρέαζε πάντως την ορατότητα. Οι φιλοξενούμενοι πίεζαν, αλλά δεν έβρισκαν την καθαρή φάση για το γκολ ενώ στο 38’ ζήτησαν δεύτερη κίτρινη σε φάουλ του Μπαράλες στον Σιμάνσκι, με τον Φωτιά να δείχνει πως δεν υπήρχε κάτι τέτοιο διότι ο Αργεντινός μάζευε τα πόδια του.

Στις καθυστερήσεις, οι «κιτρινόμαυροι» άγγιξαν το προβάδισμα, όταν ο Γκατσίνοβιτς έκανε την κάθετη στον Λιβάι που έπιασε το πλασέ αλλά ο Παπαδόπουλος έδιωξε. Ο Γκατσίνοβιτς πήρε το ριμπάουντ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια και ξεκίνησαν το δεύτερο μέρος ακριβώς όπως άρχισε το παιχνίδι (0-0).

Με τον ίδιο ρυθμό ξεκίνησε το δεύτερο μέρος του αγώνα, με την ΑΕΚ να κερδίζει πέναλτι στο 50ο λεπτό. Ο Σίτο αντί να διώξει έξω από την περιοχή έκανε ντρίμπλα, έχασε την μπάλα και στην προσπάθειά του να την κερδίσει εκ νέου, κλώτσησε τον Γκατσίνοβιτς. Ο Φωτιάς έδειξε σωστά την άσπρη βούλα και δυο λεπτά αργότερα ο Άμραμπατ νίκησε τον Παπαδόπουλο που έπεσε σωστά και βρήκε την μπάλα αλλά δεν κατάφερε να την διώξει για το 1-0.

Ο Αστέρας απάντησε άμεσα και στο 58’ ο Κρέσπι έκανε το 1-1. Μετά από ωραία αλλαγή παιχνιδιού του Ιγκλέσιας, ο Καρμόνα γύρισε με το κεφάλι στον Ισπανό που έπιασε το βολέ το οποίο βρήκε στον Τζαβέλλα και κατέληξε στα δίχτυα του Αθανασιάδη.

Το ματς άρχιζε εκ νέου από την αρχή, με την ΑΕΚ να παίρνει τα ηνία και να προσπαθεί να βρει και πάλι το προβάδισμα. Εξαιρετική προσπάθεια του Γκαρσία στο 63ο λεπτό και γύρισμα, ο Άμραμπατ έκανε μία προσποίηση και σούταρε με δύναμη από το ύψος του πέναλτι αλλά ο Παπαδόπουλος το έβγαλε εντυπωσιακά! Η Ένωση διατηρούσε την κατοχή, ωστόσο ο Αστέρας στις αντεπιθέσεις γινόταν αρκετά επικίνδυνος.

Σε μία από αυτές λίγο έλειψε να κάνει τη «ζημιά», όταν ο Άλβαρες έκανε υπέροχη αλλαγή παιχνιδιού στον Τιλίκα στο 90’, ο Βραζιλιάνος έκανε ένα δυνατό γύρισμα μέσα στην περιοχή αλλά κανείς δεν βρέθηκε στην πορεία της μπάλας για να την σπρώξει στα δίχτυα! Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, με την ΑΕΚ να «κολλάει» στην Τρίπολη (1-1) και τον Αστέρα να φέρνει την 7η ισοπαλία του στο πρωτάθλημα.

Στο μυαλό των κόουτς

Με 4-4-2 κατέβασε τον Αστέρα Τρίπολης ο Ηρακλής Μεταξάς. Ο Παπαδόπουλος στην εστία και οι Καρμόνα, Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Τασουλής στην άμυνα. Ιγκλέσιας, Μουνάφο τα δύο χαφ, στα πλάγια οι Ριέρα, Σίτο και ο Κρέσπι με τον Μπαράλες το δίδυμο στην επίθεση.

Ίδια διάταξη και για την ΑΕΚ από τον Ματίας Αλμέιδα, αλλά με ρόμβο στον άξονα. Ο Αθανασιάδης στο τέρμα, με τους Ρότα, Μήτογλου, Τζαβέλλα, Μοχαμάντι στην τετράδα της άμυνας. Σιμάνσκι καθαρός κόφτης, οι Γκατσίνοβιτς, Ελίασον μπροστά του και ο Πινέδα στο ρόλο δεκαριού. Ο Αραούχο με τον Γκαρσία ήταν οι δύο επιθετικοί.

MVP: Ο Τζουκάνοβιτς έκανε εξαιρετικό παιχνίδι και παρότι δεν είναι ο ταχύτερος στόπερ, φάνηκε η τεράστια εμπειρία και ποιότητα που διαθέτει αφού δεν εκτέθηκε από τους γρήγορους (μεσο)επιθετικούς της ΑΕΚ. Είχε τις περισσότερες επεμβάσεις (10) στο παιχνίδι από κάθε άλλον παίκτη!

Η σφυρίχτρα: Ο κ. Φωτιάς άφηνε το παιχνίδι να κυλήσει, δεν σφύριζε συχνά, ενώ κυρίως στο πρώτο μέρος δεν έκανε συχνή χρήση των καρτών του, αλλά ούτε και γενικότερα στο ματς. Η ΑΕΚ φώναξε για δεύτερη κίτρινη στον Μπραράλες σε φάουλ στο 38’, αλλά ο Έλληνας ρέφερι δείχνει ότι δεν υπάρχει αφού ο Αργεντινός μαζεύει τα πόδια του για να μην ανατρέψει τον Σιμάνσκι! Σωστά δόθηκε το πέναλτι, έχασε μια φάση του Κρέσπι που κατέληξε άουτ ο δεύτερος βοηθός που σήκωσε τη σημαία για οφσάιντ αλλά δεν υπήρξε.

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Τασουλής, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Ριέρα (84' Άλβαρες), Σίτο (75' Τιλίκα), Κρέσπι (90+5' Ντομίνγκεθ), Μπαράλες (84' Μπενίτο).

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Ρότα, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Μοχαμαντί (80' Μάνταλος), Σιμάνσκι (80' Τσούμπερ), Πινέδα (46' Γιόνσον), Ελίασον (20' λ.τρ. Άμραμπατ), Γκατσίνοβιτς, Αραούχο, Λιβάι Γκαρσία.

Διαιτητής: Φωτιάς (Πέλλας)
Βοηθοί: Νικολαΐδης (Μακεδονίας), Παπαδάκης (Ηρακλείου)
VAR: Τσαγκαράκης (Χανίων)
ΑVAR: Νικολακάκης (Λασιθίου)